Skocz do zawartości

Chłodzenie lustra ?


PiTeR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, juz troszke kumam i kapuje co i jak ale nieraz jak przeglądam sprzety zaciekawia mnie w jakim celu niektore teleskopy maja chlodzone lustra wentylatorem ? Czyzby podczas obserwacij nieba te lustra sie nagrzewały a jesli tak to od czego :) i czy warto zamontowac taki wentylator ?

PiTeR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże lustro Newtona o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia (wyniesione z pomieszczenia) nie ma pełnej sprawności. Obrazy nie są takie jakie być powinny, wentylator dmuchający na lustro ma je chłodzić czyli  przyspieszyć wyrównanie z temperaturą otoczenia. To tak zwany ASCT - Aktywny Sytem Chłodzenia Teleskopu  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie do końca tak. W większości przypadków wentylator ma pomóc w szybszej wymianie powietrza między otoczeniem a tubą (wprowadzenie chłodnego powietrza do tuby) i zwianie ciepłej warstwy powietrza zalegającej przy powierzchni lustra która wprowadza swój niekorzystny "seeing". Jak wystawisz teleskop na dwór to rozogniskuj obraz jasnej gwiazdy a pojmiesz o czym piszę :) Zobaczysz obraz "gotującej" się gwiazdy.

Dodatkowo, w czasie silnej wilgoci nadmuch długo nie pozwala zarosić lusterku wtórnemu.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie piszemy o wentylatorze za lustrem ale np. z boku tuby  ??? Bo niby jak mamy wprowadzić powietrze do tuby dmuchając na lustro od tyłu..a przy tym jeszcze odraszać LW  :-\ Od tyłu tylko według mnie chłodzimy lustro? Poprawicie mnie jeśli błądzę. Ja mam wentylator od tyłu 12" tki  - pomaga lustru  szybciej uzyskać odpowiednią temperaturę latem!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator w Syncie dmuchający od dołu pomaga wyrównać temp. LG z otoczeniem i dalej tłoczy powietrze przez tubę zapobiegając roszeniu LW - tak u mnie było w pełnej tubie SW 10".

ASCT znajduje się z boku lustra i jego zadaniem jest zdmuchnąć poduszkę ciepłego powietrza znad lustra i umożliwić od razu obserwacje - LG nie musi wtedy mieć zrównanej temp. z otoczeniem.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu Syntach jakie miałem wentylator z tyłu lustra dawał przedmuch przez całą tubę aż do LW. Zamknięcie deklem góry i założenie siatki foliowej na otwarty wyciąg skutkowało balonem :)

Nie sądzę, żeby jakikolwiek wentylator tylni przyczyniał się do szybszego schłodzenia samego szkła LG. Szkło i tak musi samo osiągnąć balans termiczny, a wentylacja pomaga w wychłodzeniu wnętrza tuby, a w szczególności warstewki zaraz nad LG.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obydwu Syntach jakie miałem wentylator z tyłu lustra dawał przedmuch przez całą tubę aż do LW. Zamknięcie deklem góry i założenie siatki foliowej na otwarty wyciąg skutkowało balonem :)

U mnie było tak samo

Nie sądzę, żeby jakikolwiek wentylator tylni przyczyniał się do szybszego schłodzenia samego szkła LG. Szkło i tak musi samo osiągnąć balans termiczny, a wentylacja pomaga w wychłodzeniu wnętrza tuby, a w szczególności warstewki zaraz nad LG.

Przyczynia się. Na takiej samej zasadzie jak wentylator przyczynia się do schłodzenia radiatora na procesorze i dmuchanie na gorącą herbatę ;)

Dmuchanie od dołu powoduje przepływ powietrza wokół LG, dopiero wyżej nad nim strumień "schodzi" się pozostawiając warstwę "kotłującego" się powietrza bezpośrednio nad LG. Oczywiście załączenie nawet tylnego wentylatora powoduje prawie natychmiastowy skutek w postaci polepszenia obrazu.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024