Skocz do zawartości

Sesja 14-15.05.2015 ?Dalekie kulki Wężownika?


Rekomendowane odpowiedzi

Na tą sesję obserwacyjną przygotowałem listę gromad kulistych Wężownika. Ale nie tych znanych, jak M10, M11, M12. Te widziałem wiele razy przez różne instrumenty optyczne.

Chodzi mi o kulki położone na samym dole, najbardziej wysunięte na południe. Przez cztery lata próbowałem je wyłowić, ale brakowało, albo pogody, albo miejscówki.

 

 

Wężowniku, mój drogi Wężowniku. Czy dzisiaj odkryjesz przede mną swoje tajemnice?

Czy zdradzisz mi źródło swoich sekretów skrywanych przede mną przez cztery lata? Cztery długie lata?.

 

 

Te pytania, niczym jakaś modlitwa niesiona do gwieździstego nieba, kołatała mi w głowie przez cały wieczór. Ale niby, dlaczego właśnie dzisiaj?

 

MIEJSCÓWKA

 

        Potrzebne mi było miejsce z szeroko odsłoniętym południem, bez żadnych przeszkód, drzew, lamp itp. A takie miejsce znam tylko jedno i jest to ?Pechowa? miejscówka.  Na samą myśl włos mi się jeżył na głowie.

Ale myślę, że limit nieprzyjemności związanych z tamtym miejscem już się dla mnie wyczerpał, przynajmniej na ten rok. No, przynajmniej taką miałem nadzieję.

 

Data: 14/15.05.2015

Godz. 2:00 ? 3:30

Miejsce ? Pechowa miejscówka.

Sprzęt ? Synta 12? ES 14mm, ES 8,8mm.

Warunki pogodowe ? idealne!

 

         W pośpiechu spakowałem sprzęt około 1:40, a o 2:00 już byłem gotowy do obserwacji. Na pierwszy rzut poszły znane M6 "Motyl" i M7. To dwa najniżej położone Messiery w całym katalogu. Bardzo je lubię. Ładne, rozległe, jasne, rzucające się w oczy gromady otwarte. Piękne!

 

n6405.jpg

 

n6475.jpg

 

Teraz przyszedł czas na słabsze obiekty z katalogu NGC i należące do listy Herschell 400.

Wiedziałem, że o 3:00 już zacznie robić się powoli widno, a więc miałem naprawdę niewiele czasu. To  była prawdziwa walka z czasem.

Wszystkie opisywane obiekty znajdują się w gwiazdozbiorze Wężownika. Wszystkie oprócz NGC 6369 są to gromady kuliste.

NGC 6342

Gromada kulista o jasności 9,5 mag. Piękna, mała. Mocno skondensowana. Nierozbita.

 

Mapa ogólna

 

WEZOWNIK.JPG

 

 

n6342.jpg

 

NGC 6369

 

Mgławica planetarna 11,4 mag. i rozmiarze zaledwie 0.5?. Mała, okrągła i jednorodna. Najpierw niewidoczna. Po chwili wpatrywania pojawiła się nagle, jak duch kątem oka. Potem już była oczywista widoczna przez cały czas. Bardzo ładna!

 

n6369.jpg

 

NGC 6401

Gromada kulista o jasności 7,4 mag. Niezbyt jasna. Okrągła i w miarę jednorodna z niewyróżniającym się jakoś szczególnie środkiem. Widoczna na wprost.

n6401.jpg

 

NGC 6284

Jasność 8,9 mag. Ładna, okrągła i spora. Posiada wyraźnie jaśniejszy środek. W ES 8,8 mm przy powiększeniu 170X prawie rozbita. Chyba najładniejszy dzisiejszy obiekt.

n6284.jpg

 

NGC 6287

9,3 mag. okrągła, słaba, jednorodna. Niewyróżniająca się.

n6287.jpg

 

NGC 6235

Jasność 8,9 mag. Szara, okrągła plama. Widoczna tylko kątem oka. Trudna.

n6235.jpg

 

 

NGC 6293

Jasność 8,3 mag. Łatwa i ładna. Widoczna na wprost, oczywista z wyraźnie jaśniejszym centrum. Nierozbita.

n6293.jpg

 

 

  • Like 5

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy, lubię obserwacje i opis :) . Pecha nie lubię! ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Mariusz, jak tak piszesz o tych swoich pechowych przeżyciach na tej miejscówce to zastanawiam się czy warto tam do Ciebie jechać ;).

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się zastanawiam...

 

Choć, że warto to akurat wiem. To szerokie, odsłonięte  południe, niskie DS-y przy horyzoncie....

Na Strzelca będzie idealnie.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)