Skocz do zawartości

moja chińska luneta


kisiel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Moja małżonka zupełnie przypadkiem nabyła na allegro używany sprzęcik (kiedyś rozmawialiśmy że fajnie by było miec teleskop i akurat trafiła na aukcję)... jest to produkt "no-name", bez wątpienia chiński (jeden z niewielu napisów w łacińskim alfabecie to "Nevar look directly at the sun"  :P), na moje oko robiony na potrzeby marketów. Parametry 60/700, 3 okulary w zestawie: 4mm, 12,5mm i 20mm, litera H (Huygens?), Barlowx3 i "soczewka prostująca"(?"erecting lens") x1,5 + zielony filtr do księżyca (nie pasuje do okularów, muszę go owijać papierem żeby się trzymał). Kosztowało toto ciut ponad 100 zł, więc nie ma czego żałować (darowany koń itd.)

Z tego co już wiem (a wiem mało - jestem zieloniutki) to przy takich parametrach nawet dobry jakościowo sprzęt to zabawka, ten tymczasem dobry nie jest - okulary mają maluteńkie "wizjery" (mój kolega, który jakiś czas już obserwuje i ma spory teleskop pożyczał mi swoje okulary i nawet nie pasują, mają większy gwint niż wylot tuby czy kątówki), żeby złapać obiekt szukaczem nie powinien być on w środku a w prawym dolnym kącie pola widzenia, kiedy wieje wietrzyk okular tańczy,  tuba sama opada... generalnie złapać nawet księżyc to mordęga...

... no ale złapałem ten księżyc i szczęka mi opadła - wciągnęło mnie  :D A cała walka z tym urzadzeniem to nawet pewne wyzwanie (coś jak łowienie ryb).

Kilka razy próbowałem oglądać tym Jowisza (z balkonu, środek miasta, łuna, tuż obok latarnia), ale jego tarcza nie różni się niczym (niezależnie od użytego okularu) od złapanej gwiazdy Altair -po prostu jasnoszara kulka. Przez moment myślałem że widzę atmosferę, ale to chyba tylko mikroby tańczyły mi na rogówce.

Pytanie - czy gdybym wyjechał z tym urządzeniem gdzieś w krzaki, to mógłbym Waszym zdaniem zaobserwować nieco dokładniej np Jowisza, czy niezależnie od warunków parametry sprzętu wykluczają sensowność targania tego na wieś? Bardzo zależy mi na luknięciu planet, przynajmniej Jowisza.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Witaj na forum!  Bardzo lubię czytać wrażenia estetyczne z pierwszego styku z teleskopem i obiektami astro! Widać że może chwyciłeś bakcyl  ;)

Niestety muszę Cię martwić -to nie jest teleskop ale zabawka. Zbyt mała apertura, tandetne okulary, słaby, chwiejący się  montaż. Oczywiście zachęcamy do wspólnych obserwów i jeśli zdradzisz miejsce zamieszania pewno znajdzie się grupką, która Was przygarnie i pokaże co nieco w pogodną noc  :)

Moja rada jest taka póki ten teleskop a raczej zabawka stanowi choć szczątkową wartość daj to na allegro.. może odzyskasz 50% tego co włożyłeś. To nie jest sprzęt który możesz rozbudować lub tuningować! Napisz ile jesteś skłonny wydać,  śledź giełdę rynku wtórnego na forum. Jak co pomożemy!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Nie zmartwiłeś mnie za bardzo, bo na pierwszy rzut oka widać, co to jest  ;) Poza tym kolega z pracy trochę mnie wprowadził, tak więc wiedziałem co kupujemy. No, może nie całkiem wiedziałem. Sprzedawca zrobił nas nieco w konia, pisząc w tytule aukcji że jest to Sky-Watcher 70/700 (plus dementi na dole drobnym druczkiem, jak na umowie kredytowej ;) ).

Problem w tym, że póki co jestem goły i wesoły, a tym samym skazany na to, co mam. Mógłbym w tej chwili wydać do 500 zł, a wiem już, że jak ma się do wydania 500 zł, to lepiej dozbierać te 200, a jak ma się 700 to lepiej poczekać do tysiąca, itd itp...  :P 

Chociaż może wydam te 5 stów, dziecko chciałoby też popatrzeć a ta zabawka ma to do siebie, że kogoś mało cierpliwego jedynie zniechęci, więc nawet nie budzę  :(

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 500zł to tylko używana synta 6

chyba że chcesz kupić refraktor o niewiele większym  lustrze niż masz,

lepiej dozbierać na synte 8 używkę za 800zł można kupić bez problemu.

synta 8 pokarze  dużo więcej od 6 (zbiera 2x więcej światła) i jest minimum do DS.

GSO 12, Nikon Action VII 10x50 cf  Okular Plössl GSO 9mm 1,25" GSO SV 30mm 2" Explore Scientific 14mm 82? HR planetary 6mm  pocket sky atlas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze Kolega wyżej...spytaj się tego gościa może jeszcze chce sprzedać

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1112.0

Albo wystaw ogłoszenie że kupisz syntę 6" Dobs!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024