Skocz do zawartości

jutomi

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    607
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    13

Ostatnia wygrana jutomi w dniu 7 Marca 2024

Użytkownicy przyznają jutomi punkty reputacji!

Profile Information

  • Płeć
    Nie podano
  • Zamieszkały
    Daszewice k.Poznania

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    Daszewice k.Poznania

Ostatnie wizyty

4 477 wyświetleń profilu

jutomi's Achievements

Kanopus

Kanopus (12/14)

  • Dedicated
  • Reacting Well
  • Very Popular Rare
  • Posting Machine Rare
  • Collaborator

Recent Badges

1,5 tyś

Reputacja

  1. Wschód Księżyca w pierwszej majowej pełni. Pełna klatka, z ogniskowej 3540mm na montażu azymutalnym.😁 Klimat sawannowy, niestety bez żyrafy w kadrze. To moja pierwsza wizyta na tej ciekawej miejscówce. Wczoraj odkrywałem jej zalety: 1. Jest położona dwa metry od granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego. 2. Obserwacje urozmaicają tranzyty szynobusów na trasie Poznań-Wolsztyn. 3. Przez gałęzie widać olbrzyma przy Bułgarskiej.
  2. Folwark, Będlewo czy Wiry? O której planujecie zacząć? Zmieszczę się jeszcze? 😊
  3. Zgadza się. To chyba świeże "paczki" Starlinków. Ujęcie ze świtu około 4:25
  4. Końcówka dzisiejszej nocy. Godzina 4:05. Canon 6d + C200/2,8 @4,5 ISO 800 1x90s wycinek kadru w skali 1:1 Na zdjęciu majaczy postrzępiony warkocz o długości około 1,5 stopnia. Kometa wyraźnie jaśniejsza od sąsiedniej gwiazdy na godzinie 1. o jasności 6,5mag. Być może ma aktualnie około 5,0mag. Wizualnie ładnie prezentowała się w lornetce 12x50 z krótkim fragmentem warkocza. Widziałem ją aż do świtu o 5:00.
  5. Marcin, zamiast "Astropolisem" wstawiłem "Astromaniakiem" a potem "Forum Optyczne" i za każdym razem zdanie wydaje się być prawdziwe. To straszne.
  6. Ciągle zapominam o fotce tego zestawu pod nocnym niebem. Wczoraj też zapomniałem poprosić Was o jakąś fotkę. 😄 Główne elementy zestawu: Montaż równoległoboczny o (teoretycznej) nośności 8kg: https://www.cloudynights.com/articles/user-reviews/astro-devices-of-ukraine-parallelogram-standard-ii-pro-r3089/ To produkt chyba już nie istniejącej ukraińskiej firmy Astro-Devices. Aktualnie z montaży równoległobocznych znalazłem tylko takie, produkty: https://www.teleskop-express.de/en/artesky-166/mounts-azimutal-without-goto-21/artesky-parallelogram-mount-v2-for-large-binoculars-18921 https://www.astroshop.pl/montaze/orion-montaz-monster-parallelogram-ze-statywem/p,44457 Leżaków typu zero-gravity jest zatrzęsienie w sieci. Ja kupowałem taki: https://allegro.pl/produkt/lezak-ogrodowy-plazowy-skladany-krzeslo-fotel-zero-gravity-zaglowek-polka-e33acaf6-a9e1-4a75-aae3-a57c634e1d36?offerId=18401462355 A recenzja lornetki Zhumell Tachyon 25x100 od ponad dekady ma swój wątek na forum: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9226-zhumell-tachyon-25x100-egzotyczny-pięciokilowiec/#comment-123253 A mój docelowy zestaw do komfortowego lornetkowania będzie wyglądał mniej więcej tak:
  7. Dziękuję @taffik i @Michał Sz. za miłe towarzystwo w trakcie wczorajszych astroobserwacji. Potwierdzam nie najlepsze warunki obserwacyjne. SQML w zenicie przez cały czas pokazywał wartości z przedziału 20,65-20,71 mag/arcsec2 i ani setnej więcej. 😟 Na szczęście do obserwacji szerokich pól i klasyków z lornetkach 3x65, 6x32 i 25x100 (Zhumell) warunki były wystarczające. Przypomniałem sobie jak komfortowe jest połączenie zestawu: lornetka + statyw z montażem równoległobocznym + leżaczek zero gravity. 😎 Z drugiej strony zobaczyłem jak poszedł do przodu komfort obserwacji dzięki zestawowi ZWO: montaż harmoniczny + ASIAIR z kamerką do guidingu + tablet. 😲. I nagle moja lista astrogadżetów must-have zrobiła się dużo dłuższa. 😜
  8. Ja jestem wyposzczony obserwacji w terenie z widokiem po horyzont prawie 360o. Przez ostatnie pół roku tylko szybkie luknięcia z ogródka. Jeśli większość planuje Folwark a nie inne alternatywne miejscówki, to postaram się też dzisiaj wieczorem tam pojawić. Jeśli seening i temperatura będą znośne to będę na miejscu już około 20.00 i postaram się być do około 24.00.
  9. O 18:00 nie było za jasno. Obserwowałem od 17:50 przez około 20 minut przez DK 8,4" F/17. W powiększeniu 118x z ESem 30mm obraz ostry, w miarę stabilny. Io z Ganimedesem tworzyły widowiskowy układ podwójny o separacji 6". Cień Io na skraju tarczy Jowisza - wyraźnie widoczna antracytowa kropa. Z drugiego krańca tarczy zaczyna coraz ładniej paradować marchewkowa WPC w wyraźnym beżowym otoku. Po zmianie okularu, w powiększeniu 202x z Morfeuszem 17,5mm wyraźnie widać, że DK jeszcze nie jest optymalnie wystudzony. Obraz miał jedynie większą skalę, zaczął pływać, ilość detali nie wzrosła. c.d.n, - po 20.00
  10. Poczułem wiosenny głód lornetkowania w środku tygodnia, pod bezksiężycowym, wiejskim niebem. 🙃 Zakładając, że zachmurzenie będzie mniejsze niż na tą chwilę sugerują prognozy, czy ktoś planuje wypad w godzinach 20.00-23.00 do Folwarku, Będlewa lub Wir?
  11. jutomi

