Skocz do zawartości

gryf188

Użytkownik
 • Zawartość

  343
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  16

Ostatnia wygrana gryf188 w Rankingu w dniu 7 Październik

gryf188 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

884 Excellent

O gryf188

 • Tytuł
  Kapella
 • Urodziny 18 Sierpień

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling
 • Zamieszkały
  limanowa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  limanowa

Ostatnie wizyty

2181 wyświetleń profilu
 1. Poskładałem w końcu M27 w Ha i OIII . Klasycznych ogryzków jest bez liku , dlatego męczyłem ten materiał żeby wydobyć tę otaczającą otoczkę . Materiał zbierany w centrum miasta. Esprit 150 Atik 490ex Bicolor HaOIIIOIII po 20x 900 sek na filtr.
 2. @wessel Zgadzam się z twoimi punktami co do oceny zdjęcia , zresztą powtórzyłem te niektóre kryteria w pierwszym akapicie ,artykuł czytałem . Odnosiłem się do postu Jacka , chciałem zwrócić uwagę na to że tak jak głos ludu nie oceni wiarygodnie astrofotografii w oczach ekspertów , tak głos ekspertów nie musi być jedynym właściwym . Powtórzę to co napisałem na końcu "astrofotografia to nie malarstwo abstrakcyjne ale też nie matematyka" i czasem to "coś " w zdjęciu może przeważyć nad wadami technicznymi .
 3. Przemyślałem temat i wg mnie nie jest to tak prosta sprawa ocenić zdjęcie astrofotograficzne. Oczywiście mamy jakieś podstawowe kryteria dotyczące szumu , gwiazd , kolorystyki , wyrównania tła. Jednak wg mnie na ocenę astrofoto ma wpływ więcej składowych takich jak dobór kadru , pomysł na zdjęcie , rzadkość jeśli chodzi o wybór obiektu czy szczęście. Znamy temat ostatniej oceny zdjęcia roku, byli tacy którzy mówili że to żadna sztuka ustawić aparat i czekać na szczęśliwy traf i uznało że zdjęcie nie zasługuje na wysokie oceny. Życzę każdemu takiego szczęśliwego trafu. Takie zdjęcie wymaga czasem naprawdę masy poświęconego czasu i umiejętności. Równie dobrze można powiedzieć że mając dobry sprzęt możemy nawet podczas snu nazbierać bardzo dużo materiału i w zasadzie wystarczy "tylko" poskładać zdjęcie. Mamy też coraz więcej zdjęć narrowand i jak tu ustalić kanon kolorystyczny który również ma wpływ na subiektywną ocenę jurora skoro mamy dowolność w tej sprawie. W dodatku każdy z nas ma swoje preferencje i będzie oceniał subiektywnie . Jeden pod kątem detalu , drugi pod kątem trudności , inny pod kątem kolorystyki . Astrofotografia to nie malarstwo ale też nie matematyka.
 4. gryf188

  Enif

  Przyjrzę się im dziś , a przy okazji przypomniałem sobie o "słodkiej malinowej" 😀 TLyrae , tam też muszę rzucić okiem.
 5. gryf188

  Enif

  "Szaro-błękitno wrzosowa" ...... nawet nie próbuję sobie wyobrazić tego koloru . Genialne są te twoje opisy gwiazd , są świetną inspiracją żeby przyjrzeć się bliżej każdej z nich .
 6. gryf188

  Obiektyw do Canona

  Bez prowadzenia obiektyw powyżej 35 mija się z celem . A i tak te do 35 mm muszą być jasnymi obiektywami aby uzyskać jakiś w miarę dobry efekt. Tak jak napisał Sebastian , myśl raczej o zakupie prowadzenia . Najtańszy będzie jakiś EQ3-2 lub Star Adventurer.
 7. gryf188

  BBB 2019

  Centaurus A jest genialny , wpatrywałem się w niego na kilka podejść , ten pas pyłowy to wisienka na torcie. W lornetce 10X50, M83 ja widziałem jako dużą rozmytą plamę. Natomiast wspomniana wcześniej Omega Centauri na mnie największe wrażenie robiła gdy patrzyłem na nią gołym okiem , jest naprawdę duża i jasna.
 8. To mam 3 uwagi : 1. Trochę wyłazi szum kolorowy. 2. Samo otoczenie galaktyki wygląda jakbyś zbyt mocno użył Gradientxterminatora w PS. 3 . Gwiazdy wyglądają jak poszarpane. Może zaznaczenie i lekkie rozmycie wyrównałoby je.
 9. Gratulacje . Będę miał punkt odniesienia dla swojego zdjęcia
 10. gryf188

  BBB 2019

  Niezła ekipa Wiesz co , jak czytam te relacje to w zasadzie nie muszę tego widzieć na żywo , świetnie to opisujesz . Zresztą i tak pewnie połowy z tych obiektów nigdy bym nie dopatrzył 😃
 11. gryf188

  BBB 2019

  Łukasz dawaj relacje na gorąco , wtedy emocje są o wiele większe niż spisane później.
 12. 11 Autor: Marek Setlak Miejsce: Stara Wieś/ Limanowa Data: Sierpień 2019 Obiekt: Łabędź w palecie HST Montaż: iOptron CEM25P Teleskop: Tamron 28-75 2,8 Detektor: Atik 490 EX Ekspozycja: Ha 3h, OIII 1,5h , SII 1,5h Akceptuję regulamin konkursu.
 13. Dokładnie w czasie pełni testowałem adapter obiektywu i kamery z kołem filtrowym , a że pogoda dopisała udało się zebrać trochę materiału . Niestety okazało się po fakcie że obiektyw pozostał na pełnej dziurze zamiast być przymknięty do f3,5 a i prowadzenie nie było idealne. W każdym razie poglądowo w palecie HST Łabędź załapał się w dużej części. Myślę że to świetny kadr na mozaikę z trochę dłuższej ogniskowej , tylko ta nasza pogoda Ha 3h OIII 1,5h SII 1,5h Atik 490ex + Tamron 28-75 /2,8
 14. 10 Autor: Marek Setlak Miejsce: Chełmiec Data: Czerwiec 2019 Obiekt: Sh2-101 Tulipan Montaż: 10 micron Teleskop: Esprit 150/1050 Detektor: Atik 490 ex Ekspozycja: 20x900 Ha , 10x 900 SII Bin2 , 10x900 OIII Bin2 Obróbka: Photoshop Akceptuję regulamin konkursu.
 15. No cóż chyba zdajesz sobie sprawę jakie były priorytety całego przedsięwzięcia Lepsze jednak to nic nic i musimy wykorzystać jak najlepiej to co jest dostępne.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)