Skocz do zawartości

Luzy w DEC


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Po ostatniej nocce okazalo sie ze tez mam problem z guidingiem, a dokladniej z luzami w DEC. Przed sesja kasowalem luzy na obu osiach. Staralem sie nie przesadzac - robilem to z wyczuciem. Sprawdzilem czy na calej osi mozna swobonie obracac zebatki palcem i czy nic sie nie tnie.

 

Po odpaleniu guidingu okazalo sie, ze wykres w PHD2 pokazuje bardzo duze luzy w DEC - kasuja sie po ok 40s i nastepuja kolejno po ok 10s. Wyglada to mniej wiecej tak, choc jest to screen sprzed kasacji i tu luzy sa mniejsze, i jest tylko jeden "cykl" luzu: 

 

post-29210-0-42789600-1439750005_thumb.j

 

Dzis zdjąlem pokrywe z montazu by sprawdzic jak pracuja zebatki. O dziwo nie wykazuja one ZADNYCH luzow. Filmik pokazujacy ich prace przy zmianie kierunku:

 

 

Zuwazylem jedynie ze jestem w stanie minimalnie poruszyc palcem w te i nazad tą najwieksza i srednia zebatką w DEC, bez poruszania tej najmniejszej. Zaznaczam, ze jest to bardzo maly ruch, ale czy to moze byc przyczyna tych duzych luzow - nie mam pojecia. Dodatkowo, RA nie kreci sie w jedna strone przy predkosci "1" na pilocie - na pozostalych predkosciach kreci sie normalnie. Za mocno skasowalem tu luzy?

Guiding jako tako prowadzi dobrze, tzn. na ekspozycji 15min mam FWHM 2.64, na 30min FWHM wynosi 2.84 - gwiazdki sa nieznacznie pojechane w DEC wlasnie. Pinpoint + goto dziala bez zadnych objawow tak duzych luzow - nakerowywuje niemal w punkt.

 

Ktos ma jakies pomysly jak to zniwelowac, co sprawdzic?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta śrubka blokujaca dużą zębatkę jest w złym miejscu wydaje mi się że jest przestawiona ma być tam gdzie jest z frezowana ośka.

Tam sa dwie, pod kątem 45*, i ta druga jest tam gdzie piszesz.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Antoni ma rację.

2. Dec zawsze będzie widoczny tzw. backslash to luz który następuje po zmianie kierunku obrotu ślimaka. Pomiędzy ślimakiem a ślimacznicą zawsze będzie trochę luzu bo to wynika z konstrukcji tej przekładni (musi tam być), w montażach AP i zdaje się Paramount jest mechanizm który niweluje tą niedogodność.
Jak zaradzić na Twój problem? Po pierwsze lepiej ustawiać montaż na polarną, mały dryft lub jego brak o ile nie stosujesz ditheringu pozwala całkowicie wyłączyć tą oś w guide. Po drugie jeżeli Ci się nie udaje poprawnie dokładnie ustawić na GP musisz przeważyć optykę w deklinacji w jedną stronę tak aby to przeważenie kasowało Ci wspomniany luz w tej osi.

3. Sprawdź czy ślimak nie kiwa się lewo prawo. W HEQ5 wydaje mi się, że są takie kapsle które po zdjęciu dają możliwość dotknięcia końcówki ośki ślimaka, dotknij jej i na zaciśniętych sprzęgłach poruszaj osią. Ślimak nie powinien się przesuwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze pytanie, czy do sprawdzenia jak chodzą ślimaki zdjąłeś silniki (chcę się upewnić, że tak bo nie piszesz tego w sposób jednoznaczny). Przy jakiejkolwiek regulacji przekładni jest to niezbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewazanie stosuje od dawna. Wiem tez, ze luzow nie da sie calkowiecie wyeliminowac, ale to jak to wyglada teraz jest nieakceptowalne - wyglada to bardzo zle :/

 

A jak dokladnie dostac sie do slimaka? Tzn. gdzie dokladne sa te kapsle?

