Skocz do zawartości

Stackowanie zdjęć z kometami ?


Rekomendowane odpowiedzi

zależy co chcesz uzyskać, czy pojechaną kometę + statyczne gwiazdki, czy statyczną kometę + ruchome gwiazdki, czy może wersję najtrudniejszą, hybrydową, gdzie gwiazdki i kometa są nieruchome?

Kiedyś stackowałem kometę Lulin w Irisie, tutaj masz do tego prosty tutorial:

http://www.astrosurf.com/buil/iris/tutorial19/doc40_us.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, komety poruszają się własnym tempem względem gwiazd...mają tez własne "trajektorie orbit" na tle sfery niebieskiej

Jak zatem najprościej sfotografować kometę na montażu paralaktycznym (1-2 minuty ekspozycji) ?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem, komety poruszają się własnym tempem względem gwiazd...mają tez własne "trajektorie orbit" na tle sfery niebieskiej

Jak zatem najprościej sfotografować kometę na montażu paralaktycznym (1-2 minuty ekspozycji) ?

Dokładnie tak samo jak wszystko inne. Przy 1-2 minutach ekspozycji poruszenie komety nie powinno być wyraźnie widoczne, chyba że planujesz dowalić dużą ogniskową :) Inna metoda to ustawienie guidera na jądro komety,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

zależy co chcesz uzyskać, czy pojechaną kometę + statyczne gwiazdki, czy statyczną kometę + ruchome gwiazdki, czy może wersję najtrudniejszą, hybrydową, gdzie gwiazdki i kometa są nieruchome?

Czy ma ktoś dobry patent na uzyskanie wersji hybrydowej??

DSS chyba ma taką opcję o ile pamiętam, ale nigdy mi to nie wychodziło i czasem robiłem to w programach graficznych na zasadzie nakładania warstw, ale w przypadku komety o tak dużej średnicy otoczki i małej jasności powierzchniowej jak Hartley 2 nie bardzo to wychodzi.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zestakować klatki z kometą w DSS musisz na wszystkich klatkach wskazać gdzie jest kometa.

Aby to zrobić musisz wejść do trybu Comet Edit Mode. Kometę wskazuje się klikając myszką na jądrze komety przy wciśnietym klawiszu SHIFT.

Gdy uruchomisz stakowanie pojawi się dodatkowa zakładka w oknie Skacking Parameters pozwalająca na wybór sposobu stakowania.

post-118-13769979385_thumb.jpg

post-118-137699793854_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=386.0 jest moje zdjecie zestakowane tą metodą. Nie jest idealnie bo za jasnymi gwiazdami są jakby "cienie" w postaci dwóch słabszych gwiazdek ale generalnie moim zdaniem takie zdjęcie jest zdecydowanie ciekawsze niż skakowane w trybie comet mode.

Jako ciekawostkę powiem że kiedyś przypadkiem przy fotografowaniu komety C/2009 R1 McNaught nie zmieniłem formatu zapisu w mojej lustrzance z jpg na raw i przy próbie stakowania tą metodą tez miałem dziwne efekty. Tłumaczę to sobie w ten sposób że przy metodzie Star + Comet i zdjeciach skompresowanych u źródła DSS sobie nie radzi. A tu zamieściłem zdjęcie tej komety zestakowane w trybie comet.

post-118-137699793857_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie "Comet" to ja od zawsze stackuję komety, jednak nie przepadam za rozmazanymi gwiazdami w przypadku tak szybkich komet jak Hartley 2 (dostaję oczopląsu ) :P

Przyznam, że do trybu "Stars+Comet" podchodziłem tylko raz przy okazji komety Lulin i jak wyszły takie hocki to zaprzestałem dalszych prób. Mam trochę materiału z Harltley'em, to dziś wieczorem pobawię się  :D

Tak wogóle to komety są tak specyficznymi obiektami do fotografowania i obróbki, że każda wymaga odmiennego podejścia  ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przyjrzałem się moim zdjęciom 103P Hartley (oba sa w wątku do którego przedtem dałem link) i widzę że stakowanie w trybie Comet pokazuje dokładniej kształt komety. Na zdjeciu z poruszonymi gwiazdami widać wyraźniej jądro i zaczątki warkocza. Na zdjęciu z nieporuszonymi gwiazdami też to widać ale mniej wyraźnie.

Zgadzam się z Tobą jeżeli chodzi o odmienne podejście do komet, np. żeby nie rozmył się obraz komety trzeba stosować stosunkowo krótkie czasy naświetlania.

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zestakować klatki z kometą w DSS musisz na wszystkich klatkach wskazać gdzie jest kometa.

Aby to zrobić musisz wejść do trybu Comet Edit Mode. Kometę wskazuje się klikając myszką na jądrze komety przy wciśnietym klawiszu SHIFT.

Gdy uruchomisz stakowanie pojawi się dodatkowa zakładka w oknie Skacking Parameters pozwalająca na wybór sposobu stakowania.

A ,która to wersja DSS bo ja mam 3.3.2 i w niej chyba nie ma tej funkcji, albo nie potrafię jej znaleźć :(

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Grzesiu,

używam tej samej wersji programu.

Te opcje związane z trybem stakowania komet sa dostępne po wciśnięciu przycisku "Stacking parameters.." z poziomu okna "Stacking steps"

Pozdrawiam

Tadek

post-118-137699793892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę coś sobie z tym poradzić ,zaznaczym na każdym zdjęciu jądro komety a w momencie kiedy zaczynam stackować wyskakuje coś takiego :

post-15-13769979393_thumb.jpg

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komunikatu wynika, że tylko jedna klatka zostanie ułożona, bo na dwóch z 3-ech zadanych do statkowania klatek DSS nie wykrył gwiazd i należy sprawdzić próg detekcji gwiazd.

No ale niestety nie potrafię podpowiedzieć jak to zrobić bo nigdy nie miałem takiego przypadku. :-\

A nie masz więcej klatek do zestackowania? przy trzech i tak pozostanie duży szum, przydałoby się tak minimum z 10.

Pozdr

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komunikatu wynika, że tylko jedna klatka zostanie ułożona, bo na dwóch z 3-ech zadanych do statkowania klatek DSS nie wykrył gwiazd i należy sprawdzić próg detekcji gwiazd.

No ale niestety nie potrafię podpowiedzieć jak to zrobić bo nigdy nie miałem takiego przypadku. :-\

A nie masz więcej klatek do zestackowania? przy trzech i tak pozostanie duży szum, przydałoby się tak minimum z 10.

Pozdr

KK

Mam 10 ale dałem tylko trzy dla przykładu ,żeby zrobić zrzut ekranu przy 10-ciu wychodzi to samo za każdym razem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

gdy rozpoczynasz stakowanie pojawia sie okienko Register settings.

Na drugiej zakładce tego okna  jest suwak Star detection threshols - próg detekcji gwiazd, trzeba przesunąc ten suwak w lewo.

Pozdrawiam

Tadek

post-118-137699794606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie tak zawsze robię pokazuje mi na każdym zdjęciu około 55 gwiazd a nie chce stackować????

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)