Skocz do zawartości

dżordż dżetson

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    30
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez dżordż dżetson

  1. Jeżeli chcesz fotografować planety to przy napędzie w jednej osi ,lub nawet umiejętnym kręceniem mikroruchami , z tanią kamerką już możesz mieć niezłe efekty . Niestety chcąc fotografować coś więcej niż księżyc i planety musisz się liczyć że koszty przekroczą kilka tysięcy . Jeśli interesują Cię przede wszystkim planety to kup Mak-a i prostą kamerkę , jeśli chcesz próbować wycisnąć więcej obiektów to SW 150/750 na EQ3-2 i z czasem dokupienie napędów , lub jeśli fundusze pozwolą konkretnego montażu i akcesoriów . I pamiętaj że na dobry sprzęt w razie potrzeby sprzedaż z dnia na dzień , a kupowaniem pod wpływem opisów w sklepie może się skończyć kilkukrotnym przepłaceniem rzeczywistej wartości teleskopu .
  2. Poluj na używanego Maka 127. Dla Twoich wymagań powinien wystarczyć .Z nowych raczej w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz od tego http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1573&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-102/500_AZ-3_(BK1025AZ3) Ewentualnie http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1434&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-150/750_EQ3-2_(BKP15075EQ3-2) , wtedy możesz już pofocić co nieco , jednak na balkonie będzie zapewne bardziej kłopotliwy w użytkowaniu niż mały refraktor na montażu azymutalnym
  3. 1. JacekE - 2 szt. 2. Lukost - 1 szt. 3. Energetyk - 1 szt. 4. jolo - 1 szt. 5. Gayos - 1 szt. 6. SZLARZ - 1 szt. 7. AstroLutek - 1 szt. 8. kudi145 - 1 szt. 9. DarX86 - 1 szt. 10. Dziki1 - 2 szt. 11. Zielu - 2 szt. 12. Alien - 4 szt. 13. Artir - 4 szt. 14, Jacek2 - 1 szt. 15. Fobek - 1 szt. 16. ivonia - 1 szt. 17. starczek - 1 szt. 18. Ciekawska - 1 szt. 19. Bandros - 1 szt 20. Piotrek Guzik - 1 szt. 21. Piotr4d - 1 szt. 22. OnlyAfc - 1szt. 23. Wessel 1 szr. 24. azar4 1 szt. 25. matti_94 1 szt. 26. marko7 2szt. 27.dżordż dżetson -1szt
  4. Dozbieraj kilka stówek i kup Mak-a102 , a może w międzyczasie natkniesz się na ofertę np używanego Mak-a127 . Lepiej się wstrzymać 3 miesiące i dozbierać na sprzęt który spełni Twoje oczekiwania , niż kupować badziewie które poza księżycem pokaże niewiele albo nic .
  5. Zatem musisz się pośpieszyć póki akurat po wschodnim niebie wędrują choćby Jowisz , Wenus , i Orion . Niestety jeśli chcesz robić w przyszłości dobre zdjęcia to bez wymiany sprzętu z wizuala na foto się nie obędzie . Powinieneś już teraz zainteresować się ile kosztują zestawy do przyzwoitej astrofotografii i odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziesz w stanie wydać minimum 10 tys na to by zacząć zajmować się tym tematem na poważnie .
  6. Jak lornetka to oczywiście z porządnym statywem , bo z ręki to nie ma sensu jeśli chcesz zobaczyć coś konkretnego . Jeżeli masz dobry punkt obserwacyjny w pobliżu domu lub na balkonie to brał bym teleskop , jeśli planujesz wojaże gdzieś w teren, to lornetka nie będzie złym wyborem . Jednak w astronomii zawsze chcemy zobaczyc jak najwięcej i jak najdokładniej , a tutaj tylko dobrej jakości teleskop gwarantuje pełne zadowolenie z obserwacji .
