Skocz do zawartości

MrOD

Użytkownik
 • Zawartość

  209
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana MrOD w Rankingu w dniu 21 Wrzesień

MrOD posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

81 Excellent

O MrOD

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 01.01.1970

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Rogoźno Wlkp

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Rogoźno Wlkp

Ostatnie wizyty

770 wyświetleń profilu
 1. Meade 10" ACF f/10

  Jolo mogę zapytać dlaczego nie RC z GSO na przykład?
 2. Połączenie: kamera - teleskop; jak to ugryźć?

  Przejrzyj stronę baader planetarium mają tony różnorakich adapterów i złączek. A z tokarzem już zacznij się zaprzyjaźniać
 3. Kontroler grzałek (arduino wg jolo) nie działa?

  Transoptory powinienem gdzieś mieć, napewno spróbuje bo na nowe tranzystory trochę poczekam, dzięki!
 4. Ja spasowałem bo znalazłem informację że tolerancje w układzie petzvala są bardzo ciasne. Jakie dokładnie niestety już nie znalazłem. Sam widzisz jaki to sprzęt - teleskop z płaskim polem do którego zalecają korektor pola. Z drugiej strony to tylko achromat - sam petzval nie sprawi że pole będzie płaskie w pełnym spektrum (no dobra, chociaż rgb ) Pogadaj może z Januszem/Astrokrak, a nóż będzie w stanie tobie go podregulować bez dodatkowych korektorów. Jest też taka kiszka że w tych nowych modelach (nie wiem jak w starych) korektor przycina aperturę solidnie, okulary 2” które wydawałoby się są jedyne słuszne do tego typu sprzętu nie są sensownie oświetlone.
 5. Kontroler grzałek (arduino wg jolo) nie działa?

  Było 220 Ohm, ale z nim nie działa. Dlatego myślę że tak jak jolo mówił trzeba będzie zmienić. W jakim sensie ochronić?
 6. Kontroler grzałek (arduino wg jolo) nie działa?

  No pięknie chłopaki, wielkie dzięki! Wywaliłem rezystory (obydwa), spiąłem masy i wentylator zaczął reagować Jedno i drugie razem pomogły, osobno zastosowane nie działają. No to teraz w wolnej chwili pozostaje pomierzyć co mi tam wyszło (ale pewnie tranzystor będzie trzeba zmieniać) (Arduino nano 5V tak na marginesie, testowo bo docelowo to jeszcze nie wiem)
 7. Cześć Co prawda korzystałem z niego tylko z okularów ale ewidentna była aberracja sferyczna. Podejrzewam że koniecznym byłoby poprawienie fabryki - pozycji soczewki petzvala względem ogniska. Mi się jednak to nie uśmiechało i go oddałem... Mam też w arsenale grafikę która prezentuje problem przy stosowaniu reduktora ogniskowej. Nie jestem pewien do końca czy petzvala można tak potraktować ale pewien punkt zaczepienia napewno daje.
 8. Cześć W końcu znalazłem czas aby pomęczyć koncepcję zaproponowaną kiedyś przez jolo - zbudowanie autonomicznego sterownika do grzałek na bazie arduino. Wszystko mam podłączone tak: Tranzystor to BUZZ11A. Chucham dmucham na DHT22, na porcie szeregowym wypluwam sobie odczyty z DHT. W miejscu gdzie jest peltier na schemacie podłączyłem woltomierz a potem wentylator 12V. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku zero sygnałów że działa. Do złącza zasilania podpięte 12V 2.5A. Gdzie może być problem? Wcześniej sprawdzałem czy działa z brzęczykiem 5V - podpięty do pinu 3 (tam gdzie tranzystor) i do uziemienia z płytki. Działało... z tranzystorem nie chce dać znaku życia. #include <dht.h> #include <Timer.h> dht DHT; Timer timer; #define DHT_PIN 2 #define PWM_PIN 3 void setup() { pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT); timer.every(5000, updatePWM); Serial.begin(9600); } void loop() { timer.update(); } void updatePWM() { digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH); int chk = DHT.read22(DHT_PIN); if (chk == DHTLIB_OK) { byte pwm = map(constrain(DHT.humidity, 60, 100), 60, 100, 0, 255); analogWrite(PWM_PIN, pwm); Serial.print("Cykl_updatePWM "); Serial.print(DHT.humidity); Serial.print(" "); Serial.print(DHT.temperature); Serial.print(" PWM "); Serial.println(pwm); } else { analogWrite(PWM_PIN, 255); Serial.println("Cykl_updatePWM - DHT_NOT_OK "); } digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW); }
 9. RADIOTELESKOP

  Dokładnie wessel! Jacku dzięki! Sam się zastanawiam nad takim sprzętem bo zaraz będę miał problem aby sobie przypomnieć jaki kształt miał łysy [emoji3]
 10. Super! Nie łamie ci się eq6 jak zefirek chuchnie na tubkę? [emoji4] PS. Przepraszam, przeczytałem początek i już wszystko wiem... PS2. W czym rozciągasz/przycinasz histogram?
 11. montaż widłowy

  Próbowałeś zawiesić na tym może tego niutka 150/1200? Jeśli tak to z jakim skutkiem?
 12. Pierwszy teleskop i poległem...

  CG-4 ale to ta sama rodzinka.
 13. Gdzie odpoczywa wasz teleskop.

  Dziwne... dość popularne skojarzenie https://theawesomer.com/r2-d2-observatory/43009/ Moja tubka leży w skrzynce a ta zazwyczaj wytargana jest do jakiegoś kąta (kąt ściśle zależny od humoru lepszej połowy). Skrzynka 2 razy większa niż teleskop ale kto by się przejmował, przynajmniej się nie zgubi! Okulary i fltry w walizeczce, zamykana na szyfr ma się rozumieć Sprzęt do "kamerowania" na strychu w plastikowych pudełkach szczelnie zamknięty zazwyczaj leży, no chyba że coś z nim kombinuje to wtedy w całym domu można części znaleźć. Największym problemem dla mnie była wilgoć po obserwacjach - w każdym pojemniku usadowiłem torebki z żelem "silica" do osuszania. Torebek przybywa przy każdej okazji jak się pojawią, a wilgoci ani jej skutków już dawno nie widziałem.
 14. Lunetka biegunowa HEQ5

  Luźna czy nie to chyba i tak bezużyteczna
 15. Delos 14mm i barlow czy okular 7mm

  Osobiście polecam osobny okular. Delos z barlowem to już nie jest granat tylko solidna pałka obronna
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)