Skocz do zawartości

M 13 w Herkulesie


Rekomendowane odpowiedzi

 

Przyjemnie się obrabia fotki z tego Atika.

Przyjemnie się też ogląda tego Klasyka/Klasyczkę ze stolicy 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co moje "piękne oczy" widzą "wessel" wstawił niedoskonałą fotkę.

A tak na poważnie. Myślałem, że tylko ja wystawiam fotki nad którymi trzeba popracować, tym bardziej, że tego fachu się dopiero uczę.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luminancja wygląda całkiem dobrze, za wyjątkiem szumu oczywiście no ale to jest urok mieszkania w dużym mieście. Znacznie gorzej jest na  kolorze czerwonym - to wygląda tak, jakby cały setup miał inne nachylenie płaszczyzny ostrości dla czerwonego :D

Luminancja poniżej w maksymalnym rozmiarze.

 

post-3001-0-60603200-1431841544_thumb.jp

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacji nie ma tym bardziej że nie jesteś nowicjuszem , a wyglada to tak jakbyś dopiero zaczynał uczyć sie obrabiać. Luminacje spaprałeś . Nie odbieraj tego złośliwie, piszę to co widzę.

  • Like 1

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyjrzales sie dokladnie prawemu dolnemu rogowi(pojechanie w poziomie) i lewemu gornemu(pojechanie po skosie). Nie jest to duzy efekt, ale jednak widoczny. Cos nieosiowo masz chyba, i nie dotyczy to tylko czerwonego koloru.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechane to wg mnie znaczy rozciagnięte w wyniku błędów prowadzenia....ale pewnie się mylę.

Dla mnie jest tak:

 

Gwiazdki pojechane w wyniku złego prowadzenia wyglądają tak, po skosie kadru:

 

post-476-0-20817700-1431879576.jpg

 

U Wessela takowych nie widzę - choć zaznaczam jestem już ślepawy :D

 

Natomiast mozna się dopatrzeć jak koledzy piszą - po prawej gwiazdek wałeczków - równoległych do dołu kadru - spłaszczonych (rozciągniętych) i to chyba jest wina czegoś w setupie ... One nie są pojechane tak jak to większość nazywa.

 

post-476-0-62857700-1431867711.jpg

 

Bywają też trójkątne jak to miało miejsce chyba 2 lata temu z Q65 TSa - za mocno ściśnięte soczewki wewnątrz flattenera, albo kalafiorki - źle dobrana odległość flattenera od matrycy kamerki, lustrzanki.

To oczywiście moje zdanie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju:

Ja mowiac ze gwiazdki sa pojechane mam na mysli ogolne stwierdzenie tego faktu, bez wnikania w przyczyne. U Ciebie, tez mysle ze nie jest to wynik zlego prowadzenia, i jak napisalem wczesniej to raczej z osiowoscia jest cos nie tak.

 

Prawy dolny róg:

post-3139-0-48787500-1431872949.jpg

 

Lewy górny róg:

post-3139-0-11647100-1431873014.jpg

 

Tak jak pisalem wczesniej, nie jest to duzy efekt. Ale z prawej strony dosc widoczny, z lewej minimalny i widoczny przy powiekszeniu.

 

Pytanie czy warto z tym walczyc? Zalezy chyba jak krytyczni jestesmy wobec wlasnych prac, bo jak to mowia: "Mądry nie zauwazy, a glupi pomysli ze tak ma byc" :P

 

Jacku:

Przeciez przyklad pojechania gwiazdek ktory podales, to typowa koma - wyrazne rozszerzajace sie rozmycie gwiazdek. Co do kierunku pojechania gwiazdek przez zle prowadzenie, to przeciez zalezy on od ustawienia kadru. Czasem moze byc w poziomie, czasem po skosie, a czasem w pionie.

 

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jacku:

Przeciez przyklad pojechania gwiazdek ktory podales, to typowa koma - wyrazne rozszerzajace sie rozmycie gwiazdek. Co do kierunku pojechania gwiazdek przez zle prowadzenie, to przeciez zalezy on od ustawienia kadru. Czasem moze byc w poziomie, czasem po skosie, a czasem w pionie.

Gdybym Ci pokazał całą fotografię zobaczył byś je na całej dokładnie tak samo, od lewego przez środek do prawego rogu ;)

To był kawałeczek kadru lustrzanki.

Kierunki, które podałeś zgadzają się, ale gdy w 90% kadru jest OK a na 10 wałeczki to nie można napisać pojechane...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mozesz wstawic ta fotografie?

Nie chcę bez zgody autora - była swego czasu analizowana - montaż źle prowadził i tyle. Zresztą nie ona jest przedmiotem dyskusji.

Wiesz dobrze, że skosy w jedną stronę w całym kadrze to złe prowadzenie montazu :)

Natomiast kawałeczek to cos z setupem... co ? -  Maciek zapewne do tego dojdzie i opisze :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę bez zgody autora - była swego czasu analizowana - montaż źle prowadził i tyle. Zresztą nie ona jest przedmiotem dyskusji.

:P

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)