Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop.


Kinga

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuję zakup mojego pierwszego teleskopu, ale mimo wielu poszukiwań bardzo waham się nad wyborem modelu. Mam małe doświadczenie, właściwie żadne. Jeżeli chodzi o sprzęt astronomiczny w teorii wiem dużo z literatury, ale przecież w praktyce wszystko wychodzi inaczej. W związku z tym proszę o pomoc.

Nie wymagam dużo od teleskopu, ale bardzo zależy mi na obserwacji obiektów głębokiego nieba. Priorytetem jest też astrofotografia. Już od bardzo dawna siedzę w fotografii, mam lustrzankę canon eos 450D, bardzo bym chciała by posłużyła mi do czegoś ambitnego, jak robienie zdjęć niebu. Teleskop będzie używany głównie w małym mieście, na obrzeżach, blisko jest las. Chciałabym prowadzić obserwacje w terenie.

Przeglądałam różne teleskopy, znalazłam też niedrogie modele z systemem Goto (ok. 1300zł). Po krótkim namyśle doszłam do wniosku, że te teleskopy wcale nie muszą być takie dobre, a cena zapewne dotyczy w większości tegoż właśnie systemu. Poza tym mają one montaż azymutalny, a ten chyba nie jest najlepszy do fotografii nieba? Także nie wiem czy Goto będzie dobre na początek.

Nie wiem, co mam robić, mam mętlik w głowie. Chciałabym już bardzo mieć teleskop, cały czas męczę się na średniej jakości lornetce myśliwskiej.

Bardzo proszę o doradzenie czegoś dobrego, co pozwoli cieszyć się obiektami głębokiego nieba, nie wykluczając przy tym planety. Zależy mi też na astrofotografii i obserwacjach w terenie.

Za każdą, nawet najmniejszą radę lub wskazówkę bardzo dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie ciężko Ci będzie skompletować zestaw do choćby wstępnej astrofotografii. Pamiętam jak kilka lat temu wiele osób zaczynało od refraktorka ED80 na montażu klasy EQ5.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam teleskop to nie wszystko.

Do obserwacji wizualnych potrzebny jest mozliwie największy teleskop z kolei przy astrofotografii trzeba ograniczać wielkość teleskopu ze względu na nosność montażu.

Teleskop który trochę pokaże w obserwacjach wizualnych i świetnie się sprawdza w astrofotografii to np. Newton Sky Watcher 150/750.

Nową tubę kupisz np. tu http://www.astrokrak.pl/578-tuba-optyczna-syntasky-watcher-bkp-150750-.html za mniej niz 800 zł. Używam takiego teleskopu i mogę go polecić. Trochę droższy ale podobno lepszy  - http://www.astrokrak.pl/1103-tuba-gso-150-750.html.

Do tego przy astrofotografii będzie potrzebny montaż paralaktyczny. Optymalny pod względem stosunku jakości do ceny będzie Sky Watcher HEQ5.

Tu jest taki montaż http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-sky-watcher-heq5-syntrek,d895.html.

Przy astrofotografii za pomocą Newtona konieczny jest korektor komy. Tu jest taki korektor http://www.astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html.

Jeszcze jeden drobiazg to przejścówka z Canona na T2, pozwalająca na podłączenie Twojej lustrzanki z korektorem komy i teleskopem.

Gdy to skompletujesz będziesz mogła zrobić pierwsze fotki. Przydatnym drobiazgiem jest maska Bathinova, dzięki niej ustawianie ostrości jest o wiele prostrze.

Z czasem przyda się guiding ale ruszyć z miejsca można bez guidingu.

Mam nadzieję że podając linki do sklepów nie naruszyłem regulaminu, chciałem pokazać konkretne propozycje. W razie czego proszę moderatora o skorygowanie postu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nasz riklaunim nie pogniewa się, gdy użyję jego słów z sąsiedniego forum : ;)

Astrofotografia planetarna to duża apertura i duża ogniskowa + dedykowane szybkie kamery (przemysłowe). Fotografia DS to nieduże apertury, jasne światłosiły i zazwyczaj krótkie ogniskowe. Do tego długie ekspozycje (liczone minutach), guiding-prowadzenie montażu i parę innych rzeczy.

Z tego wynika więc dylemat; chcesz fotografować planety, czy DS?

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już miałam Kupować Sky-Watcher 15075, ale wpadł mi Sky-Watcher 15012 i zastanawiam się, który lepszy. Ogólnie jak tak porównuję te teleskopy, to chyba nie różnią się aż tak bardzo, mimo wszystko nie wiem na który się zdecydować.. Proszę o radę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)