Skocz do zawartości
jolo

Annals of the Deep Sky

Rekomendowane odpowiedzi

Annals-Volumes-1-5-for-WEB-page.gif

http://willbell.com/HANDBOOK/Annals.html

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie coś o tym? Czy to jest warte grzechu jako pamiątko - kolekcja i źródło informacji? Na ebajcu widziałem od czasu do czasu za około 100 funtów pojedyncze tomy, a tu nagle dostałem emila od wydawcy i taka cena....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czesc Lukasz,

Mam wszystkie ksiazki z tej seri i wedlug mnie - rewelacja. Smialo polecam. Swietne zrodlo informacji. Teraz, dopiero co, wydali tom 5 i juz polecialem i sobie zamowilem :) Znajdziesz zreszta sporo dokladniejszych recenzji na roznych forach astronomicznych jak sie uprzesz. 

W swojej idei troche podobne do "Celestian Handbook" (tez mam szczescie posiadac te ksiazki) Roberta Burnhama, jezeli kiedys Ci sie przez rece przewinelo. Jest jakis tam wstep teoretyczny (na inny temat w kazdym tomie),  a pozniej juz autorzy opisuje dokladnie poszczegolne obiekty w kazdym gwiazdozbiorze. O wiele wiecej informacji tu znajdziesz niz u Burnhama, bo w jednej ksiazsze bedziesz mial tylko kilka gwiazdozbiorow omowione. Wydane ...hmmmm..."spoko". Bez rewelacji moze, ale poki co, nie mam sie do czego przyczepic - nie rozlecialy sie jeszcze. Chociaz maja potencjal aby kiedys tam sie rozleciec. 

Tak czy siak - polecam. Wydaja jedna ksiazke na rok, gwiazdozbiorow do omowienia jeszcze sporo (literke "C" jeszcze robia, i nie dotarli jeszcze do "Cygnusa") wiec na cala kolekcje ... no parenascie lat sobie poczekasz :)

Marcin

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie bardzo mnie zaciekawił ten pomysł, żeby w takim opasłym dość tomisku (kilkaset stron) opisać szczegółowo jedynie kilka konstelacji. Chyba już wiem czego będę szukał pod choinką :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No wlasnie to jest cale piekno i tragedia zwiazana z tymi ksiazkami. Jest naprawde duzo informacji, to takie prawdziwe kompendium jest. No, ale jak wspomnialem wczesniej, trzeba dlugo czekac na kolejne tomy. Masz 2-4 gwiazdozbiory na ksiazke (zalezy od wielkosci gwioazdozbioru).  Smialo, przez kolejne 10 lat bedziesz mial co pod choinka znajdowac :) Nie bedziesz zalowal. 

A i perspektywa budowania kolekcji .... no cos w tym jest:)  Pamietam jak dzieciakiem bylem mielismy jakas subskrypcje na "Przygody Tomka" Szklarskiego. I tez namietnie czekalismy z bratem na kazdy kolejny tom - tez jakos raz na rok kolejne tomy wydawali (bo napisane byly wczesniej). Do tej pory to oczekiwanie pamietam i kazdorazowa wyprawe do ksiegarni po nowy tom. Ech ....... 

Prawie Ci zazdroszcze :)

Marcin

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Marcin, a jak w kilku słowach wygląda taka sekcja o konstelacji? Bo na stronie wydawnictwa są spisy treści i tam znalazłem przykładowo, że jest rozdział Andromeda, a potem kilka podrozdziałów o kilku wybranych obiektach w Andromedzie. Ale jest więcej obiektów z danego gwiazdozbioru też opisanych, czy tylko te kilka bardzo opaśle? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Troche sie chyba  rozpedzilem piszac chyba o kompendium - Wydaje mi sie, ze uzylem tego slowa. 

To nie jest jednak tak, ze znajdziesz w ksiazce liste wszystkich obiektow w kazdej galaktyce. Nie jest to w zaden sposob ksiazka "encyklopedyczna".
Nie jest to tez lista obserwacyjna, i do planowania obserweacji na przyklad sie nie nada.  Pewnie nie znajdziesz nawet pelnej listy obiektow najciekawszych (swoja droga to co ciekawe dla jednego, moze nie byc zbyt ciekawe dla kogos innego). Z tego co wiem, autorzy opisali WYBRANE obiekty interesujace z punktu widzenia wspolczesnej astrofizyki. Na swoj sposob, jest to raczej taki zgrabnie napisany podrecznik (w takim lekko gawediarskim stylu porownujac do klasycznych podrecznikow), w ktorym autorzy uzywaja jako przykladow (ilustrujacych wspolczesny poziom wiedzy astrofizycznej) obiektow z poszczegolnych gwiazdozbiorow.

Pisza "gawedziarski" mam na mysli "lzejszy" w czytaniu niz typowy nudny podrecznik. Nie jest to jednak w zadnym razie lekko podana, "plytka" informacja dla szerokiej publiki. Jest na serio, "gleboko", powaznie i z tego co udalo mi sie wyczytac (no bo nie ma sily, sam tego przeciez wszystkiego nie sprawdze) poprawnie z naukowego punktu widzenia. 

Nie wiem za bardzo sam jak to opisac. Za mocny w gadaniu nie jestem. Mi te ksiazki daja poczucie, ze rozumiem rzeczy "glebiej", niekoniecznie "szerzej". Jezeli jestes sobie w stanie wyobrazic co mam na mysli :)

Wrzuce jakies zdjecia z ksiazki to sam sobie zobaczysz co tam np. o Andromedzie napisali. Chyba lepsze to bedzie nic to cale moje pisanie. Z mojej prywatnej, jakos tam ograniczonej, perspektywy - sa to jedne z lepszych ksiazek jakie sobie kupilem. 

Marcin

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się skuszę, podoba mi się to. Tylko jeśli wydają jeden tom na rok, średnio 4 konstelacje wychodzą w tomie, a konstelacji jest 88, to ostatniego doczekają chyba moje wnuki... Geek

• Haha 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja się ostatnio ucieszyłem z tej informacji (tom na rok), bo niestety we wcześniejszych tomach zdarzają się bolesne wpadki świadczące o zbytnim pośpiechu. Np. w trzecim tomie na grzbiecie zakres gwiazdozbiorów jest błędnie podany (Cam-CMi, zamiast Cam-CMa), spis opisywanych obiektów w CVn błędnie wskazuje stronę z galaktyką NGC 4631 (akurat to była pierwsza rzecz jakiej w tej książce szukałem), albo w tabelce z bardzo podstawowym opisem Żyrafy w rubryce "popular asterism" widnieje "none", pomimo tego, że dwadzieścia pięć stron dalej jest i o Kaskadzie Kemble'a, i o samym Kemble'u.

Da się z tym żyć, ale Willmann-Bell nie do tego mnie przyzwyczaił (nie to co Springer...).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No tak, współczesna konsumpcja w pigułce - więcej, taniej, szybciej. Może się to kiedyś klientom przeje i moda się zmieni. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta