Skocz do zawartości

Pelikan w sosie wodorowym :)


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Cztery noce wyłapywania fotonów i jedna fotka :)

Trochę suchych informacji z Wikipedii:

Mgławica Pelikan (znana również jako IC 5070 oraz IC 5067 i IC 5068) ? obszar H II stanowiący całość z mgławicą Ameryka Północna w konstelacji Łabędzia. Mgławica ta znajduje się w odległości około 2000 lat świetlnych od Ziemi. Kształtem przypomina pelikana. Mgławica Pelikan znajduje się na dużym obszarze emisji mgławic w konstelacji Łabędzia, blisko gwiazdy Deneb. Od większej i jaśniejszej mgławicy Ameryka Północna jest optycznie rozdzielona przez molekularne chmury ciemnego pyłu znanego jako ciemna mgławica LDN 935.

Mgławica Pelikan jest obiektem wielu badań, ponieważ stanowi mieszankę szczególnie aktywnych formacji gwiazd oraz zmieniających się chmur gazu. W związku z małymi energiami chmury gazu powoli przekształcają się od gazu zimnego do gorącego, powodując jonizację warstw zewnętrznych. Szczególnie gęste włókna zimnego gazu są nadal widoczne. Na obszarze Mgławicy Pelikan oraz Mgławicy Ameryka Północna można wyróżnić trzy gromady gwiazd. Jednak obecnie nie można o nich powiedzieć z całą pewnością że, stanowią część tej mgławicy. Obiekt NGC 6996 prawdopodobnie nie jest prawdziwą gromadą gwiazdową, lecz stanowi przykład asteryzmu jako jedynie przypadkowe ułożenie gwiazd znajdujących się w różnych odległościach. Obiekt ten często jest mylony z NGC 6997. NGC 6997 jest z całą pewnością gromadą gwiazdową, jednak jest to raczej gromada stara, która prawdopodobnie nie utworzyła się w tej mgławicy. Możliwe, że Collinder 428 jest gromadą związaną z mgławicą.

Za miliony lat mgławica ta straci swój kształt, gdyż rozmieszczenie gwiazd i gazu będzie już zupełnie inne.

Sprzęt:

Teleskop SW 150/750

Montaż: Meade LXD75

Kamera: QHY8L

Guiding: R70/400 + Meade DSI PRO + PHD

Ekspozycje:

27 x 20 minut przez filtr H-alfa

25 x 5 minut RGB

Po pierwszym podejściu do obróbki zebranego materiału powstała taka fotka (prezentuje to w wersji kolorowej o czarnobiałej)

Jeszcze pewnie z tym powalczę :)

post-118-137699814775_thumb.jpg

post-118-137699814797_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Muszę sie jeszcze podciągnąć w obróbce.

W tej fotce stosowałem tylko "zabiegi" liniowe (krzywe i poziomy).

Nie stosowałem żadnego odszumiania a wyostrzyłem tylko delikatnie mały fragment na zdjęciu.

Planuję jeszcze lekko wyciągnąć szczegóły wyostrzaniem i selekywnie odszumić ale tu mam jeszcze braki w umiejętnościach obróbkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr H-alfa przez który zarejestrowałem 9 godzin materiału (27 x 20 minut) przepuszcza tylko światełko o długości 652nm.

652 nm to bliska podczerwień. W kolorowej kamerze rejestrują to światło tylko pixele czerwone.

Moim zdaniem taki sposób zobrazowania kolorowego tego obiektu jest najbardziej zbliżony do naturalnego.

W wersji czarno-białej widać jak jasno świeci ten wodór ale nie widać w jakim kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024