Skocz do zawartości

Piotr K.

Użytkownik
 • Zawartość

  139
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Piotr K. w Rankingu w dniu 12 Maj 2015

Piotr K. posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

61 Excellent

O Piotr K.

 • Tytuł
  Deneb

Contact Methods

 • Website URL
  http://definiteaquascape.tv

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Wrocław

Ostatnie wizyty

610 wyświetleń profilu
 1. Wrażenia po wzięciu udziału w World Space Week 2017: Byłem obecny tylko w niedzielę w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, ale i tak muszę przyznać, że jestem pod olbrzymim wrażeniem rozmachu imprezy. Bardzo dobrze zostały rozłożone akcenty - większa część oferty dotyczyła wiedzy i technologii związanych z eksploracją kosmosu, czyli rzeczy, które mogą zainteresować "przeciętnego Kowalskiego", ale był też kącik bardziej specjalistyczny, dla osób zainteresowanych obserwacjami wizualnymi (i tutaj miałem swój skromny udział ). Zaskakujące było to, że dopisała również pogoda, dzięki czemu wieczorem można było przeprowadzić pokaz nieba przy użyciu 12" Newtona jednego z kolegów z PTMA o/Wrocław. Bawiłem się świetnie, nawiązałem kilka nowych kontaktów, i ogólnie rzecz biorąc - już się nie mogę doczekać World Space Week 2018 A na Facebookowym profilu PTMA o/Wrocław można obejrzeć zdjęcia z World Space Week 2017 Gratulacje dla organizatorów, którzy raptem w kilka osób zrobili niezwykle ciekawę imprezę na ogromną skalę!
 2. Hej, Nie wiem czy wiecie, że w ten weekend we Wrocławiu sa organizowane obchody World Space Week 2017 - ogólnoświatowej imprezy popularyzującej wiedzę o Kosmosie, jego eksploracji itp. Tu macie stronę www imprezy: http://worldspaceweek.pl 7 października są warsztaty w szkole podstawowej nr 26 na Maślicach (niestety wszystkie miejsca są już zajęte ), a 8 października w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu, w godzinach 10-19, odbędzie się "konferencja", to znaczy masa wykładów i pokazów związanych z astronomią. Ponadto swoje stoiska będą miały firmy produkujące i sprzedające sprzęt astronomiczny (na pewno przyjedzie Taurus, będzie wrocławska Optopasja, i pewnie jeszcze kilka innych), a członkowie PTMA o/Wrocław będą pokazywać swoje teleskopy i odpowiadać na pytania wszystkich zainteresowanych tematem astronomii i amatorskich obserwacji astronomicznych. Plus cała masa innych atrakcji - odwiedźcie stronę World Space Week po szczegóły. Sporą część imprezy będzie można zwiedzić bez rejestracji i bez biletów, więc pomimo tego, że biletów już nie ma - na pewno warto się przejść i wziąć udział w tych wydarzeniach, które będą dostępne dla wszystkich Zapraszamy do Wrocławia w niedzielę 8 października 2017 WORLD-SPACE-WEEK-konferencja-niedziela.pdf WORLD_SPACE_WEEK_dodatkowe_atrakcje.pdf
 3. Przelot dwóch obiektów 22.04.2017 ok. 23:30

