Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponieważ w chwili obecnej  nie dysponuje w pełni sprzętem do astrofotografii chce zacząć astrofoto za pomocą lustrzanki Canon 1100D zakupiłem obiektyw o stałej ogniskowej 135 mm . Chce umieścić ten zestaw na sztywnym montażu i zacząć astrofoto.  Według Was jaki Max czas ekspozycji mam szanse uzyskać aby foto było w miarę sensowne ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Iloczyn czasu wyrażonego w sekundach i ogniskowej wyrażonej w milimetrach nie powinien przekroczyć 60 o ile chcesz mieć nieporuszone gwiazdy. Czyli mniej więcej pół sekundy :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmmm trochę mało czasu te pół sekundy . Ktoś kiedyś opisał że nawet do 10 sekund takim obiektywem 135 mm bez Guidingu  . Może ten ktoś pojęcia nie mial

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, wessel napisał:

Iloczyn czasu wyrażonego w sekundach i ogniskowej wyrażonej w milimetrach nie powinien przekroczyć 60 o ile chcesz mieć nieporuszone gwiazdy. Czyli mniej więcej pół sekundy :)

Nie chciałbym się w żadnym przypadku wymądrzać ale w takim razie co z zasadą 600 (lub jak niektórzy mówią lepiej 500), dla obiektywu o ogniskowej 135 mm ten czas to około 4 sek (dla pełnej klatki).

3 godziny temu, elektron napisał:

Hmmm trochę mało czasu te pół sekundy . Ktoś kiedyś opisał że nawet do 10 sekund takim obiektywem 135 mm bez Guidingu  . Może ten ktoś pojęcia nie mial

Dla tego obiektywu to i 1-2 minuty można bez guidingu ale montaż z napędem jest niezbędny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
25 minut temu, sylwas72 napisał:

Dla tego obiektywu to i 1-2 minuty można bez guidingu ale montaż z napędem jest niezbędny.

Z dobrym płynnym napędem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, sylwas72 napisał:

Nie chciałbym się w żadnym przypadku wymądrzać ale w takim razie co z zasadą 600 (lub jak niektórzy mówią lepiej 500), dla obiektywu o ogniskowej 135 mm ten czas to około 4 sek (dla pełnej klatki).

Oczywiście masz rację. Pamięć mi się omsknęła o jedno zero :) . Iloczyn ogniskowej w mm i czasu w sekundach nie powinien przekroczyć  600. Przepraszam.

Ale się zapytam - co ma do tego guiding? Mówimy przecież o nieruchomym sensorze na statywie bez napędu....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 minut temu, wessel napisał:

Ale się zapytam - co ma do tego guiding? Mówimy przecież o nieruchomym sensorze na statywie bez napędu....

Ja tylko odpowiedziałem na poniższe stwierdzenie kolegi @elektron , chyba że koledze chodziło o brak napędu a nie guidingu 😉

5 godzin temu, elektron napisał:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie Jego się pytałem skąd mu się ten guiding w takim setupie wziął....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Montaz jest sztywny bez napedu a co za tym idzie to i guiding nie potrzebny w tym przypadku racja . Bede poprostu testowal na poczatek 4 sek potem 5 zobacze ile da sie wyciagnac przy obiektywie 135 mm moze da sie kilkanascie sekund na pelnej klatce Cropa zrobic 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta