Skocz do zawartości

NGC 7635 - Bąbel


Rekomendowane odpowiedzi

Ósmego lipca wycelowałem swój teleskop w Bąbla w Kasjopei.

Niestety nie mam jeszcze filtra H-alfa który byłby przydatny przy wyłapywaniu fotonów pochodzących od tego obiektu no i polowanie wykonałem "gołą" kamerą kolorową.

Trochę informacji o obiekcie:

NGC 7635 Bąbel (Bubble Nebula) to mgławica emisyjna w gwiazdozbiorze Kasjopei. Mgławica powstała w wyniku wzajemnego oddziaływania silnego wiatru gwiazdowego pochodzącego od jasnej gorącej masywnej gwiazdy BD+60 2522 (10-20 mas Słońca) typu O z obłokiem molekularnym HII pobudzanym do świecenia przez wysokoenergetyczne promieniowanie  gwiazdy Wolfa - Rayeta.

Wiatr gwiazdowy pędzący z prędkością około 1800 km/s ciągle nadyma bańkę i powoduje że się stale powiększa.

Mgławica znajduje się w odległosni około 11000 ly. Bąbel ma średnicę około 10 ly, (niektóe źródła podają odległość 7000ly i średnicę 6 ly).

Mgławica została odkryta 3 listopada 1787 roku przez Williama Herschela.

Po prawej stronie od Bąbla jest gromada otwarta M52.

Parametry:

Teleskop/kamera: SW N150/750, QHY8L

Guiding: Celestron R70/400 Meade DSI Pro PHD

Obróbka: DSS, PixInsight, Noiseware

Ekspozycje: 5 x 20 minut

Przydało by sie więcej materiału ale niestety noce sa krótkie a od tego czasu nie było pogody na dopalenie większej ilości materiału.

Pozdrawiam

post-118-13769980812_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny!

ps. A dla niezorientowanych informacja, że posiadając filtr wąskopasmowy możemy dostrzec najjaśniejszą szczęść mgławicy jako wyraźne prześnienie i nawet w lustrze 8". Sprawdzone! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, fajnie jest dostrzec w wizualu obiekty uchodzące za typowo fotograficzne. Oto moje notatki z nocy 19/20.08.2009:

NGC7635 i NGC7538 (Caldwell 11) - mgławice blisko M52, wyraźne w 20mm z Ultrablockiem; 7635 (Bąbel/Bubble Nebula) słabsza, z jedną gwiazdką, 7538 jaśniejsza, z dwoma gwiazdkami; szerokie pole wg Tiamata: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=705

Sh2-155 (Caldwell 9) - duży kompleks mgławicowy (Grota/Cave Nebula), w Scoposie 30mm z Ultrablockiem ledwo widoczne majaczące jaśniejsze smugi; i znów Tiamat: http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=703

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem pojedynczą ekspozycje z Tadka kamery, prawie jej nie widać. Fotka jest ekstra a była by jeszcze super gdyby tak pogoda pozwoliła Tadkowi wypalić z 30 klatek. :o

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Alien :), fakt niewiele widać nawet przy 20 minutowych ekspozycjach.

Muszę jeszcze potestować działanie kamery z większym gainem. Gain (odpowiednik ISO) ustawiałem zgodnie z procedurą opisaną przez producenta, wyszło mi 0 (zero) to znaczy najmniejsza ustawialna wartośc tego parametru. Przy wiekszym gainie widac by było więcej ale chyba kosztem przepalania najjaśniejszych gwiazd.

Szkoda że tych pogodnych nocy jest tak mało, byłoby wiecej czasu na dojście do optymalnych ustawien kamery.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodnych nocek jak na lekarstwo, i zanim poznasz kamerkę mija roczek  :) Z drugiej strony mamy czas na szlifowanie warsztatu przy obróbce materiału  8)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy na innych forach zwrócili mi uwage na obróbkę.

Mi sie wydawało że w górnej części zdjęcia znajduje sie świecący wodór i siarka, okazało sie ze to zawietlenie.

Ściągnąłem gradient no i przedstawiam kolejna wersję obróbki. WYciąłem też z kadru najciekawszy fragment.

Pozdrawiam

post-118-137699808224_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W piątek pokazało się w miarę czyste niebo :), szkoda że tylko na jedna noc.

Zapolowałem na Bąbla moim zestawem z dołączonym filtrem H-alfa.

Zarejestrowałem 13 klatek 20 minutowych i połączyłem to z prezentowanym wczesniej materiałem RGB.

A to efekt pierwszego podejścia do obróbki, myslę że z tego da się jeszcze trochę wycisnąć :)

post-118-137699811684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)