Skocz do zawartości

Lornetka Delta Optical Silver


conell1

Rekomendowane odpowiedzi

A ja polecam :)

Według mnie to całkiem przyzwoita i solidna lornetka. Daje bardzo przyjemne obrazy, o ile mnie pamięć nie myli - naprawdę ładnie punktuje gwiazdy. Co rzuca się w oczy - bardzo dobrze odwzorowuje biel, daje naturalne kolory. Ostrość, kontrast i klarowność obrazu również powinna być co najmniej zadowalające (moim zdaniem są na naprawdę dobrym poziomie, choć klasa premium to jeszcze nie jest).

Z wad - dawno i pobieżnie przeprowadzony test latarkowy dał wynik 44 mm efektywnej apertury (być może gdybym go przeprowadził ponownie, solidniej wyszłoby trochę więcej, ale nie podejrzewam, żeby miało to być ponad 45 mm). Spowoduje to, że stracisz ok. 0,1mag zasięgu w porównaniu do lornetek, które korzystają z pełnej apertury. Czy to dużo czy mało? Cóż, czasem może zdecydować, czy zobaczysz jakiś obiekt czy nie.

Dla porównania podam Ci jeden przykład. Obserwowałem w tych samych warunkach gromadę kulistą w Herkulesie, NGC6229. W lornetce klasy premium (świetne powłoki, 50mm efektywnej apertury) widziałem ją na wprost. W DO Silver nie widziałem jej na wprost, ale była dość łatwa do wyłapania zerkaniem. Lidletka (39-40mm efektywnej apertury) z ogromnym trudem pozwoliła na wyzerkanie obiektu. Gdybym zaczaił się na inny, słabszy obiekt, jedna z lornetek mogłaby nie pokazać go wcale.

Co do innych wad DO Silver - czasem dokucza aberracja chromatyczna. Może specjalnie nie razi w dzień czy na gwiazdach, ale Jowisz może mieć już zauważalnie kolorową obwódkę. Najbardziej to odczujesz, jeśli będziesz chciał dokupić filtry ND5 by móc obserwować Słońce przez tę lornetkę. Tu właśnie aberracja chromatyczna zaboli najbardziej. Objawi się to zlewaniem plamy i półcienia w jedną plamę, a każda większa plama będzie miała niebieski kontur z jednej strony i czerwony z drugiej. Można to zminimalizować ustawiając oczy idealnie w osi optycznej, ale to tylko częściowe rozwiązanie problemu. Słowem, zauważysz zauważalnie mniej detalu na naszej Dziennej Gwieździe niż można to osiągnąć sprzętem 10x50.

Inną rzeczą nieco irytującą są wysokie i sztywne muszle oczne. Żeby ogarnąć pole lornetki, trzeba dość mocno docisnąć gumy do oczodołów. Można też je wykręcić, ale wtedy ciężko będzie obserwować z ręki (zbytnie zbliżenie lornetki do oczu da efekt fasolki, czyli pociemnienie niektórych partii pola). Optymalne byłoby zastosowanie wykręcanych muszli ocznych, ale z jakichś powodów zastosowano zwykłe, gumowe. Dodam, że aż tak strasznie nie jest, jeśli umieścisz lornetkę na statywie z wykręconymi muszlami, łatwo znajdziesz odległość, w której ogarniesz całe pole bez efektu pociemnienia.

Jeśli możesz nagiąć nieco budżet, poszukaj Nikona Ex 10x50. Dla wielu jest to już docelowy sprzęt w tej klasie. Różnica 100zł, ale z pewnością jest tego warta.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz przekraczać założonej kwoty, śmiało idź w ten sprzęt. Upewnij się tylko, że kupujesz dobrze skolimowany egzemplarz, a będziesz naprawdę zadowolony :)

PS

jeśli przeszła Ci przez myśl "lidletka" - porzuć tę myśl. DO Silver naprawdę da Ci zupełnie inną jakość i przyjemność obserwacji. Oczywiście to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, tak swoją droga - nasz odwieczny z Ignisem problem - czy DO Silver jest warta swej ceny czy nie.

Sądzę, że przy dobrej pogodzie sprawa jest do rozwiązania na najbliższym zlocie w Zatomiu.

Jak najbardziej w marcu się piszę!  8) Najlepszym sposobem na łamanie stereotypów jest kolektywna (obiektywna)  ocena- oby się nam udało - przyjadę uzbrojony a lidletkę  ;)!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2 lat mam tą lornetke pod brandem Acuter 10x50 i porównywałem ja z róznym sprzętem

wszystkie  Tajgi ,celestrony itd. nie są dla niej konkurencją

W porównaniu do Nikon action VII nie widze różnicy no może jedynie w opisie (delta silver/acuter) ma napis na obudowie waterproof a Nikon go nie ma.

Niestety w mrożną noc (1 raz ) okulary w lornetce mi zaparowaly

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)