Skocz do zawartości
jolo

Fotometria z programem Muniwin cz. III - eksport danych do AAVSO

Rekomendowane odpowiedzi

Ten tutorial też wcięło, więc stworzyłem go na nowo. 

Kiedy już mamy gotową wyniki pomiaru jasności dla gwiazdy (może to być nawet jeden punkt pomiarowy) i mamy pewność, że dane są dobrej jakości, może nas najść ochota na podzielenie się wynikami naszej pracy. Zachęcam do podzielenia się oczywiście na naszym forum, ale żeby dotrzeć do większej grupy potencjalnie zainteresowanych warto dane umieścić w bazie AAVSO. W tym momencie zakładam, że:

  • jesteśmy zarejestrowani w AAVSO i mamy przyznany nasz unikalny identyfikator
  • mamy w programie Muniwin wykreśloną krzywą zmian blasku gwiazdy
  • znamy oznaczenia gwiazdy odniesienia i gwiazdy kontrolnej, których użyliśmy
  • obserwowana przez nas gwiazda zmienna ma już swój rekord w bazie (w przypadku dodawania nowej gwiazdy zmiennej procedura jest inna - opiszę ją w kolejnej części tutoriala)

A teraz do dzieła. Klikamy w menu Plot pozycję Plot light curve. Zaznaczamy opcję Compute air mass coefficients i dajemy Apply.

muniwin-aavs-000.jpg.010d8d836ad7ae4c9036493671275d26.jpg

W następnym oknie zaznaczamy naszą gwiazdę zmienną, kontrolną i jedną gwiazdę odniesienia (opisano to w części pierwszej). W następnym oknie wybieramy aperturę pomiarową i w końcu pojawia nam się okienko z wykresem krzywej zmian blasku. Przeglądamy dane i przystępujemy do właściwego eksportu do AAVSO. Najpierw z menu File wybieramy Save. Wpisujemy nazwę plik, a jak File type wybieramy AAVSO Extended Format i klikamy Save

muniwin-aavs-00.thumb.jpg.c0336e471410f292e77929acbe050cff.jpg

Teraz będziemy musieli wpisać dane o naszej obserwacji. Na samej górze wpisujemy oznaczenie gwiazdy, ale takie, pod którym zostanie ona rozpoznana w bazie AAVSO. Żeby się upewnić, czy wpisane oznaczenie jest prawidłowe, możemy je sprawdzić próbując wyszukać gwiazdę np w indeksie VSX https://www.aavso.org/vsx/ czy w narzędziu do kreślenia mapek VSP https://www.aavso.org/apps/vsp/ . W kolejnych okienkach wpisujemy swój identyfikator AAVSO, typ obserwacji, użyty przez nas filtr i numer identyfikacyjny mapki AAVSO, na której jest nasza gwiazda. Numer ten znajdziemy po wygenerowaniu mapki dla naszej gwiazdy w narzędziu Variable Star Plotter pod adresem https://www.aavso.org/apps/vsp/ . W pozycji Notes możemy wpisać jakieś uwagi, albo "none" jeśli ich nie mamy, ale pole to nie może zostać puste, bo Muniwin źle wygeneruje nam plik niestety - może to zostanie kiedyś poprawione.

muniwin-aavs-02.jpg.a6be2af152754c7d670e95f60dbdcff5.jpg

Po czym klikamy Forward i w następnych oknach wpisujemy identyfikator i jasność wybranej przez nas gwiazdy odniesienia, a w kolejnym identyfikator naszej gwiazdy kontrolnej. Wtedy nasz plik zostanie wygenerowany. Kolejny krok to import pliku z danymi do bazy AAVSO. Służy do tego narzędzie WebObs pod adresem https://www.aavso.org/webobs . Na tej stronie wybieramy link Upload a file of observations i wybieramy nasz wygenerowany plik po czym klikamy Upload. Po załadowaniu danych możemy je podejrzeć i sprawdzić ostatni raz, czy to jest dokładnie to, czym chcemy się podzielić z innymi:

muniwin-aavs-03.jpg.10b61c11c1acce05a4ef225d73d36891.jpg

Jeśli tak, to klikamy OK i gotowe - nasze dane są od teraz dostępne dla każdego zainteresowanego. Możemy je też oczywiście podejrzeć sami - do tego służy narzędzie Light Curve Generator dostępne w wersji drugiej pod adresem https://www.aavso.org/LCGv2/ . Po wpisaniu danych o naszej obserwacji i zakresu czasu powinny się one pojawić na wykresie:

muniwin-aavs-04.thumb.jpg.1533e2ff62c04f9aaf910f4ee7bc271d.jpg

I to by było na tyle w tej części. Należy tylko pamiętać, że baza AAVSO to baza danych o pomiarach jasności gwiazd, więc nie dopasowujmy danych przed wysłaniem do wyidealizowanej krzywej. Dane są jakie są, większa jest wartość rzetelnych danych z dużym błędem, niż pięknej krzywej z zafałszowanymi wynikami. Nie pójdziemy za to do piekła, ale ktoś może sporo czasu stracić na analizie takich błędnych informacji. A jak uzyskać dobrej jakości dane pomiarowe przeczytać możemy w podręczniku AAVSO do fotometrii CCD (również po polsku).

 

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)