Skocz do zawartości

Budujemy żurawia...


piotrkusiu

Rekomendowane odpowiedzi

... lub statyw do lornetki 10x50 oraz być może do czegoś większego, max. 20x80.

Zakupiłem aluminiowy trójnóg od jakiegoś EQ chyba. Jest lekki (ok. 2-2,5kg), stabilny i regulowany. Szczegóły widoczne na fotkach.

Ma to być podstawia do klasycznego żurawia albo statywu. Założenia to łatwość transportu i przechowywania. Najlepiej żeby rozdzielał się na dwie części - podstawę i górną część żurawia. Muszę też zabierać całość na jeden raz do auta.

Jakieś pomysły odnośnie montażu i łożyskowania?

post-41-137699869808_thumb.jpg

post-41-137699870099_thumb.jpg

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest temat budowy może zaadaptujesz swój statyw  http://astronomia.zsel.edu.pl/archiwum/strony/zuraw.html 

Jak coś to takie alu posiadam  ;) Kiedyś miałem robić ale oko mi sie popsuło  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko naszkicowałem mój pomysł. Ja bym to budował tak, ponieważ jest to baaaardzo prosta konstrukcja.

obrazavr.jpg

Ramię biegnące od lornety do przeciwwagi zrobił bym z dwóch oddalonych od siebie o ok. 15cm, równoległych belek o przekroju poprzecznych kwadratowym (lub coś do tego podobnego) oraz między nimi wkręcił rozpórki w kątownikami pomiędzy.

3. Można użyć teflonu takiego z Dobsa, lub zrobić cieńszy wałek, a w dnie wstawić zwykłe łożysko. Powinno działać i być wystarczająco sztywne :D

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie łożyskowania - chyba szedłbym w zwykłą podkładkę teflonową.

Co do mocowania, widziałem raz takie rozwiązanie: trzpień na stałe przymocowany do trójnogu, część górna z ramieniem była zwyczajnie nakładana na ten trzpień. Z jednej strony trzeba uważniej przenosić całość w polu, z drugiej - bardzo bezproblemowe rozkładanie i składanie. W linkach poniżej jest wersja przykręcana.

Co do samego montażu - odradzałbym wszelkie pochodne żurawia, którego znamy z Astrokraka - w tym i ten proponowany przez Jacka - ze względu na operowanie tylko w trzech osiach ruchu. Wyjaśnię na przykładzie:

Wyobraź sobie pozycję lornetki, w której obserwujesz obiekty nad horyzontem i pozycję do obserwacji w zenicie. Jeśli ustawisz przeciwwagę dla jednej pozycji, tracisz wyważenie dla drugiej. Poza tym, żeby obserwować zenit, musiałbyś tak wejść pod żurawia, żeby zmieścić się jeszcze pod trójnogiem. A chyba nie o to chodzi. Ponadto, jeśli zechcesz obserwować coś w zenicie, a potem przenieść się parę stopni w bok, musisz przestawić krzesełko - i to wszystko razem z manewrowaniem między nogami trójnogu.

Proponuję zapoznanie się z tymi linkami - moim zdaniem jest to punkt wyjścia do bardzo ergonomicznej konstrukcji (AstroWood rządzi!).

http://www.astrowood.com/HDbinopage/binopage.html

http://www.iceinspace.com.au/63-383-0-0-1-0.html

Zwróć uwagę, że operowanie lornetką w osi deklinacji nie zmienia wyważenia całości.

I oczywiście obowiązkowo filmiki z Astrowood o osiach ruchu (degrees of motion):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)