  7. Za tą cenę możesz mieć wypasiony teleskop do obserwacji wszystkiego co dusza zapragnie jak np 12`` synta na Dobsonie (o ile masz warunki pozwalające na jej wykorzystanie) , lub zestaw do podstawowej nauki astrofotografii - Newton 150/750 na montażu EQ3-2 i jeszcze starczy na prowadzenie w jednej osi i kilka drobiazgów . Jednak domyślam się że skoro to ma być Twój pierwszy teleskop ,to będziesz chciał godzinami patrzeć w gwiazdy zamiast bawić się suwakami przy obróbkach zdjęć (których jakość i tak może Cię nie zadowalać) Niestety uniwersalnych teleskopów nie ma lub kosztują wielokrotność Twego budżetu Mój faworyt choć nieco droższy http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=1858&lunety=Teleskop_Messier_AR-152S_152/760_HEX_EXOS_EQ-5 , no ale najpierw zapoznaj się z linkami które udostępnił Ci Jacek
  8. Dziś wypróbowywałem Stellarium na telefonie ,i jako że na niebie z planet miałem możliwość szukania jedynie Urana i Neptuna (Saturn się schował w krzakach ;) ) wyruszyłem na łowy. Gołym okiem nie było to możliwe , no ale z pomocą jaśniejszych gwiazd w okolicy Neptuna można było znacznie zawęzić obszar poszukiwań . Neptuna w 99% wydaje mi się że odszukałem , jako bardzo mały ,choć jasny niebieskawy punkcik ,trzęsący się w okularze 10mm jak galareta :) Gorzej było z Uranem ,choć w końcu znalazłem coś w okolicy w której powinien się znajdować . Jasny punkt w zasadzie nie różniący się niczym od gwiazd pokroju Vegi tyle że także strasznie się trząsł w 10 mm okularze . Mam nadzieję że to był Uran bo w pobliżu nic bardziej konkretnego nie znalazłem :)
  9. Gdy już wyszła mgła , a zaćmiony całkowicie księżyc nieubłaganie znikał wśród gałęzi ,zmiarkowałem się że za plecami miałem Oriona na którego nie mogłem się doczekać odkąd nabyłem swą 10`` armatę ;) Szybki obrót tuby i mimo już kiepskich warunków udało się zlokalizować osławioną mgławicę . Skoro przy takiej mgle wywołała wielkiego banana na mej buzi, to co dopiero będzie gdy warunki będą bardziej przyjazne . Coś czuję że budzik na 2 w nocy trzeba będzie ustawiać ;) Tak więc jednej nocy udało się obejrzeć dwa obiekty na które czekałem od początku wakacji :D
  10. A u mnie super mgła , na szczęście do pełnego zaćmienia jeszcze dało się wszystko oglądać :)
  11. Jeśli cena jest dobra i wszystko jest technicznie ok to dla samego montażu warto się zainteresować takim zestawem . Na pewno GO-TO trochę ułatwi obserwacje i oszczędzi czas. Zawsze można tubę odsprzedać komuś kto chce się zająć fotografią , dorzucić z tysiąc zł i już można się rozglądać za porządnym refraktorem z drugiej ręki . Ewentualnie zamienić całość na ogromnego Dobsona :)
  12. 1 . Jeśli jest w bardzo dobrym stanie to jak najbardziej tak 2 . Jasne że tak , musisz tylko uważać żeby go nie przeciążyć 3 . Raczej zwracał bym uwagę na stan montażu czy wszystko ładnie trybi , bo w teleskopie poza optyką nic się raczej stać nie powinno:) 4 . Wszystko zależy od jakości nieba . Jeśli masz możliwość obserwacji pod ciemnym niebem ,to przy dobrych okularach powinieneś już sporo zaobserwować zwłaszcza jeśli chodzi o planety .
  13. Jeżeli koleżanka nie ma kompana który będzie z nią targał Synte na Dobsonie to raczej nie ma co jej takiego sprzętu polecać . A za 2500 można już nabyć przyzwoity refraktor na porządnym montażu , który sprawdzi się zarówno w terenie jak i w balkonowych spontanicznych obserwacjach
  14. Ja siedzę od 21 i naliczyłem 18 dopiero
  15. Wszystko zależy jak ambitne plany sobie zakładasz . Księżyc , słońce możesz takim zestawem fotografować , jeśli byś dokupił napęd na jedną oś to i z planetami możesz powalczyć z niezłymi wynikami . Jednak zapewne widziałeś na forum jakie zestawy posiadają użytkownicy których zdjęcia robią naprawdę duże wrażenie . I zapewne wielu z nich nie wydawało by na sam montaż 3-4 tysięcy jeśli praca na sprzęcie który podlinkowałeś dawała by podobne rezultaty .
