Skocz do zawartości

Ciekawska

Użytkownik
 • Zawartość

  702
 • Rejestracja

 • Wygrane w rankingu

  46

Ostatnia wygrana Ciekawska w Rankingu w dniu 18 Luty

Ciekawska posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

3181 Excellent

3 obserwujących

O Ciekawska

 • Tytuł
  Syriusz
 • Urodziny 22.05.1999

Profile Information

 • Płeć
  Kobieta
 • Zamieszkały
  : Kraków/Inwałd

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Kraków/Inwałd

Ostatnie wizyty

9995 wyświetleń profilu
 1. Pamiętam, że na jesiennym zlocie w Zatomiu w 2015 roku razem z @Zielu i @ewa oglądaliśmy Wenus za dnia. (Kiedy to było, 5 lat temu! 😮 Chociaż po Jacku i Ewie upływu czasu tak nie widać jak po mnie, haha! 😜 ) Jakoś od tego czasu nie próbowałam tego powtórzyć samodzielnie. Aż do dzisiaj. Chyba zadziałały wczorajsze obserwacje Księżyca i Wenus, bo jakoś tak zaraz po wstaniu (czyli koło 12 ) stwierdziłam, że chyba spróbuję, a pogodne niebo wydawało się popierać moją myśl. Realizacji tego pomysłu próbowałam najpierw dokonać koło 14 z kuchennego okna, ale stwierdziłam, że to nie ma sensu, bo a) szyba, b) ściana. Nie było szans. Odłożyłam z powrotem lornetę i zajęłam się swoimi sprawami... Do Wenus wróciłam po 16. Wyciągnęłam lornetę przed garaż, obok ustawiłam stare krzesło wyjęte z piwnicy. Bez problemu wcelowałam w Księżyc, który zauważyłam na niebie już wcześniej gołym okiem. Zawołałam tatę, żeby spojrzał, bo akurat robił coś przy domu. Dobra, Księżyc. To to była ta łatwa część. Odpaliłam SkySafari, by zerknąć na ustawienie Wenery w stosunku do młodego sierpa, i przesunęłam się nieco do góry i na prawo od niego. Nie ma. Ruszam lornetką to w jedną, to w drugą stronę, to w trzecią i czwartą. Nie ma. W patrzeniu na tak jasne niebo wcale nie pomagają ani męty, ani śnieg optyczny, którymi są obdarzone moje oczy, ani jeszcze jedno coś co widzę, a nie odkryłam jeszcze jak się nazywa. Wracam do Księżyca. Zrobimy to inaczej. Zerkam raz jeszcze na mapkę w telefonie, robiąc większe zbliżenie na interesujące mnie obiekty. Dobra, Wenus jest w zasadzie na przedłużeniu linii łączącej twa "różki" Munia. Odmierzam dystans palcami. Jakieś 9 tarcz Księżyca. Dobra, jedziemy. Przesuwam lornetę zgodnie z ustaleniami... JEST! Niemal z marszu! Gwiazda Wieczorna/Poranna, ale w dzień i z ładnie widoczną fazą. Z dumą pokazują ją tacie. Jeju, ale radość! A faza załapała się nawet delikatnie na zdjęciach z telefonu:
 2. Ciekawska

