Skocz do zawartości

Piotr K.

Użytkownik
 • Zawartość

  139
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Piotr K. w Rankingu w dniu 12 Maj 2015

Piotr K. posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

61 Excellent

O Piotr K.

 • Tytuł
  Deneb

Contact Methods

 • Website URL
  http://definiteaquascape.tv

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Wrocław

Ostatnie wizyty

570 wyświetleń profilu
 1. Wrażenia po wzięciu udziału w World Space Week 2017: Byłem obecny tylko w niedzielę w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, ale i tak muszę przyznać, że jestem pod olbrzymim wrażeniem rozmachu imprezy. Bardzo dobrze zostały rozłożone akcenty - większa część oferty dotyczyła wiedzy i technologii związanych z eksploracją kosmosu, czyli rzeczy, które mogą zainteresować "przeciętnego Kowalskiego", ale był też kącik bardziej specjalistyczny, dla osób zainteresowanych obserwacjami wizualnymi (i tutaj miałem swój skromny udział ). Zaskakujące było to, że dopisała również pogoda, dzięki czemu wieczorem można było przeprowadzić pokaz nieba przy użyciu 12" Newtona jednego z kolegów z PTMA o/Wrocław. Bawiłem się świetnie, nawiązałem kilka nowych kontaktów, i ogólnie rzecz biorąc - już się nie mogę doczekać World Space Week 2018 A na Facebookowym profilu PTMA o/Wrocław można obejrzeć zdjęcia z World Space Week 2017 Gratulacje dla organizatorów, którzy raptem w kilka osób zrobili niezwykle ciekawę imprezę na ogromną skalę!
 2. Hej, Nie wiem czy wiecie, że w ten weekend we Wrocławiu sa organizowane obchody World Space Week 2017 - ogólnoświatowej imprezy popularyzującej wiedzę o Kosmosie, jego eksploracji itp. Tu macie stronę www imprezy: http://worldspaceweek.pl 7 października są warsztaty w szkole podstawowej nr 26 na Maślicach (niestety wszystkie miejsca są już zajęte ), a 8 października w Centrum Kongresowym Hali Stulecia we Wrocławiu, w godzinach 10-19, odbędzie się "konferencja", to znaczy masa wykładów i pokazów związanych z astronomią. Ponadto swoje stoiska będą miały firmy produkujące i sprzedające sprzęt astronomiczny (na pewno przyjedzie Taurus, będzie wrocławska Optopasja, i pewnie jeszcze kilka innych), a członkowie PTMA o/Wrocław będą pokazywać swoje teleskopy i odpowiadać na pytania wszystkich zainteresowanych tematem astronomii i amatorskich obserwacji astronomicznych. Plus cała masa innych atrakcji - odwiedźcie stronę World Space Week po szczegóły. Sporą część imprezy będzie można zwiedzić bez rejestracji i bez biletów, więc pomimo tego, że biletów już nie ma - na pewno warto się przejść i wziąć udział w tych wydarzeniach, które będą dostępne dla wszystkich Zapraszamy do Wrocławia w niedzielę 8 października 2017 WORLD-SPACE-WEEK-konferencja-niedziela.pdf WORLD_SPACE_WEEK_dodatkowe_atrakcje.pdf
 3. Przyszedł czas na upgrade wyciągu w refraktorku SW 80/400, dlatego: Kupię wyciąg GSO Crayford 2" 1:10 do refraktora o średnicy tubusa 86 mm, taki jak ten . Może też być wersja Linear Bearing z łożyskiem liniowym.
 4. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Nieaktualne, podjąłem decyzję o wycofaniu montażu ze sprzedaży Proszę o zamknięcie tematu.
 5. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Aktualne
 6. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Aktualne
 7. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Aktualne, cena 1000 PLN plus 20 PLN koszt przesyłki kurierem
 8. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Fakt, montaż jest stabilny. Equinox 120, który jest długą i ciężką rurą, na AZ4 przy większych powiększeniach już się trzęsie. A na AZ6 wisi stabilnie - trochę drga, ale to się zaraz wycisza. Śruba mocująca faktycznie jest jakaś inna. O ile pamiętam, można przykręcić głowicę AZ4 do statywu AZ6, ale nie można przykręcić głowicy AZ6 do statywu AZ4 (próbowałem, bo chciałem mieć AZ6 na jak najlżejszych nogach). Nie mam pojęcia, jak to jest możliwe, że głowice da się przełożyć tylko w jedną stronę, zapewne jest to kwestia jakichś minimalnych różnic w gwintach
 9. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Dzięki Głowica AZ6 jest większa i cięższa od głowicy AZ4, statyw też jest cięższy, bo ma większą "bazę" (to do czego się przykręca głowicę) i po dwie śruby zaciskowe na każdej nodze, a nie po jednej jak w AZ4. Fajnie działa łożyskowanie w osi azymutu, przy poluzowanym hamulcu można kręcić teleskopem dosłownie jednym palcem
 10. [S] Montaż AZ6 / HDAZ

