Skocz do zawartości

Monataż EQ3-2-luzy w osi rektascensji


Vitiris

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum chciałbym wszystkich serdecznie powitać. Amatorskimi obserwacjami zajmuję się parę lat. Na wyposażeniu mam Syntę 8, refraktor 90/910 i takie tam różne, lepsze i gorsze szkiełka do nich.

Ale do rzeczy. Posiadam montaż EQ3-2. Zauważyłem, że w czasie kręcenia gałką mikroruchów w osi rektascensji występują niewielkie luzy. Martwa strefa obrotu, zanim tuba zareaguje i ruszy. Ten martwy ruch wynosi nie więcej niż 8 stopni kątowych. Nie jest to dla mnie szczególnie uciążliwe w czasie obserwacji. Astrofotografią również nie zamierzam się na razie zajmować. Czy jednak pozostawienie takiego stanu rzeczy nie doprowadzi z czasem do większej degradacji przekładni i ślimacznic. Czy można to póki co zignorować, czy jednak koniecznie usunąć te luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesć!

Luzik masz pewnie między ślimakiem a ślimacznicą albo na samym ślimaku.

Eq3 sprzedałem 3 lata temu ale o ile pamiętam w eq3 masz trzy imbusy przy ślimakach

2+1 kontra, różnią się od siebie wyglądem...te dwie luzujesz a tą jedną dociskasz by luz skasować!

Uważaj nie dociskaj zbyt mocno- jeśli pokrętło mikroruchu będzie zbyt ciężko chodzić, możesz z czasem  uszkodzić ślimaka...to bardziej niebezpieczne od luzu!

W chińczykach  luzy to norma..ale 8 stopni  (ile to będzie 0,5 obrotu) ? to chyba sporo a może to też być luz na docisku hamulca?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igni na pewno na imbusach? Imbusami reguluje się odległość/docisk ślimaka do ślimacznicy. Tam jest jeszcze taka duża śruba (na osi ślimaka) - spróbuj ją najpierw dokręcić. U mnie w Vixenie to ona była winna "martwego pola" czyli kręciłem pokrętłem a montaż dopiero za 1/4 obrotu łapał. Zaznaczyłem ją czerwonym kwadratem. Dokręcaj delikatnie i z wyczuciem.

post-41-137699821421_thumb.jpeg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Nie jest na szczęście tak tragicznie, że luzy są na 0,5 obrotu. Jeśli przyjmiemy, że 360 stopni jest pełnym obrotem (pełnym kątem), to tak jak wcześniej wspomniałem, luzy wynoszą jakieś 8 stopni. Wiem, że luzy można regulować śrubami na głowicy. Czytałem też, że większa ilość smaru może je skutecznie zamaskować. Wolałbym jednak nie gmerać samodzielnie przy regulacji. Nie robiłem tego nigdy i mogę wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Jeśli trzeba będzie, to wyślę głowicę do serwisu. Chodzi mi przede wszystkim o to, czy te, w sumie nieduże luzy, mogą z czasem doprowadzić do większej degradacji całego mechanizmu. Jeśli nie, to jestem je w stanie zaakceptować, bo nie są dla mnie aż tak uciążliwe, byleby tylko nie przyniosły bardziej poważnych konsekwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie mogłem się oprzeć pokusie i podciągnąłem śrubę, którą wskazywał Piotr.  Nie przyniosło to niestety żadnego efektu. Luz dalej jest. To raczej te imbusy, o których pisał Ignis, powinny bardziej zadziałać. Podumam i może odważę się je ruszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)