  Mój obraz

  Kilka kolejnych się uzbierało, zwłaszcza, że siedząc w domu i mając zdalne zajęcia mam o wiele więcej czasu na takie dłubanko, chociaż niektóre malunki są jeszcze sprzed rozpoczęcia semestru letniego. Pierwszy to zamówienie, M 82 na 30x30 cm: Kolejny to zamówienie dla Gayosa, które chciałby mieć jako niespodziankę, więc wrzucę dopiero po zlocie (chociaż na facebooku niektórzy już mogli widzieć na mojej stronie). Pomalowałam też sobie obudowę na telefon, a pomysł wziął się stąd, że wcześniej upaprałam ją sobie farbą. Żeby obrazek się nie ścierał, zabezpieczyłam go bezbarwnym lakierem do paznokci: Nie pokazywałam Wam też kosmicznego pudełka, w którym prezent na święta trafił do Filipa: Pierwszy raz próbowałam też z akwarelami i namalowałam takie obrazy - fragment Mgławicy Serce w formacie 40x30 cm, który trafi do Zielego: Oraz Mgławica Kocia Łapka, do której zdjęcia pozowała mi Kudła. Skończyłam ją dziś w nocy i jeśli ktoś byłby zainteresowany to, podobnie jak Słonecznik i Centaurus A, też nie ma jeszcze posiadacza (format 30x30 cm): Zrobiłam sobie też breloczki na klinach rozporowych do płócien, malowałam akrylami i potem lakierem bezbarwnym. Okazało się, że pojawili się zainteresowani kupnem, mam więc w planach breloczki na ładniejszych drewienkach, wkrótce Wam pokażę: No a na koniec dwa obrazki na maleńkich płócienkach 15x10 cm, pierwszy to oczywiście Elon Musk, kolorowy i troszkę zjarany, pierwszy raz malowałam w takim stylu: Drugi natomiast to wspomnienie lata, czyli zdjęcie, które zrobiliśmy sobie z Filipem 21 czerwca zeszłego roku, kiedy to obłoki srebrzyste były jednymi z największych w sezonie.
 3. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, bezawaryjnego sprzętu i dobrych warunków, żeby widma wychodziły jak najlepiej. 🔭🌈
 4. Nie wiem jak to się stało, że trafiłam na nią dopiero tej nocy, ale cieszę się, że to wreszcie nastąpiło. Zaintrygowała mnie w Interstellarum, więc postanowiłam jej poszukać, ale jak się okazało - ona znalazła mnie. Jeszcze nawet starhoppingu nie dokończyłam, a już ją widziałam. Jej wyraźne, skondensowane jądro dalej od centrum przechodziło w halo o kształcie zbliżonym do elipsy rozciągniętej w osi mniej więcej północ - południe. Całość obrazka dopełniało otoczenie, bardzo ładnie wyglądała w pobliżu kilku stosunkowo jasnych gwiazd. Zasadniczo zachwyciła mnie tak bardzo, że pierwsze co zrobiłam po powrocie do domu to sprawdziłam, czy była już obiektem tygodnia. A, patrzyłam oczywiście przez APM 25x100.
 5. Popieram, nawet jeśli nie będziecie się przytulać, to teleskopy/montaże są metalowe i chłodne, wirus może nawet kilka dni na takiej powierzchni przetrwać, a na takich spotkaniach zwykle patrzy się wzajemnie przez swoje sprzęty, więc dotknie się takiego, potem potrze nos albo oko i różnie może być. Nigdy nie wiadomo kto może być zarażony, nawet jeśli nie ma jakichś szczególnych objawów. Owszem, nie panikować, ale niepotrzebnie się narażać chyba też nie warto.
 6. Ciekawska

  100 LAT Jacek2

  Wszystkiego najlepszego
 7. Troszkę z opóźnieniem, ale dziękuję bardzo Wam wszystkim za piękne życzenia, bardzo miło czyta się takie rzeczy. ❤️
 8. 1. Ignisdei2. Kali823. Cyberboss - pyrlandia 54. Anva -pyra 35. Jacek E. - ,,Potrawy"6. z Jacek E. - Bożena - ,,Potrawy"7. Kenny - pyrlandia 28. jolo - pyrlandia 39. sp3occ - Pyrlandia 310. sferoida - Pyrlandia 311. Karpiula + towarzysz - Gościniec (aktualizacja na dzień 03.11.19 Pokój 2-osobowy, jeśli jest możliwość)12. Mirek Pyrlandia pokój 6 koszulka XXL13. eszetka - Gościniec14. Ernest - Pyrlandia15. Prestoneq - Pyrlandia 416. Virus - Pyrlandia 617. Artir - Pyrlandia 618. Gayos - Pyrlandia 619. Stefanchm - Pyrlandia 620. Kapral - Pyrlandia 121. Inga - Pyrlandia 122. Wojtek (Kapral) - Pyrlandia 123. Izabela (Kapral) - Pyrlandia 124. Zielu - Pyrlandia 125. Asia (Zielu) - Pyrlandia 126. Przemo77 - pyra 427. pavelm - pyrlandia 328. count.neverest - Gościniec (pokój 2-osobowy)29. count.neverest (Karolina)- Gościniec (pokój 2-osobowy)30. bar - Gościniec (pokój 2-osobowy)31. bar (Maciek P.)- Gościniec (pokój 2-osobowy)32. Pery-pyrlandia 433. szdom1 - pyra 734. Polaris - Pyrlandia 135. Thomas - Pyrlandia 136. Maciej - Pyrlandia 137. Bandros - Pyrlandia 138. Jajak - Pyrlandia 139. Acidtea - Pyrlandia 140. Borowy Misiek - Pyrlandia 341. darius - Gościniec (pokój 2-osobowy)42. z dariusem Dagmara - Gościniec (pokój 2-osobowy)43. Allano - Pyrlandia 244. KrisQ - Gościniec, tam gdzie ekipa Cezara45. WIESIEK31-pyrlandia 446. Charon_X - Pyrlandia (pokój obojętny)47. RageMaster - gościniec48. SamuG- Pyrlandia 749. Waski79 - Cesarionix ekipos50. Mushroompl - ekipa Cezara51. Willow - banda Cezara52. puchciu - pyrlandia 453. Mona - banda Cezara54. Pawcio - banda Cezara55. jackomowa - Pyrlandia 256. Janusz G. - Gościniec Bar57. Janusz G. + 1 (Ola) - Gościniec Bar58. Janusz G. + 2 (Jurek) - Gościniec Bar59. Janusz G. + 3 (Michał) - Gościniec Bar60. Janusz G. + 4 (Marysia) - Gościniec Bar61. Janusz G. + 5 (Ania) - Gościniec Bar62. Haze - obojętnie63. Alice (Pyra 5)64. pszemek123 - najlepiej gdzieś w pyrlandii65. Stiopa - obojętnie66. Malrborothc - Gościniec lub gdziekolwiek67. towerfox- pyra 768. rzepa- pyra 769. klucha- pyra 7 70. Ciekawska 71. SQ3TLE (jakiś pokój dwuosobowy razem z Ciekawską, najlepiej w Potrawach)
 9. Tak patrzę ostatnio na kalendarz forumowy, a tu 20-lecie FA Crazy

