Skocz do zawartości

Nowicjusz


oman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu chodzi za mną kupno teleskopu chodź nie wiem dlaczego :)

Proszę mi podpowiedzieć jaki wybrać do 1000 zł tak na początek. Wiem że tego nie lubicie ze co Przepraszam , zaraz zaczniecie mnie odsyłać do przeczytania różnych wątków na forach. 

Mieszkam w bloku Sucharskiego 1, Ozorków pozwoli wam spr jakie mam możliwości obserwacji. 

Dodam że zainteresował mnie wpis poniżej 

  "

Księżyc - widać sporo szczegółów już w małych teleskopach, ale w wiekszych jest znacznie więcej detali i mozna uzyskiwać większe powiększenia,

Saturn - w 60mm widać już pierścień, a raczej taki zarys, na poczatku się nawet podoba, jeżeli nie zobaczymy jego w jakimkolwiek większym teleskopie, trzeba pamiętać, ze takie zabawki wiesza sie na AZ1 i obraz sie trzęsie, na AZ3 wieszanie tego jest nieopłacalne. W każdym razie rzeczywiście ładny Saturn ze szczegółami typu pas na globie, cien pierścienia na globie czy przerwa Cassiniego i powiększenia większe niż 100x to widziałem w teleskopie min. 5" (w przypadku lepszych refraktorów może będzie ok 80-100mm), z księżyców w 60mm widać czasem ledwo Tytana, w większych ok 5" już widać z 5

Jowisz - w 60mm widać 4 księzyce, ale je widać juz w lornetkach 10x50, czasem może lekko zamajaczyć 1-2 pasy, ale wyraźnie to je widać w większych sprzętach. W 5" już widocznych jest sporo szczegółów na tarczy i tranzyty ksieżyców galileuszowych (a w zasadzie ich cienie)

Mars - w 60mm nic nie widać, w 8" widac sporo ciemniejszych plam i czapy polarne, z mniejszymi sprzętami róznie, musi byc dobra jakość optyki, achromaty krótkie się nie nadają, pamiętam w 120/600 była kicha, innych nie miałem okazji testować

Wenus - tutaj tylko w zasadzie sa fazy, podobno je widac w lornetce, tutja nie widziełam, ale to raczje dobrze widac w niemal każdym teelskopie

Merkury - widizałem raz czy 2 razy fazę w 8" jak były dobre warunki, ale w tak ok. 5" tez powinno byc widać

Uran - zielona tarcza tylko w większych teleskopach z 8" przy znacznym powerze, w mniejszych teleskopach raczje ciezko od gwiazdy rozróżnić

Neptun - tutaj raczej ciezko rozróznić od gwiazd nawet w większych teleskopach"

 

Jeżeli będzie ktoś chętny i nie zdenerwuje się za bardzo mym postem to poproszę o pomoc przy wyborze teleskopu

 

 

Z góry dziękuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Cytat

Mieszkam w bloku Sucharskiego 1, Ozorków pozwoli wam spr jakie mam możliwości obserwacji.

Mniemam, że masz balkon - jak jest duży i na jakie strony świata masz widoczne niebo ??? Jak z zaświetleniem ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ktoś mój poradnik zacytował :D. Dokładne adresy nam niepotrzebne, mamy doradzić teleskop, a nie nosić pocztę ;). Nam chodzi o twoje warunki - czyli balkon -> rozmiar balkonu, zaświetlenie, możliwości wyjazdu pod ciemne niebo itp.

Za nieco więcej (używany dużo mniej) niż 1000 zł to masz najbardziej oklepany - newton 8" Synta/GSO na dobsonie - pod warunkiem możliwości wyjazdu w teren i/lub szerokiego balkonu.

Mniejsze balkony/ większa mobilność to achromaty 102/500 z AZ3 pod kątem DS i jakieś MC 90-102 (z używanym to może i 127) + AZ3 (ew. EQ2) do planet.

Więcej nic się nie wymysli w tej cenie.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odpowiedzi 

Jeżeli chodzi o balkon to tak dokładnie jest to  loggia. 

a okna mam skierowana wschód - zachód

jeżeli chodzi o światło to hmm jak to wokół bloków lampy z parkingów trochę świecą, na temat wyjazdów w teren nie chce się wypowiadać bo na początku pewnie będą to sporadyczne wypady chyba że mnie wciągnie na maksa. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci polecił na początek najpierw Lornetke ;) dzięki niej nauczysz się gwiazdozbiorów i poruszania się po nich a co najważniejsze zapamiętasz ciekawe obiekty które ci się spodobały zacznij od 10x50 a jak już oswoisz się z niebem to dokupisz sobie teleskop. Taka moja rada, bo szkoda było by jeżeli zniechęciłbyś się przez ciężkie odnajdywanie obiektów

            "Observations indicate that the universe is expanding at an ever increasing rate. It will expand forever, getting emptier and darker."

Stephen Hawking

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024