Skocz do zawartości

Fujinon 16x70 vs 15x70 BA8 series


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dawno mnie tu nie bylo. 8)

Jak w temacie. Czy jest sens slono placic za Fujinona czy tez w zupelnosci wystarczy wspomniana 15x70 BA8.

Chetnie poslucham osob ktore mialy okazje patrzec przez oba sprzeta  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę obserwowałem przez oba sprzęty (postawione obok siebie). Fujinon daje większe pole ostrego obrazu, ale nie jest to różnica powalająca. Tak, jak Oberwerk Ultra ma ok 50-60% bardzo ostrego pola i dalsze 20% użytecznego, tak Fujinon miał ok. 60-70% ostrego pola i też dalsze 20% użytecznego. Prawdę mówiąc spodziewałem się bardzo zauważalnej różnicy, a dostałem w sumie niuanse. Odniosłem wrażenie, że obraz w Oberwerku Ultra (BA8) był nieco jaśniejszy - i bardziej mi się przez to podobał (źrenica 4,7 wobec 4,4 w Fuji). Nie wiem czy to miało jakieś znaczenie, ale Fujinon miał już chyba dekadę albo niewiele mniej. Nie wiem czy nowe F16x70 różnią się jakoś optycznie od wersji, przez którą się gapiłem (wizualnie są pewne różnice).

Ed Zarensky pisze, że w nocy można pomylić oba sprzęty. Poszukaj jego recenzji Oberwerka Ultra na CN, jest w niej wiele odniesień do Fujinona (nieśmiało podejrzewam, że znasz tę recenzję).

Jeśli chodzi o moje spostrzeżenia, pewnie byłbym bardziej ich pewny, gdyby nie wilgoć, która momentalnie osadzała się na optyce i choroba, która mnie wtedy kładła. Dodam jeszcze, że gapiłem się tylko na obiekty DS, na Słońcu, Księżycu i w dzień nie porównywałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz.

Jak slusznie zauwazyles przebilem sie juz przez recenzje Eda i wiele innych watkow na CN i innych forach.

Rozmawialem tez z kilkoma wyjadaczmai w miejscu gdzie mieszkam i raczej wszyscy przychylaja sie do tego co powiedziales.

Wydaje sie wiec calkiem sluszne pojsc w BA8 a za  oszczedzona kase kupic dobry stayw :)

Niedawno nabyle swoje pierwsze BA8 Oberwerk Ultra 10x50. Wnikliwie sie teraz przygladam co to za sprzet. ;)

To do przegladu nieba. Dlatego potrzebuje cos wiekszego aby byc ''zupelnym''  8)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu. Sam mam przeglądową 10x50 Orion Resolux i bardzo ją sobie chwalę.

Choć podobno (co pewnie wiesz, skoro badałeś już temat) różnica między 10x50 BA8 a 10x50 Fujinona jest znacznie bardziej zauważalna. Prawdę mówiąc, sam chętnie sprawdziłbym ile prawdy jest w tym fujinonowym polu naprawdę ostrym aż po diafragmę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten watek rowniez mnie ciekawi. w styczniu bede w Poznaniu. Wybiore sie do znajomym w Astrozakupy. Jak pogada dopisze moze namowie Polarisa zeby podskoczyl na stare smieci do Jezior. Bylaby szansa porownac F10x50 z moim Oberwerkiem lub Twoim Resoluxem

Marku?  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Celestron wypuścił na rynek serię lornetek Echelon 10x, 16x, 20x70mm. Piszą, że są one montowane w USA z japońskich podzespołów: http://www.celestron.com/portal/series/echelon/

 

Cenowo, jak na Celestrona, to wypadają kosmicznie drogo i patrząc na cenę można by przypuszczać, że są konkurencją dla Fujinonów i Nikonów 70mm. Nie rzuciły mi się jednak w oczy w polskich sklepach.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rzuciły mi się jednak w oczy w polskich sklepach.

Premiera planowana jest na marzec. Co do ceny - cóż, w zasadzie dobija do Fujinona.

Nie wiem czy to ma związek, ale jakiś czas temu z polskiej strony Nikona zniknęły wszystkie lornety 70mm (przynajmniej wydaje mi się, że kiedyś były). I chodzi mi po głowie, czy przypadkiem Celestron nie wziął ichnich obiektywów do serii Echelon...?

Nie wiem czemu, ale opcja pracy nad nowymi, własnymi obiektywami wydaje mi się ciałem obcym w tej układance (szczególnie w przypadku Celestrona). Ostatnio łatwiej wypatrzyć transfer technologii z jednej firmy do drugiej (vide okulary ES) niż kompletnie nowy produkt na rynku.

 

Ale to tylko luźne dywagacje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Celestron w końcu wypuścił nieco więcej informacji o swoim nowym dzieciątku:

http://www.celestron.com/browse-shop/sport-optics/binoculars/series/echelon-binoculars

 

Jest też całkiem spora galeria zdjęć (wcześniej było ich jak na lekarstwo) po wybraniu któregoś modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Niestety, nie mam Lunta 16x70, a Echelona będę miał tylko kilka dni. Pogoda pod psem, więc nie liczę na obserwacje. Na razie widzę, że mechanika jest miodzio, ale komfort obserwacji może bardzo zależeć od indywidualnych cech fizjonomicznych obserwatora (rozstaw oczu, wielkość i kształt nosa, kształt oczodołów itp.).

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)