Skocz do zawartości

Jules

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    98
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Jules

  1. Hmm... coś nie do końca dobrze z tą mapką. Co np. tak świeci na Nizinie Zachodniosyberyjskiej???
  2. Dzię-ku-je-my! Po takich życzeniach to czuję się tylko młodziej
  3. No co ty! Ja już jestem z powrotem z emigracji na dalekim wschodzie - silny, zwarty i gotowy! Grupa wlkp wiecznie żywa!!!
  4. Przedszkole im. Małych Astronomów, Gimnazjum nr 54 oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Poznań zapraszają na kolejną edycję warsztatów astronomicznych. W tym roku zapraszamy również w piątek - 18.03 od godziny 18.00. Zeszłoroczna edycja, mimo niestabilnych warunków pogodowych, była bardzo udana - oprócz części teoretycznej udało się zaobserwować Księżyc przez lornetkę, co wywołało oczywiście duży entuzjazm wśród uczestników spotkania :) Jeśli ktoś dysponuje chwilą wolnego czasu i chciałby się podzielić swoją astro-wiedzą z najmłodszymi adeptami astronomii - serdecznie zapraszamy!!!
  5. Dzięki chłopaki, wiedziałem że będę mógł na Was liczyć! :) Adam- spoko, Łukasz już deklarował że wpadnie. Oszczędzaj się!!! Jak na razie, jeśli chodzi o sprzęt to będzie Coronado i lorneta 22x85 z ND5 - powinno wystarczyć.
  6. Popularyzacja astronomii na najbardziej astronomicznym z poznańskich osiedli opisana w tym wątku, będzie miała swój ciąg dalszy. Przedszkole im. Małych Astronomów w Poznaniu, zaprasza na Kosmiczny Festyn Rodzinny. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę - 30.05.2015 r. w godzinach 10.00 - 14.00 na terenie przedszkola - os. im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, ul. Galileusza 7 (wjazd od ul. Jawornickiej). Program, oprócz wydarzeń o charakterze typowym dla przedszkolnych festynów osiedlowych, obejmuje również pokaz Słońca. Będę tam obecny ze swoją lornetą z filtrami ND5. Żeby urozmaicić nieco pokaz, przydałby się jednak sprzęt dedykowany takim obserwacjom, by pokazać uczestnikom więcej szczegółów naszej gwiazdy. Stąd gorąca prośba do mieszkańców Poznania i okolic o udostępnienie teleskopu słonecznego (Coronado/Lunta/refraktora z porządnym filtrem słonecznym, etc.), na czas festynu. Jeśli ktoś dysponuje takim sprzętem i chwilą wolnego czasu w sobotę 30.05 - serdecznie zapraszam :) Ewentualnie, jeśli ktoś nie planuje sobotnich obserwacji słonecznych, będę też niewypowiedzianie wdzięczny za możliwość wypożyczenia takiego sprzętu na czas festynu - deklaruję odbiór, dbałość przy użytkowaniu i odwiezienie w stanie nienaruszonym jeszcze tego samego dnia. Liczę na waszą pomoc i astroamatorską solidarność w słusznej sprawie :) Jeśli ktoś byłby chętny, ze względów organizacyjnych, proszę o deklarację do 20.05 (środa).
  7. Tak dawno nie byłem na żadnych obserwacjach, że już nie pamiętam jak to jest... Postaram się być! :)
  8. Warsztaty astronomiczne już dzisiaj. Przypominam i zachęcam do wzięcia udziału :)
  9. PTMA o/Poznań, w imieniu dzieci z Przedszkola im. Małych Astronomów w Poznaniu, serdecznie zaprasza na warsztaty astronomiczne i pokaz wieczornego nieba. Wydarzenie będzie miało miejsce w najbliższy piątek - 27.03.2015 r. w godzinach 18.00 - 21.00 na terenie przedszkola - os. im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, ul. Galileusza 7 (wjazd od ul. Jawornickiej). Jeśli pogoda dopisze poobserwujemy Księżyc, planety i co tam jeszcze uda się dojrzeć przez lornetki i teleskopy. W razie niepogody, w planach są prelekcje o podstawach astronomii, obserwacjach i sprzęcie obserwacyjnym, Układzie Słonecznym oraz wirtualny pokaz nieba w Stellarium. Warsztaty wpisują się w statutową działalność astro-popularyzatorską naszego oddziału, która zaczyna nabierać tempa. Kolejne publiczne pokazy już niebawem :) Na pokazie będzie kilka osób z PTMA, można więc potraktować to jako nieoficjalnie, marcowe spotkanie Oddziału. Oczywiście zapraszamy też forumowiczów niezwiązanych z PTMA, a mających chęć podzielić się swoją astro-wiedzą i doświadczeniem z lokalną społecznością - każda pomoc będzie mile widziana!
  10. Pokaz zaćmienia dla dzieciaków z Przedszkola im. Małych Astronomów - pełen sukces :)

