Skocz do zawartości

Kompletny brak wiedzy


lestat200

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja sobie nie wyobrażam latania z 8" w plecaku. Moim zdaniem powinna to być krótka tuba na jakimś azymucie+statyw. Wtedy tuba w torbę, a statyw z azymutem w plecak. Bo EQ ma przeciwwagę co moim zdaniem również dyskwalifikuje go z pieszych wędrówek.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Coś nie tak to ja mam 6?? Synte a tu piszecie, że Synta 8 nadaje się do planet, przecież ja obserwuję planety i DSO i nie widzę wielkiej różnicy od 8?? a 6?? dlaczego wciskacie takie brednie, że nie da się obserwować 6?? a 8?? da się obserwować tylko to dużej mierze należy od warunków i skąd się obserwuje czy z miasta czy za oddaloną wioską, w której świecą się lampy uliczne, i mam pytanie to, jaki teleskop się nadaje do mgławic jak 8?się nadaje to, co z 6?? teleskopem odpowiedź dajcie sobie sami sobie. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż, gdzie napisałem, że nie da się obserwować 6". Da się, lornetką na statywie też się da. Ale po prostu apertura robi swoje i różnica jest. Od źrenicy wyjściowej i zdolności rozdzielczej po zasięg gwiazdowy i niestety wagę. Jak chce to niech kupi 6", bo jest lżejsze i zostanie mu więcej na akcesoria.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodzi źle mnie zrozumiałeś lecicie zaraz na 8? teleskopy nie bacząc na to, że są mniejsze, którymi też da się obserwować planety, mgławice a nie od razu 8?. Teleskop 8?? bardziej nadaje się do DSO zaś teleskop 6?? też się nada, ale lepiej prezentują się planety 6? zaś 8? DSO, więc nie ma, co od razu pisać ktoś młodych chce sobie kupić teleskop 6?? i co przeczyta a tu masz babo placek o to mi chodziło, nie piszcie tak jak napisane tylko poczytajcie sobie, który teleskop pasuje i do czego się nada nie skreślając mniejszych aparatur, bo przez mniejsze aparatury nieraz lepiej widać planety jak przez większe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle ale nikt nie skreśla mniejszych apertur. Ja sam używam lustra 114mm czyli trochę ponad 4". Ale uważam że do DSO te 8" to przyzwoite minimum. Owszem, da się i 6" i 4" jak w moim przypadku, ale za wiele obiektów tym nie złapiesz. Zwłaszcza przy niebie ok. 5.5mag    Ale Dobson to chyba nie jest najporęczniejszy wybór na piesze wędrówki. Auto pozwala celowac w ok.10" ale w plecak tego nie zabierzemy. Tak jak pisałem, niech się wypowiedzą właściciele/znawcy konkretnych modeli bo my takim gdybaniem za wiele nie wskoramy. Pozdrawiam!

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)