Skocz do zawartości

Okular średnioogniskowy - jaki?


TomTom C

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych astromiłośników ?.

Od lipca posiadam teleskop GSO 8. Obserwuję zestawowymi okularami + WA 66 6 mm.Planuję zakup jakiegoś porządnego okularu 13-16 mm . Pod uwagę brałem polecanego ES 14 mm 82° oraz Luminosa 15 mm. Szczególnie ciekawią mnie opinie o tym drugim okularze, bo niewiele ich znalazłem.Jeśli chodzi o budżet to do ok 600 zł. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje i mam nadzieję że pomożecie mi w dokonaniu dobrego wyboru.  

Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to opinia wprost, nie miałem nigdy Luminosa 15mm. Miałem Luminos 23mm.

Uważam, że Luminos 23mm jest trochę gorszy od ES 24mm. I kontrast i transmisja były trochę lepsze w ES 24mm 82deg. Sprawdzałem w refraktorze 150/750 i w EDku 102/714. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Nie będzie to opinia wprost, nie miałem nigdy Luminosa 15mm. Miałem Luminos 23mm.

Uważam, że Luminos 23mm jest trochę gorszy od ES 24mm. I kontrast i transmisja były trochę lepsze w ES 24mm 82deg. Sprawdzałem w refraktorze 150/750 i w EDku 102/714. 

Ale muszla do bani zupełnie. Bardzo niewygodny okular. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jaro666 napisał:

Ale muszla do bani zupełnie. Bardzo niewygodny okular. 

ES 14mm 82deg to średnia półka z góry. Muszla jak muszla, co kto lubi. 

Mi bardziej pasuje bardzo stary Nagler 13mm, łysy, zupełnie bez muszli, która mu odpadła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ?

Jeśli ES rzeczywiście ma lepsza transmiję to raczej nie mam wątpliwosci co do wyboru. W końcu na jakości obarzu bardziej mi zależy. Zwłaszcza że w okularach średnoogniskowych sytuacja może być analogiczna do porownania okularów 23/24 mm.

ER w ES-ach to 15mm więc nie jest to wartość zła. Zwłaszcza że nawet z okularów zestawowych jestem nawet zadowolony.(ale to pewnie dlatego że nie patrzyłem jeszcze przez nic lepszego ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za luminosem przemawia przede wszystkim lepszy ER I wykręcana muszla oczna. Za ES-em dużo pozytywnych opinii . No cóż, będę musiał wybrać coś ,,dla siebie" . 

Na razie ani w Delcie ani na teleskopy.pl oba okularki są niedostępne. Chyba że ma giełdzie coś się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ też LVW, Meade SWA i UWA albo Maxvision lub Morpheus Baadera. Wyczekaj spokojnie okazji na giełdzie. Wybór wśród okularów do 8-mki jest naprawdę duży. Poczytaj opinie. Jedni lubią rybki, a inni akwarium :) Spróbuj umówić się gdzieś na obserwacje z większą ekipą, a może będziesz miał szansę wypróbować kilka szkieł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Setaarius napisał:

Rozważ też LVW, Meade SWA i UWA albo Maxvision lub Morpheus Baadera. Wyczekaj spokojnie okazji na giełdzie. Wybór wśród okularów do 8-mki jest naprawdę duży. Poczytaj opinie. Jedni lubią rybki, a inni akwarium :) Spróbuj umówić się gdzieś na obserwacje z większą ekipą, a może będziesz miał szansę wypróbować kilka szkieł.

Okulary fajne, ale to znacznie więcej niż planowałem wydać. Na pewno wezmę pod uwagę maxvision , tylko że nie mogę znaleźć ogniskowej z przedziału 12-16 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, TomTom C napisał:

Okulary fajne, ale to znacznie więcej niż planowałem wydać. Na pewno wezmę pod uwagę maxvision , tylko że nie mogę znaleźć ogniskowej z przedziału 12-16 mm. 

Niektóre z tych używek można kupić w granicach 600 zł. Miałem kiedyś Meade SWA 16mm właśnie w 8-calach i był naprawdę przyzwoity, a kupiłem używany za 250 zł. To jest to samo co Maxvision 16mm. Poszukaj jednego z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)