    12P/Pons-Brooks

    Na szeroko, wykorzystując dzisiejszą wieczorną półgodzinną dziurę w chmurach. Przez najbliższe trzy dni kometa łatwa do odszukania - przemieszcza się w sąsiedztwie Hamala. W lornetce 12x50 obiekt oczywisty, z majaczącym warkoczem. C6d+S50/1,4 @2,8 20s ISO3200
  12. jutomi

    12P/Pons-Brooks

    Dzisiejsza kometa przemierzająca Andromedę. Zbliża się do luźnej 8-stopniowej koniunkcji z M31 (pojutrze). C6D +C200/2,8 @3,2 ISO3200 1x30s
  13. Niby nic wielkiego, ale mój (niezbyt wyśrubowany) rekord: Księżyc 27,5-godzinny w fazie 1,4%. Na ostatniej fotografii Księżyc jest 1,5o nad horyzonetem. FF z 300mm
  14. Moja wersja cienkiego Łysego w cirrusach.
  15. jutomi

    Wenus w Plejadach

    Oczywiście w trakcie największego zbliżenia Wenus do Plejad było maksymalne zachmurzenie. Dzisiejszego mglistego wieczora wypada zamknąć wątek na kolejne trzy lata. Pamiątkowa fotografia Wenus, Plejad i Hiad z Aldebaranem. C6d+S100-300/4 @100/5,6 I na szeroko z dwudniowym Księżycem. C6d+S50/1,4 @6,3
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.