Skocz do zawartości

Rosyjska lornetka


Incepcia

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że niedawno zainteresowałam się astronomią, postanowiłam skombinować sobie jakiś sprzęt. A więc na strychu znalazłam starą, rosyjską lornetkę o parametrach: 16x50, 70/1000. Czy jest ona odpowiednia do obserwacji, czy lepiej kupić sobie jakiś inny sprzęt? Co mogę przez nią dostrzec, jakie są plusy, a jakie minusy? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na sam poczatek poczatku taka lornetka to doskonale narzedzie. Co mozna nia zobaczyć? Napewno zobaczysz faze Wenus, pomarańczowa tarczke Marsa, tarcze Jowisza i jego 4 ksiezyce, zarys pierscieni Saturna. Kratery na Ksiezycu. Jesli chodzi o Dso to z pewnoscia bedziesz mogl zaobserwowac m31, m42, m44, wogole wiekszosc jasniejszych emek. Wazne jest jednak to abys wiedzial gdzie tych obiektow szukac. I od tego zaczalbym  przygotowania do obserwacji :-). Rosyjska optyka to wysoka jakosc wiec przy 16 krotnym powiekszeniu jakie daje ci ta lornetka mozesz smialo uczyc sie nieba. :-) powodzenia.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka ta Twoja lornetka? Ja zakupiłem Celestrona 15x70 a do tego żurawia, bo ze względu na wagę nie da się komfortowo obserwować z ręki, przynajmniej ja nie dam rady ;). Być może i Tobie przyda się jakiś statyw. Najpierw wyjdź z nią wieczorem i wypróbuj.

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica obiektywów 50cm i powiększenie 16x nie czyni jej wygarniaczem mgiełek.  Jest to lornetka dość ciemna. Co wcale nie dyskwalifikuje jej jako narzędzie obserwacyjne.

Klasyczne, astronomiczne stosunki powiększeń do średnicy apertury to:

7x50 (bardzo jasna przeglądowa o dużym polu) 

10x50 najczęściej dostępna opcja - bardzo uniwersalna

15x70 popularna granica ręka statyw, dość jasna

20x80,  25x100  i więcej-  Wielkie i ciężkie lornetki statywowe o dużej wydajności

Co do widoków 

ps. Mala uwaga - w powerze 16x....raczej nie dostrzeżemy pierścieni Saturna a raczej coś na kształt kopniętego jajka  :)

W moim Kronosie 20x60 widzę taka kulkę z uszami  :)

Powinieneś tez zobaczyć ponad wszelka wątpliwość mgławice M42 w Orionie i galaktykę Andromedy M31 :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężka ta Twoja lornetka? Ja zakupiłem Celestrona 15x70 a do tego żurawia, bo ze względu na wagę nie da się komfortowo obserwować z ręki, przynajmniej ja nie dam rady ;). Być może i Tobie przyda się jakiś statyw. Najpierw wyjdź z nią wieczorem i wypróbuj.

Lornetka jest dość ciężka i już ją sprawdzałam, gdy oprę się łokciami o parapet są tylko malutkie drgania, ale myślę też nad zrobieniem statywu. Ostrość również jest w porządku. Dziękuję za odpowiedzi:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw fotograficzny + adapter do lornetki możesz kupić niedrogo. Zdaje mi się, że Twoja lornetka powinna być lżejsza od mojej, i statyw do aparatu wystarczy. Jeżeli jednak obstajesz przy majsterkowaniu to luknij tutaj, kolega M.Rudy przysposobił sobie żuraw do lornetki-> http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=398.0

ps. jeżeli zrobisz sobie sama statyw, to ja chyba powinienem się wstydzić i kupić jakieś narzędzia  :P

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowałeś mnie do pomysłów, a więc mój pierwszy wygląda tak (nie śmiać się):

457cd002c86d0.jpg

Statyw z deski do prasowania ( :) ) jest mobilny, pasuje do mojego parapetu i dobrze się patrzy - lornetkę można ustawiać pod dowolnym kątem. Można też oglądać siedząc (dosłownie) gdzieś na zewnątrz. Mocowanie nie jest zbyt specjalnie wymyślne, ale nad tym popracuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha:) Czego to kobieta nie wymysli? Myslałem że to ja mam szalone pomysły ale to to juz istne wyzyny kreatywnowsci!:) Gratuluje pomysłu, skoro działa, jestem za! Dwa w jednym mozna prasowac i obserwowac:) Zycze udanych pierwszych obserwacji za pomoca  statywu obserwacyjno prasowniczego:) Dla mnie bomba:) Jeszcze raz gratuluje pomysłu.:) P.S. Kisiel, kupuj narzedzia;)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany wasza dyskusja postanowiłem zebrać nieco informacji o BPC ZAGORSK, zapraszam do zapoznania się 

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2165.msg23206;topicseen#msg23206

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024