Skocz do zawartości

Jaki szukacz?


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od zawsze byłem zwolennikiem Red Dot Finderów i nie ukrywam, że dalej jestem. Od jakiegoś czasu bije się z myślami jaki szukacz kupić i wiem, że na pewno ma to być szukacz prosty. Kiedyś miałem szukacz Takahashi 7x50 ale sprzedałem, bo nie umiałem się nim posługiwać  :'( . Dzisiaj mnie już nie stać na tak drogi szukacz, dlatego chcę kupić coś tańszego ale równie dobrego. Wiem, że był to jeden z najlepszych szukaczy na świecie, ale stało się, był i go nie ma. Wielu kolegów z którymi obserwuje, mówi mi że szukacz optyczny jest niezastąpiony, być może i mają rację dlatego też chciałem się w coś takiego zaopatrzyć i wreszcie nauczyć z niego korzystać. Kilka lat obserwuję ale zawsze używałem RDF, bo przez optycznego nie mogłem sobie poradzić. Zapytacie po ci mi teraz szukacz optyczny, a no po to, że czasem trzeba pokazać komuś obiekt na niebie przez inny sprzęt niż mój i co, jak ja to zrobię jak nie umiem. Myślałem kupić sobie szukacz Vixena 7x50 tylko czy warto, czy jest on lepszy niż te SW czy GSO, napiszcie proszę swoje doświadczenia z szukaczami i ich jakościami, tak abym mógł wybrać.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, może wiesz  jak te szukacze mają się do standardowych? ( http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-prosty-8x50-z-uchwytem.html )

Miałem okazję porównać proste szukacze GSO, SW i TS. Zostawiłem sobie SW gdyż wolę coś przez szukacz jednak widzieć  :D

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Columbus 320/1500, TMB105 i Megrez 72 to są moje patrzydła, choć TMB bardziej jest z zastosowaniem do astrofoto.

Ad.2

Jak kupiłem Columbusa wraz z nim był szukacz kątowy i to była dla mnie całkowita klęska, przez szukacz prosty nie umiałem szukać, ale przez szukacz kątowy to już była katastrofa.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ED80 mam SW prosty, a do Synty 8" mam kątowy GSO z obrazem prostym. W obydwu przypadkach sprawa pokręcona bo żadna para teleskop/szukacz nie pokazuje mi takiego samego obrazu :) Ale to sprawa przyzwyczajenia. Do Newtona zawsze używałem prostego i to było idealne - taki sam obraz w okularze i szukaczu, mapa ciągle tak samo odwrócona. Ale w końcu zacząłem szanować kark i kupiłem kątowy z obrazem prostym GSO i sobie chwalę bo różnice w obrazach okular/szukacz są intuicyjne. Tylko obracam mapę.

Polecam jednak kątowy z obrazem prostym do Newtona jeśli szanujesz swój kręgosłup :)

@piotrkusiu

to ciekawe, ale że mam i SW i GSO to przy okazji sprawdzę

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, może wiesz  jak te szukacze mają się do standardowych? ( http://astromarket.pl/akcesoria/szukacze/szukacz-ts-prosty-8x50-z-uchwytem.html )

Miałem okazję porównać proste szukacze GSO, SW i TS. Zostawiłem sobie SW gdyż wolę coś przez szukacz jednak widzieć  :D

Ja mam 60mm, mogę włożyć okular 2" np 26 czy 32mm i pięknie regulować ostrość, jest dużo ,,wydajniejszy" od np Celestrona 9x50, który mam na wyposażeniu STC, no i nie mam problemu po włożeniu kamerki z guidowaniem. Nawet przy pomocy kamerki ,,fociłem" nim planetki  :) Jest naprawdę super  ;) Tu Rik go opisuje  www.nauka.rk.edu.pl/w/p/recenzja-szukaczo-guidera-60mm-teleskop-service/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris mój kręgosłup już jest w opłakanym stanie ale póki co kątowego szukacza nie kupię  ;)

Mam nadzieje, że odezwie się ktoś, kto miał lub ma szukacz Vixena i coś o nim opowie. Dodam, że podświetlenie szukacza jest dla mnie dużym plusem, dlatego tak napieram na tego Vixena. Zadziwiające są ceny u zachodnich sprzedawców tych szukaczy, ceny są często powyżej 160euro, a u nas to tylko 519zł.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej może  pomysl nad szukaczem bardziej popularnym za oceanem niz u nas, tzw Terlad.

Należy do kategori przez ciebie ulubionej reddotów, szukacz ten posiada dosyć dużą wygodną szybkę, na której wyświetlają się czerwone okręgi, o polu widzenia 2 i 4 *, w nocy na gwieździstym niebie patrząc przez ten szukacz, ma się wrażenie że te okręgi się wyświetlają na niebie.

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=1084&kw=telrad&st=2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z popularnych szukaczy tych tańszych na pierwszym miejscu stawiam celestrona potem sw-gso-meade

gso nie ma bafla w środku i okular to tylko kelnerek z małym polem natomiast meade z podświetlanym krzyżem jest bardzo mgliste .

Przez vixena chyba nie patrzyłem ale przez wo z prostym obrazem tak i jest jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę szukaczy ,w tym oryginalnego GSO(KĄTOWY ), 2 SW kątowe w tym jeden przerobiony(atm), aby podjął ,,pracę" z okularem podświetlanym( krzyż).Jednak na moim telepie ,,większym"MN-190, zamierzam oprócz oryginalnego kątowego szukacza ,zainstalowac atm kątowy 80mm razy x (wraz  wyciągiem 2").Wymienne okulary i opcjonalna redukcja. Tak aby stosowac 2".Taki duży szukacz może ,,zabic czas" ,aż do prawidłowego wychłodzenia się  podstawowej tuby (w moim wypadku 1-1,5 h).Kątówka 2"(z opcjonalną redukcją) pozwala na stosowanie dośc dowolnych okularów.Narazie  mam podstawowe komponety tj. obiektyw80mm ,kątówka 2" , i wyciąg 2" z redukcją.Myślę ,że jak to wszystko połączę u ,,zaprzyjażnionego tokarza", to powinno to jakoś współgrac.Jak zda egzamin to to tutaj opiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)