  PicsArt_03-04-01.01.46.jpg

  1. Pokaż poprzednie komentarze  2 więcej
  2. ignisdei

   ignisdei

   Szkoda że Jacek2 nie robi już kalendarzy , on przynajmniej ogarniał to co dla każdego forumowicza jest oczywiste.

  3. Jacek E.

   Jacek E.

   Dobra prognoza :)

  4. Hagen

   Hagen

   Przepraszam, mydełka czy forum!??;)

 10. Wszystkiego najlepszego
 11. Zanim przyszło mi zasiąść do tego tekstu przez długi czas myślałam, że napiszę o jakiejś gromadzie otwartej spośród bogactwa zimowej Drogi Mlecznej, ale po spędzeniu wielu dni na malowaniu obrazów o tematyce astronomicznej ostatecznie zainspirowałam się… jednym z nich. Moja propozycja nie jest może obiektem szczególnie wyszukanym, niepopularnym czy ekstremalnie trudnym, ale jest za to celem efektownym i przyjemnym, a w dodatku nosząc miano Galaktyki Słonecznik idealnie pasuje na rozpoczęcie miesiąca, który tak bardzo kojarzy się z nadchodzącą wiosną, a ta - z kwiatami. Messier 63 (także NGC 5055) została odkryta 14 czerwca 1779 roku przez Pierre’a Méchaina i jeszcze tego samego dnia znalazła się w katalogu Charlesa Messiera, zaś w połowie XIX w. za sprawą Lorda Rosse ’a stała się jedną z pierwszych galaktyk, u których zauważono spiralne struktury (wtedy nazywane mgławicami spiralnymi). Nie jest zaskakującym fakt, że nasz Słonecznik należy do galaktyk spiralnych bez poprzeczki, jednak chcąc zgłębić się bardziej w te wszystkie klasyfikacje, można się nieźle zdziwić, co i mnie spotkało. Okazuje się, że M 63 należy do tzw. flocculent spiral galaxies i przyznam, że nie bardzo wiem jak tę nazwę przetłumaczyć na język polski, ale oznacza ona tyle, że takie galaktyki nie mają dobrze zdefiniowanych ramion spiralnych, a raczej bardziej subtelną strukturę – niejednolitą, nieciągłą, puszystą, po prostu kłaczkowatą (ang. fluffy). Myślę, że patrząc na wygląd naszego Obiektu Tygodnia łatwo zorientować się o co chodzi. Dokładny typ M 63 to SA(rs)bc, gdzie SA oznacza galaktykę spiralną bez poprzeczki, zaś bc sugeruje, że galaktyka ma stosunkowo mocno rozbudowane ramiona w porównaniu do niewielkiego jądra. A co z tajemniczym (rs)? Literka r nadawana jest galaktykom pierścieniowym (jak np. Obiekt Hoaga), s - galaktykom nie mającym pierścienia w swojej strukturze, natomiast galaktyki rs są typem pośrednim między tymi dwoma. Messier 63 znajduje się ok. 37 mln lat świetlnych od nas, zaś na niebie możemy zaobserwować ją w gwiazdozbiorze Psów Gończych, ok. 6° na południe od M 51 (nawiasem mówiąc obie należą do tej samej grupy galaktyk). Najłatwiej dotrzeć do niej zaczynając od Cor Caroli – najjaśniejszej gwiazdy Psów Gończych. Przesuwamy się ok. 2.7° na wschód od niej, do trójki gwiazd 15, 16, 17 CVn, by następnie odbić lekko na północny wchód do 19, 20, 21 CVn, które wraz z SAO 44519 tworzą asteryzm przypominający odbitą lustrzanie siódemkę. Około 1.5 stopnia nad tą „7” świeci Słonecznik ustawiony do nas pod kątem około 40°. Źródło - Stellarium Z jasnością obserwowalną 9.3 mag M 63 jest dostrzegalna już przez niewielkie lornetki – w 10x50 przypomina niewielkie, podłużne rozmycie w pobliżu gwiazdki 9.3 mag. W teleskopach 4-6 cali wyraźnie