Skocz do zawartości

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova

kometa ta, aktualnie jest najjaśniejsza na naszym niebie. Została ona odkryta 3 grudnia 1948 roku przez japońskiego astronoma amatora Minoru Honda, oraz dwoje innych współodkrywców. Antonín Mrkos i Ľudmila Pajdušáková kometę odkryli w tym samym czasie w obserwatorium Skalnate Pleso na południowym zboczu góry Łomnica (Tatry - terytorium byłej Czechosłowacji). Odkrycia tej komety (oraz wielu innych w tym obserwatorium przez czechosłowackich obserwatorów) dokonano przez lornetę 25x100 "Binar" o polu widzenia 4°.

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova jest kometą krótkookresową, jej okres wynosi 5.25 lat. Od momentu odkrycia przeszła 13 razy przez peryhelium, z czego tylko podczas jednego nie było udokumentowanych obserwacji (peryhelium 1959.IV.22). peryhelium kometa przeszła 28 września w odległości ok. 0.53AU od Słońca (0,78AU od Ziemi). Jej warunki obserwacyjny nieznacznie się polepszają. Wzrasta wysokość nad horyzontem dla czasu świtu astronomicznego, jednak jej jasność będzie spadać. Aktualne oceny jej jasności podają nieco ponad 6.5mag. Aktualnie kometę można obserwować przed świtem astronomicznym ok 10° nad horyzontem wschodnim w sąsiedztwie gwiazdy Regulus - Gwiazdozbiór Lwa. 22 października kometa przejdzie do gwiazdozbioru Panny. W tym czasie świecić będzie blaskiem ok. 10mag i ok 15° nad horyzontem. Jej jasność i mała wysokość nad horyzontem spowodują, że będzie ona trudnym obiektem do obserwacji.

Na moim blogu (z lekkim poślizgiem  :P ale jednak) pojawił się artykuł o tej komecie.

http://komety.blogspot.com/2011/?09/45phonda-markos-pajdusakova.ht?ml jak zwykle znajdziecie tam mapki. ;)

Zachęcam do obserwacji tej komety. Zwłaszcza, że jej okres obserwacyjny podczas tego powrotu jest bardzo krótki.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh.... to były czasy, gdy komety odkrywało sie lornetką (czasem z okna własnego domu, jak zrobił to bodaj dr. Antoni Wilk  :)

Dzięki Maciek za informację, fajnie, że ktoś trzyma rękę na pulsie. Choć przyznam, że warunki widoczności komety nie zachęcają do wstania przed świtem, to może jednak się przemogę :)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, małe sprostowanie - kometa nazywa się 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova.

Niestety, warunki obserwacji są niezbyt korzystne, bo kometa wschodzi dopiero przed 4 rano i zanim się podniesie to niebo zaczyna jaśnieć. Tak czy inaczej warto próbować!

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coś cicho w wątku o tej komecie.  :P Pewnie późna pora i nie najlepsze warunki obserwacyjne demotywują.  ;D

Sam jak na razie nie miałem okazji obserwować komety. W czasie świtu astronomicznego, świeci ona ok 15* nad horyzontem dla mojej lokalizacji (ok. 49.7*N ; 21.7*E), dodatkowo nad wschodnią jego częścią, a tam mam największe zaświetlenie nieba, w najlepsze noce zasięg nie przekracza tam 5,5mag (dla Alt. 15*).

Prawdopodobnie okres od najbliższego nowiu do 2 dni od najbliższej pełni, będzie jedyną szansą na zobaczenie komety w prawie pełnej krasie.

Kometa rozwinęła jakiś czas temu sporej wielkości (ok.1*) warkocz gazowy, jest on wizualnie dostępny przez amatorski sprzęt obserwacyjny.

na zachętę foto M. Jagera z 26 września:

45p20110926lrgb.jpg

http://www.cometpieces.at/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano u mnie są mgły i to dość wielkie, ale mam nadzieję, że i mnie się uda zobaczyć ten obiekt, w sumie, komety są nieprzewidywalne nie wiadomo, co się może stać tej nocy czy następnej a jak pojaśnieje na, tyle że będzie widoczna oczami a na forach pojawi się dużo fotografii. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość MaciekM

najnowsze oceny 45P mówią o jasności ok. 12mag, przy niskim położeniu nad horyzontem jest to już obiekt "wyczynowy" nawet dla większych apertur. Ale nie jest nie do wyłowienia.

Ostatnio siłowałem się z nią moim 10", niestety 3 nocki pod rząd mimo bardzo dobrych warunków nie przyniosły żadnych owocnych obserwacji. Ale z mojej miejscówki wschód jest zanieczyszczony światłem.  ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)