Skocz do zawartości

Diagram H-R w matlabie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zamierzam wykonać szczegółowy diagram H-R w oprogramowaniu Matlab. Mam jednak problem z zebraniem danych. Nie mogę znaleźć strony, gdzie miałbym spis najwazniejszych gwiazd wszystkich gwiazdozbiorów, gdzie były by umieszczone takie informacje jak moc promieniowania, temperatura w K czy magnitudo. Czy ktoś może mi podsunąć taką stronę? Dość długo szukałem. Albo niekompletne tabele albo w ogóle brak danych zebranych w jednym miejscu. Była kiedyś taka fajna książka gdzie każdy gwiazdozbiór był tak opisany, ale człowiek młody i głupi był i wszystkiego się pozbył;/ Oczywiście chętnie podziele się wynikami projektu. Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

A zależy Ci na jakiejś próbce statystycznej gwiazd, czy taki wykres poglądowy po prostu? Bo obawiam się, że jak weźmiesz najważniejsze gwiazdy z konstelacji, to będziesz miał przewagę obiektów o dużej mocy promieniowania.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Kiedyś zrobiłem ręcznie taki wykres. Postaram się wrzucić skan. No wydaje mi się, że koło 300 gwiazd pewnie. Kolega Jolo ma rację, aczkolwiek gwiazdy przesuwają się po wykresie dzięki mag i dzięki temu nie będą one w jednym skupisku. Zaraz wrzuce skan o ile mi sie uda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również jestem ciekaw, co wyjdzie. Swego czasu również potrzebowałem danych numerycznych takiego wykresu, już nie pamiętam po co. I niestety nic sensownego nie znalazłem. A co zamierzasz robić w tym matlabie? Tylko narysujesz wykres na podstawie wartości x i y, czy będziesz tam coś ciekawego liczył? Teoretycznie używałem tego programu i wydaje się on bardzo bogaty, ale na razie mało co kumam i chętnie bym rozwinął wiedzę, jak również dowiedział się, jaki z niego pożytek w astronomii.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem ,powiedzmy, książkę o astronomii, a raczej zbiór informacji różnych:) z 12 lat już będzie, kiedyś miałem fioła:) wracając do tematu, ktoś ma jakieś zestawienie zbiorcze tych gwiazd? Znalazłem na wikipedii amerykańskiej w miarę info przedstawione ale nie wszędzie jest temperatura;/ potrzebuje jasność i temperaturę bądź widmo i moc promieniowania. Pierwsza para łatwiejsza do zdobycia, ale kurde, z miesiąc mi zajmie szukanie tych informacji... No nie wiem. W matlabie chciałem zrobić póki co wykres na podstawie x i y bądź jeszcze z. No postaram się zaznaczyć graficznie główne ciągi gwiazd. Ale potrzebuje tego zestawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)