Skocz do zawartości

IC 1396 w RGB


statek

Rekomendowane odpowiedzi

Przez 4 noce próbowałem fotografowac ten obiekt, za każdym razem coś przeszkodziło, czasami wiatr, czasami chmury a ostatnio wilgoć.

Zacząłem 16 wrzesnia a skończyłem w ostatni piątek. Razem zarejestrowałem z 60 klatek 10 minutowych ale wybrałem 41 najlepszych.

ic_1396.jpg

Sprzęt: SW 150/750 + MPCC + IDAS LPS P2 + QHY8L na montażu LXD75

Ekspozycje: 41 x 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na krawędzi IC 1396 znajduje się nadolbrzym Gwiazda Granat, a mgławica należąca do kompleksu otacza znajdującą się blisko centrum gwiazdę wielokrotną Struve 2816. Wewnątrz niej możemy znaleźć charakterystyczną ciemną mgławicę zwaną Trąbą Słonia. W obszarze gromady IC 1396, odległym od Ziemi o 3000 lat świetlnych, formują się gwiazdy." - cytat z Wikipedii PL.

statek, gratuluję efektu wynikającego z 10h zamiany fotonów na elektrony i znów na fotony,

czy byłbyś miły wskazać na zdjęciu tego nadolbrzyma i gwiazdę wielokrotną o ile są w kadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, Gwiazdę Granat, szukaliśmy na zlocie z Sylwią (Sothis) w nocy z soboty na niedziele. nie było to łatwe zadanie ponieważ Cefeusz znajdował się centralnie nad nami a operowanie Dobsonem w zenicie nie jest takie łatwe  ;).

Dziwię się, ponieważ byłeś wtedy na podwórku ośrodka i wołaliśmy chętnych do obejrzenia jej.

Gwiazda Granat jest najbardziej czerwoną gwiazdą na naszym niebie, widoczna gołym okiem (około 4 mag) oczywiście kolor widać dopiero w okularze teleskopu. Mam nadzieję że się nie mylę ale na tym zdjęciu nie zmieściła się w kadrze.

Oczywiście Tadek mnie poprawi jeżeli się mylę.

Pozdrawiam Jacek

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Jacku, powinienem być czujniejszy ale tyle działo się tej nocy na niebie i na ziemi.

Mam nadzieję, że kolejne spotkanie tytułem "Hallo Szczecin" odbędzie się ponownie z Twoim udziałem

oraz twórcą wątku. Do końca roku z powrotem zostaję Pomorzaninem w znaczeniu dzielnicy Szczecina,

to może ułatwić wspólne obserwacje i wskazanie przez Ciebie Gwiazdy Granat na którą to najczerwieńszą chętnie popatrzę :)

Struve 2816 jak myślę jest w kadrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IC 1396 to rozległy obiekt a Granat jest na obrzeżach no i nie załapał się ale Struve 2816  jest w kadrze.  Niżej fragment z zaznaczoną wielokrotną gwiazdą Struve 2816. 

Wyciąganie słabych mgławic powoduje masakrowanie najjaśniejszych gwiazd dlatego

dołączyłem tez mniej wyciągnięty fragment, wyrażniej widać że gwiazda jest co najmniej podwójna.

post-118-137699861865_thumb.jpg

post-118-137699861875_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się czepiam, ale tytuł wątku powinien raczej brzmieć "van den Bergh 142".

Poniżej wyguglane zdjęcie całej IC 1396 - tam widać, jaką niewielką część całego kompleksu mamy na zdjęciu Tadka (widać za to dobrze Trąbę Słonia, czyli własnie vdB 142). Jasna pomarańczowa gwiazda u góry kadru to Mu Cephei. Kadr w pionie obejmuje około 3° pola.

IC1396_demartin_960.jpg

Przy okazji, na zdjęciu Tadka złapały się też dwa Barnardy. Przy lewej krawędzi kadru (bliżej góry zdjęcia) jest esowaty Barnard 365, a na prawo od Struve 2816 jest zwarta plama Barnarda 161.

Nie miałem jeszcze przyjemności ich wyłapać, ale ponoć są to stosunkowo łatwe obiekty w wizualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się czepiam, ale tytuł wątku powinien raczej brzmieć "van den Bergh 142".

Poniżej wyguglane zdjęcie całej IC 1396 - tam widać, jaką niewielką część całego kompleksu mamy na zdjęciu Tadka (widać za to dobrze Trąbę Słonia, czyli własnie vdB 142). Jasna pomarańczowa gwiazda u góry kadru to Mu Cephei. Kadr w pionie obejmuje około 3° pola.

IC 1396 - cały kompleks mgławicowy

IC 1396A - Trąba Słonia

vdB 142 - Mala mgławica refleksyjna w Trąbie Słonia

post-978-13769986188_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam, nasza kochana Wiki wprowadziła mnie w błąd.

Dzięki za wyjaśnienie.

Orome, z jakiej książki jest ten skan? "Cosmic Challenge" Harringtona?

Spoko! Ja tez sie dowiedzialem, ze to co uwazalem za protogwiazdy, tak naprawde  jest dopiero zageszczona materia w ksztalcie 2 malych okraglych chmurek :)

Tak, dokladnie: "Cosmic Challenge" Harringtona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko! Ja tez sie dowiedzialem, ze to co uwazalem za protogwiazdy, tak naprawde  jest dopiero zageszczona materia w ksztalcie 2 malych okraglych chmurek :)

Te progogwiazdy tam są ale niestety niedostępne dla naszych sprzetów. Nie jestem pewny ale one są niedostepne nawet dla zawodowych obserwatoriów na Ziemi. Można je wypatrzeć w głębokiej podczerwieni z orbity.

Popracowałem jeszcze nad fotką, zacząłem właściwie od początku mniej wyciągając i wyostrzając same gwiazdki.

Efekt chyba delikatnie lepszy :)

ic_1396_v2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te progogwiazdy tam są ale niestety niedostępne dla naszych sprzetów. Nie jestem pewny ale one są niedostepne nawet dla zawodowych obserwatoriów na Ziemi. Można je wypatrzeć w głębokiej podczerwieni z orbity.

Nie wszystko protogwiazda co nie świeci  ;) Pożyjemy, zobaczymy czy wybuchną, ale obawiam się, że może nie starczyć nam życia :) Jestem pełen podziwu dla ilości zebranego materiału, ale chyba to jeden z tych obiektów, które trzeba potraktować wąskim pasmem Ha, żeby zmusić do odsłony w negliżu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Wami, w narrowbandzie można z mgławic emisyjnych wyciągnąć więcej detali ale tu wydaje mi się że wyraźniej widać fragmenty mgławic refleksyjnych.

No i wyraźniej widać że to otwarta gromada gwiazd z otaczającą mgławicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024