  Sprzedam bardzo mało używany montaż azymutalny AZ6 Dual (zwany też HDAZ), umożliwiający zawieszenie dwóch teleskopów obok siebie. Kupiony w listopadzie 2016 w teleskopy.pl, a więc jeszcze na gwarancji. Cały komplet sklepowy, razem z oryginalnymi kartonami i papierologią. Stan - niemal idealny. Są tylko jakieś minimalne zabrudzenia na statywie, bo kilka razy był ze mną w terenie. Bardzo dobrze sprawdza się z refraktorem SW R150/750, Equinoxem 120, Makiem 150 itp. Cena: 1000 PLN plus 20 PLN koszty wysyłki kurierem DPD. Mogę też podwieźć własnym transportem w promieniu 100 km od Wrocławia.
 11. Przelot dwóch obiektów 22.04.2017 ok. 23:30

  Ale czad, dzięki za przypomnienie o Heavens Above Nie przyszło mi do głowy, żeby tam sprawdzić. Ale teraz sprawdziłem, i zagadka rozwiązana - widziałem satelity USA-229 DEB i USA-229 (https://en.wikipedia.org/wiki/USA-229). A tu linki do trajektorii: http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=51.2316&lng=17.0242&loc=Gmina+Wisznia+Mała&alt=148&tz=CET&satid=37391&mjd=57865.89743398 http://www.heavens-above.com/passdetails.aspx?lat=51.2316&lng=17.0242&loc=Gmina+Wisznia+Mała&alt=148&tz=CET&satid=37386&mjd=57865.8975037501 Dzięki za odpowiedź, i pozdrawiam!
 12. Hej, czy ktoś może wczoraj wybrał się na obserwacje w rejonie Dolnego Ślaska? Ja siedziałem na tzw. górce w rejonie Pierwoszowa (gm. Wisznia Mała), niebo się ładnie rozpogodziło, i ok. godz. 23:30 dostrzegłem dwa punktowe światełka, przemieszczające się ze stałą prędkością z południowego zachodu na północny wschód. Leciały jedno za drugim, na oko w odstępie ok. 2-3 tarcz Księżyca. Dostrzegłem je gdy były w rejonie Deneboli, potem zaliczyły gromadę Melotte 111, a gdy minęły okolice zenitu ich jasność zaczęła stopniowo przygasać. W okolicy Smoka były już ledwo widoczne - prawdopodobnie weszły w cień Ziemi. Obserwacja trwała ok. 5 minut, więc nie poruszały się bardzo szybko - raczej typowe tempo satelitów czy ISS. Bez problemu złapałem je w refraktorze 150/750 z okularem Ethos 21 i śledziłem przez jakiś czas - raz jedno, raz drugie, bo razem nie mieściły się w jedym polu widzenia (zatem odległość kątowa między nimi mogła być większa niż 2-3 tarcze Księżyca...). Wyglądaly jak punkty koloru ciepło-białego, bez żadnych szczegółów czy migających świateł pozycyjnych, więc to nie były lampiony ani samoloty. Gdyby leciało jedno, to założyłbym, że to satelita i nie poświęcił mu większej uwagi. No ale leciały dwa, jedno za drugim w stałej odległości. Czy ktoś może też je widział? I co to mogło być?
 13. AAA 2016 - krótka relacja

  A która wersja? Czytam sobie opisy SkySafari 4 Plus i SkySafari 5 Plus w AppStore, ale w żadnej nie są wymienione ciemne mgławice...
 14. Spoko Myślałem, że tak już będzie zawsze, ale skoro to chwilówka, to nie ma sprawy Zdrowia!
 15. Hej, już drugi raz, gdy się loguję na forum ze smartfona, pojawia mi się pełna wersja strony, zamiast mobilnej, która jest 100x bardziej czytelna. Jeszcze wczoraj było OK, a dzisiaj automatycznie wyświetla się wersja pełna (wczeniej logowanie z telefonu automatycznie uruchamiało mobilkę). Da się to jakoś skonfigurować, żeby było jak przedtem? A może to chwilowa zmiana, związana z jakimiś pracami na silniku forum...?
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)