Skocz do zawartości

Ustawianie ostrości - maska Bahtinov'a


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na prośbę Ignisa wrzucam dość stary już wątek nt. ustawiania ostrości maską Bahtinova :)

Pewnie większość z osób zajmujących się astrofotografią słyszała o tym wynalazku, który zrewolucjonizjował ustawianie ostrości w naszych ukochanych teleskopach :) Jeśli nie to zapraszam do lektury na co najmniej kilka nocy.

Sam użytkuję maskę od dłuższego już czasu. Krótko mówiąc jest to rzecz rewelacyjna i bardzo przydatna! Jeszcze nigdy tak szybko nie ustawiłem praktycznie idealnie ostrości w moim zestawie. Z kamera to bajkowa sprawa, myśle, że z Canonami również jest DUŻO łatwiej i lepiej! Wykonanie oczywiście pierwsza klasa (ukłony Dominik!)

Test przeprowadziłem na bardzo jasnej gwieździe (Vega) aby dobrze widać było spajki dyfrakcyjne. Zacząłem od w miarę dokładnego ustawienia ostrości metodą na FWHM (czyli tą co zwykle się stosuje, również przy robofocusach). Myślę sobie - jest nieźle, zakładam maskę. Jakże się pomyliłem...... do ideału było jeszcze daleko...! :o

Tak to mniej więcej wyglądało - pierwsza klatka to ustawienie metodą na FWHM, potem poprawiałem już z maską, aż do punktu ostrości, czyli wtedy gdy środkowy spajk jest dokładnie w osi symetrii (w sumie tylko 3 klaty ale widać co się dzieje).

Resize 150%

Dołączona grafika

Maska jest bardzo czuła na zmiany położenia wyciągu - już minimalny obrót microfocuserem 1:10 Starlighta daje różnicę na obrazie gwiazdy.

A teraz najlepsze: MASKA JEST TOTALNIE NIECZUŁA NA SEEING! Przy początkowym ustawianiu na FWHM gwiazda zmieniała kształt i pływała, jak pod wodą. Gdy założyłem maskę praktycznie każda klata była identyczna! A dodam, że test robiłem na balkonie przy ciągle otwieranych/zamykanych drzwiach. Jest to ogromna zaleta nad FWHM i praktycznie zostawia tę drugą metodę daleko w tyle.

No dobra ustawiłem ostrość, czas na jakąś fotkę:

Ogniskowa 380mm, SBIG ST-2000XM, Luminancja 20 sek, bez kalibracji i guide, crop 100%

Dołączona grafika

Komentarz chyba zbędny (brzytwa) :) Dodam tylko, że nie ma tu żadnego hotpiksela, niektóre gwiazdy faktycznie zajmują 1 piksel.

No, ale żeby nie było tak różowo to maska ma, oprócz ogromnych zalet, również wady (jak wszystko), a w zasadzie jedną. Do ustawienia ostrości musimy wybierać jak najjaśniejsze gwiazdy, gdyż obstrukcja z maską jest już spora i skutecznie blokuje fotony. O tyle o ile w LRGB raczej nie powinno być problemów, o tyle w Ha czy innych ciemniejszych wąskich filtrach może być już gorzej. Można oczywiście znacznie wydłużyć czas ekspozycji poszczególnych subframe'ów, ale przy braku jasnych gwiazd w polu może to już być upierdliwe. Czy faktycznie to tak przeszkadza okaże się jak zwykle w praktyce. Z drugiej strony filtry narrowband są na tyle wąskie, że przy dobrze ustawionej ostrości w L mamy gwarancję że i narrowband będzie ostry, tak przynajmniej wynika z mojej praktyki z Ha.

Na koniec chciałem podziękować Dominkowi (coy_coyote) za udostępnienie mi maski do testów i użytkowania.

pozdrawiam

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kuba.  Wczoraj ustawiałem ostrość  z Canonem. To niestety działa tylko w  funkcji live view lub w modelach z podglądem na żywo na laptopie.  Trzeba powiększyć  z 10 x by zobaczyć te 2x3 boczne spajki! Ostrzy się dokładnie tak jak na animacji Kuby! 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)