Skocz do zawartości

teleskop na prezent


Rekomendowane odpowiedzi

witam

Zarejestrowałem sie na waszym forum gdyz jako laik potrzebuje rady. Moja dziewczyna od wielu lat interesuje sie amatorsko astronomią,wiem ze jej marzenie to teleskop,niestety ze wzgledu na finanse i inne potrzeby zwiazane z rodziną nie miała nigdy na to pieniedzy.

postanowiłem w tym roku spełnic jej marzenie,i jej takie cos sprezentowac.

Przeczytałem FAQ i podaje wytyczne:

mieszkamy w domku na wsi i jest tam totalnie ciemno.moja dziewczyna zawsze mówi ze tu wszystko widac bo w miescie to mało co mozna zobaczyc.Także jest ciemno.

obserwowac bedzie zapewne z tarasu który jest duzy,przestrzeń jest.

z tego co wiem nie ma zbyt duzych wymagan ot jakies planety w naszym układzie,ksiezyc...jednak chciałbym by mogła to oglądac naprawde w fajnej jakosci.

mój budzet to najlepiej do 1500 zł ale jesli ma byc duzy przeskok jakosci to jestem w stanie wysupłac jeszcze jakies 500 zł..wiec max do 2000 zł

 

nie znam sie kompletnie wiec proszę o konkretny model w miare mozliwosci lub wytyczne typu jakim sie kierowac. Jedyna rzecz to sprzet ma byc nowy.

bede wdzieczny za pomoc.

dodam ze troszke poczytałem to forum ale...nazewnictwo to dla mnie czarna magia jestem laikiem,lubie poogladac filmy na discovery o kosmosie od czasu do czasu ale...samo oglądanie nieba juz mnie raczej nie kreci..stąd brak u mnie wiedzy na ten temat.

dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki chłopaki serdeczne za odpowiedzi:)

Więc juz wiem co kupic.

Ale widze ze jednak zdania macie podzielone w kwestii 8 lub 10...cokolwiek to znaczy pewnie srednica tej lunety..nie wiem ..wybaczcie:)

Z przenoszeniem nie bedzie zadnego problemu....jestem dyspozycyjny na miejscu ..zresztą nie sądze zeby chciała to przenosic co 10 minut. W przyszłosci mam dla niej w planach inny prezent ...zwiazany z obserwowaniem..i juz nie bedzie musiała przenosic ale to za jakis rok-dwa:)

Prosze wyjasnicjcie tylko bardzo krótko jaka jest róznica miedzy tym 8-10 bo nie do konca to rozumiem.

pozdrawiam was serdecznie

piękna pasja...ja mam swoje takze troche inne ale wiem co to byc maniakiem w jakijs dziedzinie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że warto doplacic, jednak jeszcze bardziej oplaca ci sie poprostu poczekac na dobra oferte czasami 10' stoja za tyle za ile znalazłes 8' co jakis czas ktos wystawia taniej wiec lepiej poczekac, no chyba ze az tak nie zalezy ci na pieniadzach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że ósemka wystarczy, tylko o dwa cale wcześniej będzie chciała Twoja dziewczyna zmienić teleskop. Jeśli masz środki bierz 10", i zastanów się czy nie nie chcecie używanej na giełdach astro pojawiają się co jakiś czas. I można zaoszczędzić kilka stówek, a kilka stówek to już dobry okular.

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, robert_sz said:

Używany na prezent? Serio?

 

No własnie ja tutaj nie rozumiem logiki ludzi? tylko dlatego nowy bo takie sie robi "BO TAK", ja wolałbym dostać uzywany prezent który jest czyms porządnym niz nówke teleskop z tesco :))) ale jesli tak trzeba to... no cóż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddaje głos ponownie na 8-mke

Nie ma co przesadzać na początek. A jak już jej postawisz to obserwatorium o ile dobrze rozumiem to wymieni się na 13-16" - wtedy różnica będzie zasadnicza. Pomiędzy 8 a 10 też jest różnica ale nie aż tak drastyczna czy spektakularna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz

9 minut temu, DISCODANCER napisał:

...Niestety na jakies okazje nie moge czekać bo to ma byc pod choinke:)

Masz na sąsiednim forum http://astropolis.pl/topic/51686-synta-8-esy-i-inne-bajery/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)