Skocz do zawartości

Prezent


p2437

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym zrobić prezent znajomemu który bardzo interesuje się kosmosem, niemal codziennie ogląda jakieś filmy dokumentalne na  ten temat. Może ma ktoś pomysł jaki prezent mógłbym mu dać za nie więcej niż 100zł? Mieszka w wielkim mieście więc coś do obserwacji nieba raczej odpada, bo naprawdę ledwo co te niebo tam widać. Chodzi mi o coś niedrogiego a pomysłowego. Np. innego znajomego interesuje temat KRLD to mu dałem plakaty z Korei Północnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Chciałbym zrobić prezent znajomemu który bardzo interesuje się kosmosem, niemal codziennie ogląda jakieś filmy dokumentalne na  ten temat. Może ma ktoś pomysł jaki prezent mógłbym mu dać za nie więcej niż 100zł? Mieszka w wielkim mieście więc coś do obserwacji nieba raczej odpada, bo naprawdę ledwo co te niebo tam widać. Chodzi mi o coś niedrogiego a pomysłowego. Np. innego znajomego interesuje temat KRLD to mu dałem plakaty z Korei Północnej.

Ja w tym budżecie postawił bym na książkę lub idąc twoim tropem plakat. W kej kwocie nie kupisz nic do obserwacji nieba.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem taki że to nie polak i nie wiem czy to najlepszy pomysł kupować mu książkę po angielsku. Obserwacja nieba odpada, bo tam gdzie mieszka prawie że nie widać gwiazd. A może da się jakoś niedrogim sposobem odbierać sygnał z jakichś satelit? Jakikolwiek, byle by coś odbierało i wyświetlało na komputerze. Myślę że sprawiłoby mu to frajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze można kupić Tuner DVB-t na USB do kompa. Warunek jest jeden. Model konkretny E 4000 lub inny tuner  ale oparty o chipset RTL 2832u . Po instalacji sterowników, oprogramowania alternatywnego (darmowego) i podłączenia odpowiedniej anteny mamy możliwość odbioru  częstotliwości w zakresie 64-1700 MHz.  Można odbierać w odpowiednich godzinach przelotowych zdjęcia z satelitów pogodowych NOOA. Proces nasłuchiwania satelit pogodowych jest bardzo  jest ciekawy. W momencie "złapania" sygnału z satelity, zdjęcie "rysowane" jest jak na starych drukarkach igłowych. Nawet dzwięk podobny :) Więcej rad udzieli Tobie kolega Pawcio.   Ja swego czasu odebrałem na antenie szerokopasmowej Radmor takie cuda jak poniżej. Pozdrawiam.

post-188-0-35995400-1441522825_thumb.jpg

post-188-0-89175100-1441522829_thumb.jpg

post-188-0-80626900-1441522836_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze można kupić Tuner DVB-t na USB do kompa. Warunek jest jeden. Model konkretny E 4000 lub inny tuner  ale oparty o chipset RTL 2832u . Po instalacji sterowników, oprogramowania alternatywnego (darmowego) i podłączenia odpowiedniej anteny mamy możliwość odbioru  częstotliwości w zakresie 64-1700 MHz.  Można odbierać w odpowiednich godzinach przelotowych zdjęcia z satelitów pogodowych NOOA. Proces nasłuchiwania satelit pogodowych jest bardzo  jest ciekawy. W momencie "złapania" sygnału z satelity, zdjęcie "rysowane" jest jak na starych drukarkach igłowych. Nawet dzwięk podobny :) Więcej rad udzieli Tobie kolega Pawcio.   Ja swego czasu odebrałem na antenie szerokopasmowej Radmor takie cuda jak poniżej. Pozdrawiam.

 

E4000 odradzam, 2832U sprawuje się dużo lepiej.

Zdjęcia które Ty wstawiłeś, pokazują praktycznie tylko szum z nałożoną w programie do obróbki siatką krajów, która nie jest nawet pobierana z satelity.

Co można odebrać? Wstawiam kilka swoich:

NOAA:

post-3750-0-00050000-1441614771_thumb.jppost-3750-0-34159900-1441614776_thumb.jp

 

ISS:

post-3750-0-26885300-1441614805_thumb.pn

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki byś nie wybrał to wybieraj zawierający R820T2  (jest czulszy i ma szerszy zakres częstotliwości). Ja mam RTL2832U+R820T2 i sprawdza się.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno, nie spodziewaj się cudów na antence dołączonej do niego, ale już coś takiego wystarczy: http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=37

  • Like 1

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie amatorska, a jej charakterystyka dookólna jest idealna na satelity. Co do zrobienia to myśle że nie miał byś problemu z anteną, więcej roboty przy wtyczce faktycznie. Na tej antence dołączonej do dekodera też coś złapiesz ale trudniej i najlepiej z lapka na łące a nie w domu.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zmyliła ta fotka po prawej gdzie ktoś chyba spawał. Ale rozumiem że nie trzeba, wystarczy polutować? A jest gdzieś w sieci dokładniejsza instrukcja, krok po kroku dla kompletnego laika, wraz  z tym jak zrobić do niej wtyczkę? I w ogóle na jaką wtyczkę wejście ma ten tuner, wiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)