Skocz do zawartości

Lutnia i NSOG


Rekomendowane odpowiedzi

Sesja obserwacyjna  25.05.2011

Czas obserwacji  23.00 ? 1.30

NELM:  21.50 mag/arcsec^2 ? 6.38 mag

Prognozy  zapowiadały na tą noc dobrą pogodę,  więc po powrocie z pracy zacząłem snuć plany na na tą sesję.  Postanowiłem że będą to obiekty opisane w NSOG w Lutni albo obiekty Herschela z Herkulesa. W programie Deepsky  przygotowałem sobie mapy do 6 mag z tymi dwoma gwiazdozbiorami  i zgrubnym  rozmieszczeniem obiektów. Ma to tą zaletę że później w terenie widzę gdzie w danym miejscu gwiazdozbioru leży obiekt  i mam go łatwiej odnaleźć w Triatlasie. Co do obiektów Herschela to wystarczyło wybrać gwiazdozbiór z którego mają być obiekty, oraz czy mają to być obiekty już obserwowane lub nie. Drukujemy mapę z wybranym przez siebie zasięgiem oraz jeśli chcemy listę wybranych obiektów która zawiera podstawowe dane na ich temat : rodzaj obiektu, jasność,  rozmiar itp. Obiekt opisane w NSOG z Lutni musiałem wklepać do programu(po nazwach katalogowych), program już sam naniósł je na mapę oraz zadbał o podanie ich podstawowych parametrów.  Gdy zacząłem sesję podjąłem decyzję że tą nockę poświecę Lutni. Warunki były dość dobre pomimo dość sporej wilgoci. Pomimo tego że Telrad był wyposażony w odrośnik  to pod koniec sesji całkowicie mi zaparował.  Najciemniej było od 23.30 do około 1.00. Później było już coraz jaśniej co potwierdzał też miernik.

Okulary użyte podczas obserwacji: Meade UWA 18(83x), Nagler 13(115x), ES 6.7(224x) i ES 4.7(319x). 

Z nowych obiektów obserwowanych w Lutni i opisanych w NSOG padły następujące:

Dołączona grafika

NGC6688 ? 12.60 SB: 13.60 ? bardzo słaba na granicy widzenia na wprost, okrągła, brak dostrzegalnego jaśniejszego jądra.

Dołączona grafika

NGC6703 ? 11.30 SB: 13.10 ? okrągła, dość jasna galaktyka, stopniowo jaśnieje od brzegów w kierunku centrum, bardzo jasne jądro.

Dołączona grafika

NGC6702 ? 12.20 SB: 13.10 ? położona w pobliżu NGC6703. Owalna, słabsza wizualnie od swojej sąsiadki,  równomiernie jasna na całej powierzchni, chwilami dało się dostrzec punktowe jądro  galaktyki.

Dołączona grafika

NGC6792 ? 12.10 SB: 13.10 ? spora mgiełka ale bardzo słaba. Szara poświata  ledwo odcinająca się od tła nieba. Dłuższe zerkanie ujawniło troszkę jaśniejsze jądro.

Dołączona grafika

NGC6745 ? 13.50 SB: 12.77 ? słaba, podłużna galaktyka  z troszkę jaśniejszym środkiem.

Dołączona grafika

NGC6791 ? 9.50 SB: 15.26 ? gromada otwarta, w UWA 18 przypominała pokaźnych rozmiarów szarą poświatę na tle nieba. Użycie ES 6.7 pozwalało już dostrzec słabe gwiazdy wchodzące w jej skład.

Dołączona grafika

NGC6710 ? 13.10 SB: 13.60 ? okrągła, malutka galaktyka, b. słaba, wyraźne gwiazdowe jądro.

Dołączona grafika

NGC6671 ? 14.00 SB: 14.47 ? niewielka, b. słaba galaktyka wciśnięta pomiędzy dwie słabe gwiazdy.  Owalna, środek nieco jaśniejszy od pozostałej części galaktyki.

Dołączona grafika

NGC6695 ? 13.50 SB: 13.10 ? b. słaba, nieduża galaktyka, praktycznie na granicy widzenia na wprost, owalna, nie udało mi się dostrzec jaśniejszego środka.

Dołączona grafika

NGC6685 ? 13.40 SB: 13.30 ? owalna, niewielka  szara plamka. Słaba.

http://www.ngcicproject.org/dss/n/6/n6675.jpg

NGC6675 ? 12.40 SB: 13.10 ? sporo większa od NGC6685 i jaśniejsza. Posiada jednolitą jasność na całej powierzchni (brak wyraźnego jądra).

http://www.ngcicproject.org/dss/n/6/n6663.jpg

NGC6663 ? 13.90 SB: 13.70 ? owalna plamka dostrzegalna tylko zerkaniem. Obiekt nie ujęty w NSOG ale wpadłem na niego podczas poszukiwań NGC6646.

http://www.ngcicproject.org/dss/n/6/n6646.jpg

NGC6646 ? 12.60 SB: 12.70 ? okrągła słaba galaktyka, jaśnieje stopniowo w kierunku centrum , dostrzegalne słabe gwiazdowe jadro.

http://www.cloudynights.com/images/wulyr_files/image012.jpg

PK 64+15.1, M1-64 ? 13.30 SB: 11.05 ? niewielka okrągła planetarka  do której muszę podejść jeszcze raz.  Ledwo widoczna , użycie Ultrablocka niewiele wniosło. Myślę że to już wina jaśniejącego nieba oraz zaparowanego  LW, gdyż obserwowałem ją pod sam koniec sesji. 

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź mi koniecznie tego Minkowskiego M1-64 czy rzeczywiście dostrzeżesz czerwień? Małe planetarki mają to do siebie że czasem widać kolorki  8)

Tu proszę:

m1-64-lrgb-ip-actions f4.5

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyłapałem obie PK w Lutni i myślę, że można sobie wybić z głowy dostrzeżenie barwy w PK 64+15.1. Sukcesem jest ich złapanie, choć w 12" powinno to być dużo łatwiejsze niż w 8", bo i tak największym wyzwaniem jest trafienie w nie :)

U mnie UltraBlock pomógł, szczególnie na 46+15.1, bo 62+9.1 (NGC6765) była i tak nieźle widoczna i bez filtra.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniej nocy jeszcze raz przymierzyłem się do PK 64+15.1. O dostrzeżeniu jakiegokolwiek koloru niż szarość można zapomnieć, tak jak pisze polaris.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)