  Ale czad, dzięki za przypomnienie o Heavens Above Nie przyszło mi do głowy, żeby tam sprawdzić. Ale teraz sprawdziłem, i zagadka rozwiązana - widziałem satelity USA-229 DEB i USA-229 (https://en.wikipedia.org/wiki/USA-229). A tu linki do trajektorii: http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=51.2316&lng=17.0242&loc=Gmina+Wisznia+Mała&alt=148&tz=CET&satid=37391&mjd=57865.89743398 http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=51.2316&lng=17.0242&loc=Gmina+Wisznia+Mała&alt=148&tz=CET&satid=37386&mjd=57865.8975037501 Dzięki za odpowiedź, i pozdrawiam!
 4. Hej, czy ktoś może wczoraj wybrał się na obserwacje w rejonie Dolnego Ślaska? Ja siedziałem na tzw. górce w rejonie Pierwoszowa (gm. Wisznia Mała), niebo się ładnie rozpogodziło, i ok. godz. 23:30 dostrzegłem dwa punktowe światełka, przemieszczające się ze stałą prędkością z południowego zachodu na północny wschód. Leciały jedno za drugim, na oko w odstępie ok. 2-3 tarcz Księżyca. Dostrzegłem je gdy były w rejonie Deneboli, potem zaliczyły gromadę Melotte 111, a gdy minęły okolice zenitu ich jasność zaczęła stopniowo przygasać. W okolicy Smoka były już ledwo widoczne - prawdopodobnie weszły w cień Ziemi. Obserwacja trwała ok. 5 minut, więc nie poruszały się bardzo szybko - raczej typowe tempo satelitów czy ISS. Bez problemu złapałem je w refraktorze 150/750 z okularem Ethos 21 i śledziłem przez jakiś czas - raz jedno, raz drugie, bo razem nie mieściły się w jedym polu widzenia (zatem odległość kątowa między nimi mogła być większa niż 2-3 tarcze Księżyca...). Wyglądaly jak punkty koloru ciepło-białego, bez żadnych szczegółów czy migających świateł pozycyjnych, więc to nie były lampiony ani samoloty. Gdyby leciało jedno, to założyłbym, że to satelita i nie poświęcił mu większej uwagi. No ale leciały dwa, jedno za drugim w stałej odległości. Czy ktoś może też je widział? I co to mogło być?
 5. AAA 2016 - krótka relacja

  A która wersja? Czytam sobie opisy SkySafari 4 Plus i SkySafari 5 Plus w AppStore, ale w żadnej nie są wymienione ciemne mgławice...
 6. Spoko Myślałem, że tak już będzie zawsze, ale skoro to chwilówka, to nie ma sprawy Zdrowia!
 7. Hej, już drugi raz, gdy się loguję na forum ze smartfona, pojawia mi się pełna wersja strony, zamiast mobilnej, która jest 100x bardziej czytelna. Jeszcze wczoraj było OK, a dzisiaj automatycznie wyświetla się wersja pełna (wczeniej logowanie z telefonu automatycznie uruchamiało mobilkę). Da się to jakoś skonfigurować, żeby było jak przedtem? A może to chwilowa zmiana, związana z jakimiś pracami na silniku forum...?
 8. Hehe, no A tak poza tym - genialnie napisana recenzja, świetnie się to czytało Jasno, konkretnie, ze szczegółami i zabawnie - zwłaszcza te dwie śnieżnobiałe kozy mnie rozśmieszyły Ekstra, aż miło poczytać kogoś, kto potrafi sprawnie operować słowem pisanym
 9. A tak swoją drogą - zauważyliście, że Vortex swoim logiem i napisem udaje logo i napis Swarovski? To vortexowe "V" w pierwszej chwili wygląda jak ten drapol Swarovskiego (kania?), a napis też bardzo podobny, srebrne litery na czarnym prostokącie. Rzuciło mi się to w oczy na zdjęciu z tego wątku, pokazującym Vortexa i Endeavoura. Czytam ten wątek na telefonie, więc fotki na małym ekranie, i pierwsza myśl - o kurczę, autor porównuje ze Swarovskim! A to wcale nie Swarovski, tylko Vortex
 10. Postradam zmysły jeżeli nie pomożecie wybrać

  OKi, wszystko jasne Wczoraj miałem okazję popatrzeć przez nią trochę dłużej, choć w masakrycznych warunkach (cirrusy, Księżyc, a dodatkowo od dwóch czy trzech tygodni jest brak pogody, i każda obserwacja to nie obserwacja, tylko ciągła walka o znalezienie dziury w chmurach... ), i wydaje mi się, że ta nieostrość nie będzie jakoś strasznie przeszkadzać. Lornetkę kupiłem głównie w celach testowych, żeby zobaczyć czy przypasuje mi zestaw 8x40 + 15x70. Jeśli się okaże, że tak, to wtedy będzie czas na konkretniejszy zakup, lepiej skorygowany.
 11. Postradam zmysły jeżeli nie pomożecie wybrać