  16. Kolega Ci napisał że newtony na paralaktyku są niekomfortowe do wizuala (co nie znaczy że się do tego nie nadają) za to nadają się do astrofotografii .
  17. Polecam M16 , nie wiem jak w Syncie 8`` ale w dziesiątce nawet przez kitowe 10mm widać pięknie wyszczególnione elementy owej gromady . Polecam darmową aplikację Star Chart na smartfona, która bardzo pomaga w zlokalizowaniu co ciekawszych obiektów na niebie :)
  18. Jeżeli planujesz używać teleskopu do nauki nieba i obserwacji US to 8`` powinno zaspokoić Twe potrzeby , Jednak jeśli chcesz inwestować w akcesoria i bawić się w zaawansowany wizual nie tylko planet, ale także DS-ów, to jednak proponował bym zakup 10`` której używka może zmieścić się górnych granicach Twego budżetu a i jeszcze mogą Ci się trafić w komplecie jakieś lepsze niż seryjne akcesoria . Pamiętaj że w stosunku do 8`` dziesiątka zbiera ok 50% więcej światła a przy DS-ach takiej różnicy nie zniweluje Ci żaden okular ani najdroższy filtr . W teleskopach do 1000zł synta 8 jest chyba najlepszym wyborem , ale jeśli dysponujesz trochę większym budżetem to wg mnie lepiej celować w jak największe lustro . Zresztą jakiś powód tak dużego obrotu ósemkami na rynku wtórnym musi być . Ludzie którzy je kupili stwierdzili że już więcej z nich nie wycisną i kupują większe dobsony lub idą w astrofoto , a początkujący którzy nie chcą wydawać więcej niż 1000zł je kupują z braku alternatywy .
  19. Sprzęt gotowy , tylko niech się te chmury rozpłyną:)
  20. Synta 10`` + Xperia Z1 z ręki bez obróbki :)
  21. Możecie polecić jakiś sprawdzony porządny okular do DS-ów ? Ewentualnie jak najrozsądniej rozdysponować 500-700 zł ? Póki co nie będę nic kupował, ale jakąś strategie warto obrać , lub przynajmniej wiedzieć czym się interesować na rynku używanych akcesoriów Czy może lepiej uskładać jeszcze parę stówek i bliżej zimy kupić coś co naprawdę zrobi różnicę ?
  22. No właśnie podróżując bez konkretnego celu teleskopem po niebie udało mi się na dwie gromady natrafić .Teraz żałuję że nie zatrzymałem się na nich zbyt długo , no ale nic straconego , w końcu wszechświat nie zając ;) Mam jeszcze pytanko do bardziej doświadczonych kolegów , w zestawie dostałem Barlowa , ale próbując go użyć choćby na Saturnie czy Księżycu obrazy wychodziły bardzo słabe zwłaszcza z okularem 25 mm . Czy najtańsza z możliwych soczewek aż tak bardzo może psuć widok? , czy też znów jest to kwestia tego co przez nią oglądam i z jakim okularem jest używana ?
  23. Nareszcie 10`` Synta dotarła do mnie , wczoraj wczesnym wieczorem ustawiłem szukacz i pod jasnym niebem trochę poobserwowałem księżyc. Po zmroku choć warunki były bardzo słabe udało się dość łatwo znaleźć Saturna . Pomimo jasnego księżyca w pobliżu obraz był ostry , pierścienie wyraźnie widoczne , choć (zapewne przez księżyc) miał bardzo jasny żółty kolor. Następnie używając na telefonie programu Star Chart postanowiłem namierzyć Andromede która powinna być nad północno-wschodnim niebem . Niestety, mimo użycia okularu 25mm ,brak jakiegokolwiek obiektu w pobliżu który mógł bym namierzyć szukaczem i względem niego szukać galaktyk,i sprawił że błądziłem po omacku i ostatecznie Andromeda ciągle pozostaje nieodkryta . CDN ;)
  24. Astrofoto dla ubogich , Xperia ręcznie przyłożona do okularu:) z całkiem znośnym efektem
  25. A czy Stellarium działa na XP ? bo na moim starym poczciwym laptopie po instalacji Stellarium komputer się blokował i zmieniały się ustawienia w Biosie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)