Skocz do zawartości

Stellarium - problem z prawidłowym wyświetlaniem


Jules

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z wyświetlaniem efektów wizualnych w Stellarium 0.11. Chodzi o wyświetlanie linii gwiazdozbiorów - a raczej brak takiej możliwości. Wyświetlają mi się nazwy, rysunki i granice gwiazdozbiorów, nie da się natomiast wyświetlić linii łączących gwiazdy w gwiazdozbiorach (program nie reaguje gdy włączam tę opcję). Podobnie z liniami siatki - wyświetla się tylko opis na brzegach ekranu i nic poza tym. Grzebałem w konfiguracji, reinstalowałem cały program - nic nie pomogło. Ktoś wie jak to naprawić?

Pytam bo wiecie - jestem początkujący... ;)

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odinstaluj, usuń ręcznie pozostałości (tam gdzie się domyślnie instaluje), uruchom ponownie kompa i zainstaluj. U mnie to pomogło.

Dzięki za podpowiedź, na początku nie zwróciłem na to uwagi. Tak czy inaczej nie pomogło :(

Przy odinstalowywaniu usuwa pliki z Program Files. Zostają jeszcze pliki konfiguracyjne w folderze Użytkownicy (u mnie: C:\Users\Jules\AppData\Roaming\Stellarium) które też usunąłem ręcznie, ale nic to nie dało. Pytanie które się nasuwa: czy jest jeszcze inne miejsce gdzie Stellarium zostawia jakieś pliki konfiguracyjne?

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest jaki masz system operacyjny i jaka kartę graficzną. To są pierwsze źródła problemów.

Stellarium jest niezgodne z niektórymi kartami ATI czy obecnie AMD. Ich sterowniki nie obsługują OpenGL. A to rodzi problemy z wyświetlaniem. Czasami pomaga użycie funkcji uruchamiania bez OpenGL. Ale nie wszędzie to działa.

Niekiedy "zmęczony" już system operacyjny nie potrafi poprawnie obsłużyć takich funkcji. Coś musi być powodem stawiania systemu od nowa. A może wystarczy zaktualizować sterowniki karty graficznej do najnowszych jakie są dostępne dla twojego sprzętu.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i "naprawiłem" - choć efekt jest średnio zadowalający. Po kolei: odinstalowałem w trybie zwykłym i zainstalowałem z powrotem - nic nie dało. Odinstalowałem i wywaliłem pliki konfiguracyjne z innego miejsca - nic nie dało. Odinstalowałem, wywaliłem dodatkowe pliki, po czym pogrzebałem w rejestrze i wywaliłem wszystko co Stellarium kiedykolwiek tam zostawiło - również nic nie dało, za to dało mi porządnie do myślenia. Ostatecznie podkręciłem jasność monitora na maksa i "coś tam zaczęło majaczyć podczas zerkania" ;) Używam laptopa i miałem dość komfortowo ustawioną jasność. Mimo tego linie gwiazdozbiorów w Stellarium są tak subtelne, że mój monitor w ogóle nie raczył ich wyświetlić... Tak więc problem leżał bardziej po stronie hardware'u niż softu :) - przepraszam zatem za zamieszanie.

Jeśli ktoś ma podobne objawy to podaję sposób: w pliku config.ini należy zmienić wartość parametru "const_lines_color" z defaultowych wartości 0.13,0.19,0.24 na 1,1,1 - i voila: zmieniamy tym samym kolor z niewiemjakiego (bo mi się nie wyświetlił) na intensywny biały. Nie zmienia to faktu, że linie są i tak wątłe i mogły by być co najmniej tak wyraźnie jak chociażby linie granic gwiazdozbiorów.

Co do problemów z kartą graficzną - brałem pod uwagę ten scenariusz, ale prawdopodobnie objawiało by się to też w kiepskim renderowaniu widoku, a u mnie wszystko śmiga przy powiększaniu/oddalaniu i podobnych manewrach.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Pozwolę sobie lekko odkopać wątek, może komuś ta informacja się przyda: u mnie też wystąpiły swego czasu błędy z poprawnym wyświetlaniem programu Stellarium, pomogło w 100% zainstalowanie najnowszych sterowników karty graficznej z oficjalnej strony producenta. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024