Skocz do zawartości

M45 - dwa podejścia


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule napisałem, podchodziłem do tego materiału zebranego jeszcze w Zatomiu, dwa razy. Klatek light w obydwu fotkach jest tyle samo, czyli 30 x 300s. W pierwszym podejściu wykorzystałem darki i biasy, w drugim dorobiłem i dołożyłem flaty. Obydwa materiały stackowane w DSS i obrabiane w PS-ie.

Podejście nr 1.

m45.thumb.jpg.aa61be143f4d0317baf37a3598

Podejście nr 2.

M45-5.thumb.jpg.1660e63b74747c97db5d87b0

Materiał zbierałem (po raz pierwszy) przez FSQ106ED, kamerka QHY8L i to na montażu NEQ6pro oczywiście z guidingiem. Próbowałem również po raz pierwszy użyć w PS-ie GradientXTerminator'a i jak widać chyba nie wyszło.

 

  • Like 6

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.. Gwiazdki w pierwszej wersji wyglądają ciekawie, są bardziej zróżnicowane. W drugiej wersji ciekawsza jest mgławica.

Mała drobna porada - zaczynając zabawę z astrofoto dobrze jest stworzyć sobie własny standard kolorystyki i jego się trzymać. Jednym z jego elementów jest poziom czerni. Oczywiście - poszukiwania twórcze w czasie nauki potem taki standard  modyfikują, ale akurat poziom czerni warto zachować. Dobrze się potem ogląda własne fotki :5640dc6e20115_02Laugh: i łatwiejsze jest ich porównanie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga wersja w pełnej rozdzielczości jest strasznie wyprana, widać ogromną ziarnistość. Ja bym ją delikatnie rozmył żeby to naprawić. Poza tym zgadzam się z wesselem, że w pierwszej wersji gwiazdki są ciekawsze.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trzeciej  wersji straciłeś coś, co zawsze jest wskaźnikiem jakości fotki tego obszaru, a co majaczyło na pierwszej - obszar mgławicy Merope. Otóż ten obszar jest wielobarwny a nie wyłącznie niebieski. Tam jest też część czerwonawa. W pierwszej wersji widać pewne zróżnicowanie, tutaj go nie ma. Poza tym chyba jest ok, generalnie kapeńkę zbyt niebiesko chyba...

Jak chcesz to zajrzyj do galerii na mojej stronie, tam widać to o czym napisałem. Niestety nie mogę wstawić linku bo mi forum jakieś błędy wywala...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czerwona to ja bym się spierał - raczej brązowawa ;) Widać też wyraźnie nieumiejętne usuwanie gradientu - po zastosowaniu flatów które usuwają nierównomierne oświetlenie które to rośnie wraz ze wzrostem światłosiły instrumentu pozostaje jedynie LP które ma symetryczny charakter - nie mają prawa powstać takie ciemne ciapy po środku kadru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MarWo napisał:

To jest z mojej surówki? Jak Ty to zrobiłeś?

Łatwo nie było ! Generalny problem to kolorowy gradient i zaświetlenie które odciąłem w LG. Twoja ostatnia fotka jest już całkiem całkiem - jest tam jeszcze problem z ciemnymi plackami które generujesz albo usuwając gradient albo robiąc DDP które mocno kontrastuje i nie zawsze się sprawdza albo Local Contrast Enhancement. Ja używałem tylko krzywych i kilkukrotnie delikatnie usuwałem gradient - również obrabiałem osobno kolor i luminancje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)