  Nieee, patrzę osiowo A nawet gdy celowo się rozglądam po całym polu widzenia, raz patrząc w lornetkę trochę z góry, raz trochę z dołu itp., to ta nieostrość na górze nadal pozostaje. A jak obrócę lornetkę do góry nogami, to nieostrość wędruje na dół. Więc to jest wg mnie cecha optyki. Zastanawia mnie tylko to, że ta wada nie jest rozmieszczona równomiernie wokół całego pola widzenia, bo teoretycznie chyba powinno tak być, prawda?
 12. Postradam zmysły jeżeli nie pomożecie wybrać

  Pozwolę sobie podpiąć się pod ten wątek, bo w mojej niedawno kupionej, używanej lornetce Nikon Action EX 8x40 obserwuję dokładnie taki efekt jak opisany powyżej, tyle że gwiazdy to nie "pręciki", a placki. Przy ustawieniu ostrości na centrum obraz w górnej części pola widzenia jest o wiele bardziej nieostry niż w dolnej. Gwiazdy w górnej części da się bez problemu wyostrzyć, ale wtedy oczywiście środek i dół robi się nieostry. Tak jakby krzywizna pola była nachylona względem osi optycznej. Domyślam się, że to jakaś nieosiowość któregoś z elementów optycznych? Lornetka mechanicznie jest bez zarzutu, jak nowa, nic w środku nie lata, więc przypuszczam, że to wada fabryczna. Lornetka jest wciąż na gwarancji - warto ją wysyłać do serwisu, żeby wyregulowali albo wymienili na egzemplarz bardziej symetryczny pod względem tej nieostrości?
 13. Prosba o doradzenie w wyborze teleskopu

  Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby na giełdzie jakiś używany sprzęt był dojechany albo porysowany Zresztą sprzedawcy prawie zawsze dają szczegółowe zdjęcia, oraz dają szczegółowe opisy. Serio, astrogiełdy to bardzo dobre źródło zadbanego używanego sprzętu. Oczywiście zdarzają się też i naciągacze, ale to są sporadyczne przypadki
 14. Prosba o doradzenie w wyborze teleskopu

  Weź jeszcze pod uwagę, że to 553 PLN to (zapewne?) cena nowych akcesoriów. Gdybyś je kupował jako używane, tak jak tego Maka 127, to cały komplet kosztowałby pewnie ok. 1100 PLN, więc jednak sporo taniej niż nowy. Ale ogólnie rzecz biorąc - nie ma czegoś takiego jak "właściwa relacja ceny" sprzętu używanego i sprzętu nowego. Tak jak napisał Robert41 - wszystko zależy od rynku, od aktualnego popytu i podaży, a nawet czasem aktualnej mody (vide przypadek telekonwerterów Nikona, którymi raczej chyba żaden astrofan nie zaprzątał sobie głowy, dopóki ktoś nie wpadł na to, żeby z nich zrobić lornetkę 2x53 ). Więc ceny są do pewnego stopnia płynne, i zawsze najważniejsze pytanie, jakie sobie trzeba zadać, to nie "czy ta cena jest już dobra?" ale "czy jestem gotów taką cenę zapłacić?"
 15. Okulary do SW Mak 180

  OK, dzięki za info. Póki co kupiłem używaną nasadkę SW i parkę GSO SV 15/70* i oswajam temat. Widzę już, że z nasadką nie ma co za dużo powerować, a w mono na Jowisza spokojnie wystarczy okular 12 mm - więc w bino pewnie tym bardziej, bo będzie ciemniej. Muszę spróbować dobrze skolimować tą moją SW, i wtedy sprawdzę co i jak na parce Plössli 12 mm.
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)