Skocz do zawartości

Rejestracja gwiazd teleskopem bez montażu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od roku jestem posiadaczem teleskopu GSO 12" Dobson, z którego jestem zadowolony. Widziałem w nim dziesiątki, a może i setki galaktyk, gromad kulistych czy mgławic. Zacząłem interesować najbardziej prymitywną formą astrofotografii, mianowicie fotografowaniem Księżyca i Słońca, a także rejestracją pozycji planet na tle gwiazd oraz rejestracją pozycji księżyców Jowisza. Od razu dodam, że nie posiadam żadnego napędu, ani nie zamierzam go kupować w najbliższym czasie. W internecie znalazłem polecaną przez wielu forumowiczów lustrzankę Canon 350d, w bardzo atrakcyjnej cenie około 500 złotych.

Według moich wstępnych "analiz" (na oko) w okularze 30mm ruch obiektu przez 5 sekund jest niemal niezauważalny, a maksymalny czas naświetlenia mający sens wynosi około 25 sekund.
Oczywiście im większe powiększenie tym czas możliwego naświetlania sie zmniejsza.

Pytanie do doświadczonych astrofotografów. Czy 12 calowy teleskop o dość dużej światłosile f/4, przy maksymalnej czułości aparatu (ISO) i czasem naświetlania około 10 sekund pozwoli mi zarejestrować gwiazdy o minimalnej jasności około 10 mag? Tak jak napisałem wcześniej, w tej chwili interesuje mnie tylko rejestracja pozycji planet na tle gwiazd.

Dodam, że udało mi się zrobić zdjęcie poojedyńcze księżycom Jowisza "od ręki" telefonem Samsung S5, z ISO 800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Widzę, że nie próżnujesz na niebie ;)

Przejrzyj ten temat i poczytaj opisy fotografii - zobaczysz co udaje się zarejestrować w ciągu parunastu sekund - a da się.

Proponuje rejestrować tym teleskopem w ognisku głównym, a Canonek 350 to wdzięczna maszynka, jedynie co musisz dokupić to złączka Canonowska i nosek aby przejść od body lustrzanki do wyciągu teleskopu.

 

http://www.astrokrak.pl/275-redukcja-t2-canon-eos-.html

http://www.astrokrak.pl/340-zczka-2q-t2-z-gwintem-filtrowym-.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długoczasowe fotki na Dobsonie? To ułamek sekundy. Sądzę, że maksymalnie mógłbyś użyć czas 1/3 lub 1/4 sekundy. Zasięg przy najwyższym ISO? Około 13 mag dla gwiazd w zenicie. Zejdziesz nawet do 15 mag po zestackowaniu kilkudziesięciu fotek.

 

Powiem Ci, że na GSO 8" na wizjerze aparatu Canona EOS 60D (ISO 6400) mogłem bez problemu dostrzec Rheę. A ona miała 10.5 magnitudo. A to było 1/60 sekundy. W takim razie, po wydłużeniu tego czasu 15-20 krotnie (przy dodatkowo większym lustrze) z pewnością zrealizujesz swój cel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)