Skocz do zawartości

Białonocna IC5070 - moje pierwsze HaRGB


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

Dzisiaj chciałem zaprezentować ostatnie zdjęcie jakie mam w zanadrzu.
Celowo unikam nazywania tego obiektu Mgławicą Pelikan, gdyż powszechnie uznany kadr tego obiektu wydaje mi się być mniej ciekawy. 

Materiał zebrany w trakcie najkrótszych nocy, a w sumie to ich braku: 5-25 czerwca (na dodatek towarzyszył mi Księżyc)
Łączna ekspozycja to 93x5min+2h RGB (7h 45min Ha 2h RGB). T=<-27,-30>stC
Zdjęcie nie posiada cropa i jest dostępnę w pełnej rozdzielczości, także można klikać 

Esprit 100ED, ASI1600mm-Cool, Heq5 + ASI120mm

Obróbka w PS i PixInsight.

595a633f4a4d5_IC5070-Ha.thumb.jpg.66a154ee9cea14425bb16fb888229a1c.jpg

Czas na moje pierwsze HaRGB w życiu. Będę potrzebował waszych porad.
Jako, że staram się całkowicie przesiąść na PixInsight to próbowałem opanować łączenie kanałów z pomocą NBRGB.

Największym problemem po zastosowaniu NBRGB było łososiowe zabarwienie Ha. Z tego co czytałem na stronie autorów - według nich taka jest naturalna barwa wodoru. Barwę zmieniłem głównie za pomocą kolorów selektywnych w PS, ale szczerze nie wiem co myśleć o efektach. Czy ktoś walczył z tym w PixInsight?

Oczywiście wiem o halo dookoła gwiazdek, częściowo je pousuwałem ręcznie, ale przy drobnicy uznałem, że musi być łatwiejszy sposób. Znacie może metody godne polecenia? Najlepiej w Pix.

595a634e175ec_IC5070-RGB.thumb.jpg.644d5e39f6c39c7acfa4e8e706d901bd.jpg

Pozdrawiam wszystkich
Alan

https://www.youtube.com/user/SuperQsaw

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wg tutoriali na Light Vortex Astronomy? http://www.lightvortexastronomy.com/tutorials.html - składanie wąskich pasm z RGB jest trzecie od dołu. Akurat tego tutoriala nie przerabiałem, ale posiłkowałem się kilkoma innymi z tej strony i są naprawdę dobrze i solidnie opisane z wytłumaczeniem co, jak i dlaczego zmieniamy i na co to wpływa. Sam składam wąskie pasma z RGB w PS taką metodą trochę poskładaną z kliku innych. W skrócie polega ona na usunięciu gwiazd z obrazów wąskopasmowych, pokolorowaniu warstwy wg uznania i nałożeniu takiego czegoś nad warstwę RGB w trybie przenikania Screen. Czasami trzeba podłożyć maskę, żeby przesłonić w warstwie z wąskiego pasma obraz gwiazd.

Nie wiem co autorzy mają na myśli pod kolorem łososiowym, ale wodór zmapowany na RGB składa się z dwóch linii - ciemnoczerwonej 656nm i niebieskiej 486nm, która jest w natężeniu około 3x słabsza od czerwonej. Po takim zmieszaniu raczej łososiowy nie wyjdzie. Wg modułu z Maxima 6 da to taki odcień:

2017-07-03_201401.png.add0df6214ad1ca449496ce84e8c236c.png

a kolory łososiowe to 

2017-07-03_202502.thumb.png.c9edbb3e48b8493fb54883e9321b7007.png

:) 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

A próbowałeś wg tutoriali na Light Vortex Astronomy? http://www.lightvortexastronomy.com/tutorials.html - składanie wąskich pasm z RGB jest trzecie od dołu. Akurat tego tutoriala nie przerabiałem, ale posiłkowałem się kilkoma innymi z tej strony i są naprawdę dobrze i solidnie opisane z wytłumaczeniem (...).

Dzięki jolo, wypróbuję tego że strony, jak i też Twojej metody! To co podesłałeś bardzo mi się przyda. Coś czuję że całkowicie PS nigdy nie opuszczę :P

Używasz programu do usuwania gwiazd? Zastanawiałem się nad Strattonem http://www.zipproth.com/index.html#Straton_main

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Allano napisał:

Używasz programu do usuwania gwiazd? (...)

Nie, robię to na tyle rzadko, że nie inwestowałem w Stratona. Od początku używam metody opisanej przez JP Metsavainio w jego tutorialu Tone Mapping https://astroanarchy.blogspot.com/2009/04/neaic.html , tylko nagrałem sobie akcję z 20 iteracjami Dust&Scratches z różnymi parametrami. Potem trochę kosmetyki na najjaśniejszych gwiazdach i gotowe. Z tego co czytałem o Stratonie to korzysta z tego samego algorytmu. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)