Skocz do zawartości

NGC6704 czyli okolice dzikiej kaczki


Rekomendowane odpowiedzi

Ja przepraszam, że się wpycham ze swoim opisem, ale bardzo rzadko trafia się tak dobre zdjęcie tego rejonu - aż szkoda nie opisać tego pod siebie ;) 
Jako usprawiedliwienie podam, że nie podpisałeś dwóch najwyraźniejszych (w wizualu) ciemnotek - ogromnego Barnarda 111 i mniejszego, ale wciąż sporego Barnarda 119a.

scutumDC_opis.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Panasmaras napisał:

Ja przepraszam, że się wpycham ze swoim opisem, ale bardzo rzadko trafia się tak dobre zdjęcie tego rejonu - aż szkoda nie opisać tego pod siebie ;) 
Jako usprawiedliwienie podam, że nie podpisałeś dwóch najwyraźniejszych (w wizualu) ciemnotek - ogromnego Barnarda 111 i mniejszego, ale wciąż sporego Barnarda 119a.

I bardzo dobrze, że się wpychasz :) A podasz parametry sprzętu, którym potrafisz je ujrzeć - a właściwie to Ty widzisz więcej, czyli ujrzy je nie ślepy jak ja tylko ,,normalny" lukacz .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod przyzwoitym niebem, gdzie Obłok Gwiezdny Tarczy* jest wyraźnie widoczny, B111 nie sprawia żadnego problemu w 10x50. Z racji wielkości obiektu, powiększenie 10x wydaje mi się optymalne, gdyż pozostawia spory zapas tła. Obiekt jest naprawdę spory, w 15x70 zajmuje już większość pola widzenia. Wizualnie widać właśnie taki ciemny półksiężyc.
B119a jest ciut bardziej ulotny, ale pod dobrym niebem będzie oczywistym pociemnieniem w DM.
Znacznie trudniej sprawa się przedstawia z wszystkimi pozostałymi Barnardami widocznymi na zdjęciu - najprościej jest wyłapać B320 jako dość wyraźne południowe zwieńczenie półksiężyca (choć w precyzyjnym określeniu granic zawsze przeszkadzała mi trochę ta gwiazdka dokładnie w środku B320). Parę lat temu, w bardzo dobrych warunkach wydawało mi się, że widzę B110 i B113. O ile dobrze kojarzę, B110 widziałem jeszcze raz - ale tutaj sam podchodzę z pewną rezerwą bo:
- z czasem widzę więcej, a jakoś B113 nie zaobserwowałem ponownie;
- B110 opiera się południową granicą o dwie gwiazdki (ułożone równoleżnikowo), co oczy "lubią interpretować" jako granicę obiektu.

Z drobnicy B119-126, nie wyłapałem ani jednej (a próbowałem). Ale gdyby ktoś chciał spróbować, niech poczyta relację pewnego Hamerykańca: http://www.skyandtelescope.com/observing/dive-into-scutums-dark-nebulae071520151507/ 

W wizualu widać natomiast doskonale piękną pyłową smugę wychodzącą z B119a w kierunku wschodnim (na zdjęciu widać jej fragment z lewej strony kadru). Oznaczenia tej smugi nie znalazłem w żadnym znanym mi źródle.

_______________________________________________________________________________
* czyli fragment Drogi Mlecznej, która w Tarczy jest zauważalnie jaśniejsza na obszarze ok. 3° x 3°

 

PS odgrzeję kotleta, ale ta relacja zaczyna się od figlowania w Tarczy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemne mgławice były zdecydowanie wyraźniej zarysowane niż na fotach robionych z naszych szerokości geograficznych. Oczywiste było też zróżnicowanie stopnia ich nieprzezroczystości - od głębokiej czerni do odcieni szarości. No i ten "efekt 3D" przy paczaniu obuocznym...   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Ja przepraszam, że się wpycham ze swoim opisem,

 

Świetnie opisane.

Ah CdC mnie zawiódł. Nie pokazuje wszystkiego w takim razie - szkoda. Dlatego sięgnąłem po LDNy.

Myślę, że za niedługo dam CI możliwość opisania czegoś szerszego obejmującego ten obszar ;)

  • Like 2

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświetlaj, zawsze chętnie zobaczymy :) 
Swoją drogą, teraz jest o tyle fajnie, że całość jest dość bliska wizualowi - oczywiście poszczególne ciemnotki widać na Twoim zdjęciu nieporównanie lepiej, lecz z drugiej strony fota pokazuje, że w przypadku wszystkich obiektów (poza B111 i B119a) wizualowców czeka dłubanina w naprawdę drobnych niuansach. 

PS tak podejrzewałem że przy mniejszym zoomie te największe Barnardziochy się załadują ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)