Skocz do zawartości

Charon_X

Zjawiska atmosferyczne
 • Zawartość

  2074
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  19

Ostatnia wygrana Charon_X w Rankingu w dniu 2 Październik

Charon_X posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

2162 Excellent

O Charon_X

 • Tytuł
  Opiekun - zjawiska atmosferyczne
 • Urodziny 12.02.1983

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Koszalin

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Koszalin

Ostatnie wizyty

7842 wyświetleń profilu
 1. Charon_X

  Zaległa prezentacja teleskopu - DK 14"

  Już sądziłem, że zrezygnowałeś z astro i stronę porzuciłeś. A ty tylko na teleskop czekałeś.
 2. Charon_X

  Pierwsze astrofoto , stackowanie obrobka

  Za krótkie czasy naświetlenia, przynajmniej te kilka sekund trzeba, a najlepiej z kilkanaście. A ty wziałeś tylko 1/4 sek.
 3. Charon_X

  SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)

  Nie ma się co bać, kolimuje się dość łatwo kręcąc lekko śrubami lustra wtórnego. I oczywiście obserwując po każdym ruchu obraz rozogniskowanej jasnej gwiazdy w okularze lub kamerce. U mnie było trochę problematycznie, bo w EQ3-2 po każdym ruchu mi się obraz przestawiał, musiałem dać długi okular.
 4. Charon_X

  SCT Celestron C9,25 1/4-A XLT (CG-5)

  Znaczy się visual back masz 1,25 ? 2" raczej potrzebny (aby wykorzystać pole z okularami szerokimi 2") chyba, że ten wyciąg co Jacek linkował. I kątówka 2" jeżeli nie masz. Mi w 8" wystarcza visual back przydałaby się tylko lepsza kamerka i montaż.
 5. Charon_X

  Problem z zestackowaniem Neptuna

  Spróbowałem jeszcze inaczje. Zmieniłem avi na tiffy i zestackowałem DSSem (ale 25 klatek aby sprawdzić, czy coś wyjdzie, wszystkie ponad 1000 by musiało stackować 1,5 godziny, a nie chciałem tyle czasu tracić na eksperyment, który może nie wyjść), potem w Pixie próbowałem zmniejszyć histogram i poprzesuwać na krzywych, ale kiszka wychodzi i tak. Jedyne co mi przychodzi do głowy to nagrać Neptuna jeszcze raz, ale z reduktorem ogniskowej, wtedy obraz będzie jaśniejszy i bez szumów, tylko czy nie będzie tarczka za mała, aby AS2 to zestackował.
 6. Charon_X

  Problem z zestackowaniem Neptuna

  Wszystkie klatki są w zasadzie podobne. PiPP wywala błąd jak są małe i słabe obiekty. Marsa obecnego bez barlowa jeszcze się da, ale trzeba trochę zmienić paramentry.
 7. Jakoś zapomniałem wcześniej - niedawno avikowałem Neptuna moją kamerką Firerfly (z SCT 8") - aby mieć histogram ok 75% musiałem ustawic ekspozycję i gain na maksa - oczywiście tarcza maleńka, a przy tym spore szumy (z barlowem probowałem, ale już za ciemno aby cokolowiek złapać). Niestety ani AS2 ani registaź nie radzi sobie z zestackowaniem tego - po prostu cała planeta po zestackowaniu znika bez śladu. Czy tarcza za mała czy szumy za duże ? Wrzucę poglądowo 1 klatke z avi (niestety całe to 370 MB). Da się jakiś zabieg zrobić, aby jakoś to zestackowało ?
 8. Charon_X

  Teleskop do 500zl

  Napisz miejsce obserwacji (balkon/taras/ogródek/miejscówka piesza blisko domu/ miejscówka dalsza do wyjazdu samochodem itp), więcej o warunkach (miasto, wieś, pobliskie oświetlenie) - plejady gołym okiem to jeszcze nie musi oznaczać super nieba.
 9. DSS czasem głupieje, gdy jest materiał jest słaby - brak konkretnych obiektów DS czy nierówne klatki. Tutaj w zasadzie masz 1 i drugie, bo w zasadzie masz tylko kilka gwiazdek bez konkretnego obiektu i pewnie każda klatka inna (jak trzymałeś z ręki). Jak koledzy pisali, lepiej foć lustrzanką i wybierz jakiś konkretny obiekt - na początek polecam M42, M31 i jaśniejsze gromady otwarte.
 10. Charon_X

  Darek - 100 lat!

  100 lat
 11. Charon_X

  Co to takiego?

  Mógłbyś trochę popracować nad budową zdań. Bo ciężko się to czyta, a jeszcze ciężej wyłowić z tego sens. Rozumiem, że chodzi o "spadające gwiazdy" - czyli meteory spalajace się w atmosferze. Bardzo jasne "spadające gwiazdy" noszą nazwę bolidów. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bolid
 12. Takie mini artykuły + obrazki humorystyczne http://charon-x.blogspot.com/2018/10/chinski-ksiezyc.html http://charon-x.blogspot.com/2018/11/planetoida-czaszka-ponownie-przeleci.html
 13. Podsumowanie astrofotografii planetarnej w październiku (w zasadzie tylko Mars): http://charon-x.blogspot.com/2018/10/pierwszy-pazdziernikowy-mars.html http://charon-x.blogspot.com/2018/10/mars-na-szybko.html http://charon-x.blogspot.com/2018/10/kolejny-wieczor-z-marsem.html
 14. Charon_X

  MaPa - najlepszego !!!

  100 lat
 15. Charon_X

  M31, M33 i M45 z 300mm

  A co to jest ta magenta ? Chodzi o aberrację ? To niestety od obiektywu. Może w Pixie da się to jakoś poprawić ?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)