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jeszcze pytanie, czy do sprawdzenia jak chodzą ślimaki zdjąłeś silniki (chcę się upewnić, że tak bo nie piszesz tego w sposób jednoznaczny). Przy jakiejkolwiek regulacji przekładni jest to niezbędne.

Silniczkow nie wyciagalem. Ale tu masz racje, dopiero po ich wyciagnieciu okresle czy sa luzy czy nie ma.

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można kasować luzów nie zdejmując silników bo one blokują jego ruch! Wyjmij je i sprawdź czy w obu osiach ślimaki kręcą się równo i bez oporów. Zmieniając kierunek obrotu wyczujesz luz (ten który należy umiejętnie kasować), regulacja polega na dociśniecie ślimaka do ślimacznicy oraz ograniczenie jego ruchów w obudowie za pomocą nakrętki kontrującej. Nie robiłem tego w HEQ5 ale przypuszczam, że jest to podobne rozwiązanie do tego które jest w EQ6. 

 

To co pokazałeś na wykresie wynika jednak bardziej z tego, że masz spory dryft (źle ustawiona polarna). Możesz spróbować przeważyć w drugą stronę i zobaczyć co się będzie działo (w DEC). Ludzie w większości nie zdają sobie sprawy jak ustawienie na polarną wpływa na jakość prowadzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie sadze ze to dryf. Dryf wyglada podobnie, ale jednak inaczej na wykresie. Przy dryfie masz powolne oddalanie sie od osi, i jesli nie jest on duzy to guiding sobie z nim poradzi i skoryguje po czasie. Na wykresie wyglada to mniej wiecej tak(znalezione na sieci):

 

post-3139-0-01140300-1439766331_thumb.jp

 

Jesli dryf jest za duzy to guiding zgubi gwiazdke.

 

No nic panowie. Posluchalem waszych rad - sprawdzilem wszystko i jednak luzow sie nie doszukalem, a przynajmniej nie ewidentnych. Poluznilem troche na DEC i RA dociski do slimaka, jak bedzie pogoda to sprawdze jak to teraz dziala. Jesli nic sie nie zmieni to pomarudze jeszcze :)

 

Dzieki :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony zawsze powtarza, żeby samemu nie regulować w szczególności jak o mechanice pojęcie ma się średnio-wakacyjno-okazyjne.

 

To o czym piszę wynika z dryftu. Spróbuj wyłączyć guide i zobaczyć jaki masz dryft, bo jeżeli co 40 sekund masz peak to peak 4" to jest bardzo źle. Te skoki wynikają z tego, że guide / napęd przebija się przez backlash (lub luz). Daje korekty i nie widzi skutku więc każdą kolejną korektę daje maksymalną aż do momentu kiedy ślimak znów dotyka ślimacznicy i przy dużym maksymalnym czasie korekty (masz 1 sekundę) przejeżdża z korektą przestrzeliwując bardzo mocno. Używasz pinpoint więc polecam PoleAlignMax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony zawsze powtarza, żeby samemu nie regulować w szczególności jak o mechanice pojęcie ma się średnio-wakacyjno-okazyjne.

 

To o czym piszę wynika z dryftu. Spróbuj wyłączyć guide i zobaczyć jaki masz dryft, bo jeżeli co 40 sekund masz peak to peak 4" to jest bardzo źle (...)

Przy takim dryfcie błąd ustawienia na biegun musiałby wynosić ponad pół stopnia http://celestialwonders.com/tools/polarErrorCalc.html - to mogłoby się zdarzyć, jakby Polarna była w środku lunetki na przykład :) Ustawiając Polarną jedynie wg lunetki można uzyskać dokładność ustawienia na biegun około 5 minut, co się przekłada na dryft w deklinacji około 1" na minutę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)