zauważymy jasne jądro otoczone świetlistym halo, zaś instrumenty o aperturze 8-10 cali pokażą, że nie jest ono tak regularne jak można by się spodziewać, galaktyka wygląda bardziej ziarniście i trochę farfoclowato. Pamiętam, że oglądając ją w 10 calach miałam właśnie takie odczucie grudkowatości zanurzonej w delikatnym blasku, a całość jakby zataczała okrąg wokół jasnego jądra. Podobno już w takiej aperturze można dostrzec zarys ramion, mi jednak, prócz wspomnianych nieregularności, nie udało się dostrzec żadnych śladów po niej. - Może macie inne doświadczenia w tej kwestii? Dla większych teleskopów nasz Słonecznik, oprócz spiralnej struktury, przygotował coś jeszcze. Niecałe pół stopnia na zachód od M 63 znajduje się niewielka galaktyczka o jasności ok. 14,4 mag o nazwie UGC 8313 (również PGC 45992), przypuszczalnie satelita M 63. Pozwolę sobie tu zacytować Damiana P., który obserwował ją w 2016 roku 12-calowym teleskopem: Źródło - Stellarium I jeszcze na koniec dwa szkice, pierwszy wykonany przy obserwacjach 10-calowym teleskopem, drugi - 16.3-calowym. Źródło - po lewej: http://www.asod.info/?p=1039, po prawej: https://www.cloudynights.com/topic/572303-spiral-m63-‘sunflower-galaxy/. Pogoda nie rozpieszcza (moje ostatnie obserwacje miały miejsce na początku grudnia i trwały godzinę), ale gdy tylko nadarzy się okazja spróbuję i sprawdzę jak M 63 wygląda w lornecie 25x100. Ty też spróbuj i daj znać jak poszło.
 12. A jeszcze co do tego, że dwie cząstki o jednakowym ładunku "nie chcą współdziałać", prawdą jest, że dwa dodatnie ładunki (protony) będą się odpychać, ale w jądrze atomowym między protonami (i neutronami) występują jeszcze inne siły, tzw. siły jądrowe, które są wielokrotnie silniejsze od oddziaływań elektrostatycznych, ale za to działają na bardzo niewielkim dystansie (rzędu femtometrów). To one trzymają jądro atomowe w kupie.
 13. Akurat na pierwszym wykładzie z fizyki jądrowej, który miałam parę dni temu, pojawił się podobny wątek. Jądro atomowe składa się z nukleonów, czyli neutronów i protonów, które mają bardzo podobną masę (neutron trochę większą), możemy więc przybliżyć, że mn = mp. To, ile mamy nukleonów w jądrze określa tzw. liczba masowa A. Możemy zatem zapisać, że masa jądra Mj=A*mp. Rozmiar jądra Vj możemy z kolei obliczyć znając jego promień R, który z kolei przy założeniu mniej więcej stałej gęstości określa równanie R=1.2*A1/3 [fm (femtometrów)]. Ponieważ gęstość to masa przez objętość Mj/Vj, po podstawieniu wyjdzie nam ok. 2.3*1017 kg/m3.
 14. Ciekawska

  Mój obraz

  Ostatnio jestem aż nadto produktywna, ale to z chęci wykorzystania maksymalnie czasu przed początkiem nowego semestru od poniedziałku. Ostatnio namalowałam Plejady na zamówienie Wessela, takie jak te, które wrzucałam tu jakiś czas temu. Wczoraj i dzisiaj malowałam dwie galaktyki, Centaurus A i Messier 63. Podobnie jak w przypadku Bańki (która właściciela już znalazła), jeśli ktoś chciałby zakupić, niech da znać. Obie malowane farbami akrylowymi na podobraziach płytowych (płyta MDF o grubości 3 mm pokryta płótnem malarskim i zagruntowana).
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)