    1. piotrkusiu

      piotrkusiu

      Będą pamiętały do końca życia :)

  11. A może my przełożyć pokaz zaćmienia na sobotę? ;) Piątek niestety arbajt, arbajt...
  12. Dla mnie do końca 2015 w grę wchodzić będą jedynie piątki... :)
  13. Będę bronił jak niepodległości idei spotkań w sali na Słonecznej. Miejsce zobowiązuje! :)
  14. Panowie, Dzięki serdeczne za odzew - pogoda okazała się do bólu przewidywalna i część obserwacyjna niestety nie doszła do skutku. Za to warsztaty były bardzo sympatyczne - spodziewałem się przekroju wiekowego, a okazało się że 90% uczestników to dzieciaki z wczesnych klas podstawówki. Porozmawialiśmy o astronomii, poklikaliśmy trochę w Stellarium, obejrzeliśmy jeden filmik z zaćmienia Słońca i jeden o sondzie Rosetta. Wszyscy wyszli zadowoleni. W nadchodzącą sobotę jest następny termin - ciężko przewidzieć jak będzie pogodowo, póki co nie ma sensu żeby jechać tam dla idei.
  15. Witajcie! Nadarza się świetna okazja, aby nasz oddział PTMA pojawił się realnie w terenie i krzewił wiedzę wśród ludu ;-) W dwie ostatnie soboty listopada będę prowadził warsztaty astro dla dzieci i młodzieży w Kobylej Górze (Wielkopolska), na prośbę Centrum Wiedzy i Nowych Technologii i tamtejszego OSP. Od godziny 18.00 przewidziane są (o ile będzie pogoda?) warsztaty obserwacji nocnego nieba. CWINT udostępnia swoje 2 teleskopy (Dobs 16" i drugi Newton 10" na EQ8). Maksymalna grupa uczestników to 30 osób. Chciałbym, aby uczestnicy nie stali w kolejce do 2 teleskopów, mojej lornety i jednego prowadzącego, tylko żeby mieli okazję popatrzeć przez różne sprzęty i poznać ciekawych ludzi, członków PTMA :) Oczywiście na cele propagandy stawiamy nasz banner. Zatem: POTRZEBUJĘ 2 CHĘTNE OSOBY, KTÓRE PRZYJADĄ OK. GODZ 17.30 ZE SWOIM SPRZĘTEM I PODZIELĄ SIĘ WIEDZĄ Z LUDŹMI, KTÓRZY PRZYJDĄ NA WARSZTATY. POKAŻĄ, JAK SZUKAĆ RÓŻNE OBIEKTY, POOPOWIADAJĄ O ASTRONOMII I SPRZĘCIE, PRZY OKAZJI POOBSERWUJĄ NIEBO :) Akcję robimy pro publico bono, jako Stowarzyszenie, mamy jednak ZWROT KOSZTÓW ZA PALIWO. Terminy warsztatów: 22 listopada (I grupa) oraz 29 listopada (II grupa) Ramowy harmonogram: 10.00-16.00 zajęcia w sali; 18.00-1.00 nocne obserwacje astronomiczne Miejsce: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Kobyla Góra , ul. Kazimierza Tetmajera 1a Uczestnicy: Młodzież szkolna (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia), studenci CZEKAM NA WASZE DEKLARACJE NA PW. OSÓB MOŻE BYĆ WIĘCEJ NIŻ 2 :)
  16. Mogę z czystym sumieniem polecać tę 22x85 - sprzęt godny uwagi pod każdym względem, świetna optyka i solidna konstrukcja. Czysta radość z obserwacji. Jedyne na co trzeba uważać to to, pod czym ją wieszasz - ja poszedłem w średnią półkę - Manfrotto 055XPROB + 808RC4 i zdawać by się mogło że taki zestaw sobie z nią poradzi (wg. producenta udźwig zestawu jest większy niż masa lornety) ale trochę drgań przy manewrach głowicą występuje. Trzeba tak 1-2 s by się uspokoiła po przesunięciu sprzętu. Zastanawiałem się nad 110-tką ale to już trochę przekracza ideę mobilności/bezproblemowości obsługi, która jest wyznacznikiem wyboru lornetki jako głównego sprzętu obserwacyjnego. Taki sprzęt trzeba by powiesić już na jakimś wielkim i ciężkim statywie, a jak już nosić 20 kg i wozić pół bagażnika od kombi - to równie dobrze zostać przy dobsie. Moja 22x85 jest w sam raz - biorę statyw i atlas w jedną rękę, walizkę z lornetą w drugą i jadę. Wszędzie. A radocha z obrazów które daje jest nie do przecenienia.
  17. A skąd jedziesz? Mógłbym Cię zgarnąć.
  18. Może na romantyczny wieczór pod rozgwieżdżonym niebem? ...pośród jeziorskich obór... ;)
  19. Przyłączam się do apelu Roberta - frekwencja była słabiutka, sam wiem jak to jest mówić do (prawie)pustej sali. Liczymy, że na następnym spotkaniu oddział ruszy znowu z konkretnymi działaniami, jest bowiem sporo kwestii do poruszenia, przedyskutowania i przegłosowania. Na razie trochę drepczemy w miejscu - nie ma konkretnej strategii, planu działań popularyzatorskich itd. Pamiętajmy że Oddział tworzą jego członkowie i od naszego zaangażowania zależy, czy cokolwiek da się wywalczyć. Nie ma zmiłuj - jest to organizacja społeczna, nie wystarczy lubić astronomię, zapisać się, opłacić składkę i przyjść "na gotowe". Ja osobiście jestem wręcz za zwiększeniem częstotliwości spotkań, przynajmniej do momentu wyjścia na prostą pod względem organizacyjnym.
  20. "Wszystko układa się w jeden, okrągły, doskonały kształt..." Będę mieszkać na os. Kopernika, na wprost ul. Gwiaździstej, a dzieciaki będą chodzić do przedszkola im. Małych Astronomów.

    1. Panasmaras

      Panasmaras

      Na wprost ul. Gwiaździstej, ale jaki dokładnie adres? Ul.Seeingu 1/5 nie wydaje się być tym wymarzonym ;)

    2. Jules

      Jules

      Prawda - podobnie ul. Bortle'a 9 nie była by dobrą opcją :)

    3. Panasmaras
  21. Uwaga dla wszystkich dojeżdżających na spotkanie - akurat rozpoczynają się Juwenalia i planowany jest pochód uczestników z Areny na stadion. Odbywać się to będzie akurat w czasie rozpoczęcia spotkania i nie będzie można przejechać przez Grunwaldzką. Ogólnie na Grunwaldzie będzie kocioł, jeśli ktoś jedzie z północnej strony miasta, polecam dostać się jakoś okrężną drogą od południa. Mapka z ZDM-u:
  22. Ignis, czy ten baner jest już w drukarni? Jesteś pewien że "gwieździste" a nie "gwiaździste"? No i czy jeśli logo będzie tak przyklejone do górnej krawędzi to tego nie obetną od góry (i czy musi być takie wielgachne)? A poza tym - ja zajmuję się grafiką użytkową zawodowo i mam dziesiątki ciekawych fontów - myślę, że ten comic sans w adresie www to trochę kiepskie rozwiązanie... :) Mogłeś dać znać z tym bannerem - wiem że padł pomysł (ode mnie zresztą) ale nie myślałem że tak szybko będzie wdrażany! Jeśli chodzi o promocję oddziału powtórzę to, co postulowałem na zebraniu: - comiesięczne akcje popularyzatorskie w postaci publicznych pokazów nieba (np. w czasie I kwadry) - obecność na wszelkich imprezach w stylu "noc muzeów" lub pikniki naukowe, - regularne pokazy dla szkół, przedszkoli, domów dziecka, etc. Co najważniejsze - jak najczęstsza obecność w mediach tradycyjnych i internecie (WTK, epoznan.pl, gazety, itd.) - pokazujemy się jako bardzo aktywna organizacja i robimy duo szumu medialnego. Jak na teraz, możemy się zgłosić do Biura Promocji Miasta Poznania - http://madein.poznan.pl/poznan-pozitive - pod tym linkiem w ramach Konsorcjum Marki Poznań wspierane są ciekawe inicjatywy obywatelskie - dobry sposób na wypromowanie działań oddziału i wsparcie ze strony miasta.
  23. Byliśmy z Thomasem na krótkiej sesji w Pamiątkowie, trzeba się było przedzierać przez półmetrową trawę na drodze dojazdowej, ale daliśmy radę. Mój plan na wieczór, czyli wyłapanie wszystkich eMek z gromady Coma-Virgo w 22x85 udało się zrealizować. Jestem zadowolony, bo pod niezupełnie ciemnym, w zasadzie podmiejskim niebem nie spodziewałem się że wszystkie będą do wyhaczenia. Opór stawiała jedynie M98, pozostałe - bez problemu.
  24. Dołączam do listy chętnych :) 22.30 na miejscówce?
  25. Będę ok 21.30 :) Tam się skręca z drogi asfaltowej na Witoldzin w lewo w gruntówkę i jak dalej?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)