Skocz do zawartości

Astro-taczki do dobsona GSO 10"


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie przedstawić astro taczki mojego wykonania, do GSO 10"

Rurki zwykłe stalowe gdyż do aluminiowych nie mogłem znaleźć a zamawiać nie chciałem ze względu na koszty.

Wykonanie ośki trochę bardziej skomplikowane ale i solidniejsze. Kółka pompowane więc można lekko napompować żeby opona amortyzowała trochę nierówności.

Otwór na ośkę w kółku ma 20 mm natomiast rurki konstrukcji 25mm co wymusiło wykombinowanie czekoś innego.

Sama główna część osi wykonana z prętu gwintowanego m16, z 2 nakrętek doszlifowałem tuleje które są wbite po obu końcach rurki a nastęnie przez nie  wkręcony pręt, żeby pręt się nie obracał z obu stron jest nakręcona nakrętka która kontruje się z tymi wbitymi w rurkę, tak otrzymałem sztywną oś  Potem kółka które osadzone są na tulei z plastikowego węża ogrodowego,tuleja tak dopasowana że ciasno wchodzi na pręt a potem na nią ciasno wchodzi samo kółko które jest łożyskowane więc mocuje się na sztywno.

A dalej już tylko nakrętka z tym że najlepiej taka z plastikiem by nie było ryzyka że się odkręci sama.

Całość wyniosła mnie ok 100 zł i wczoraj była przetestowana, sprawuje się świetnie:) 50m dość nierównej trasy przejechane bez wysiłku:)

Dodatkowo mam zamiar zrobić dwie krótkie linki które będzie można zakładać na haki które są przykręcone do dobsona i w ten sposób mieć uchwyty do przenoszenia całości na krótki dystans:)

A w późniejszym czasie również pomyśleć by nad osią zamontować jakiś koszyk tak by można było włożyć walizkę czy torbę z akcesoriami.

post-1344-137699882821_thumb.jpg

post-1344-137699882834_thumb.jpg

post-1344-137699882847_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super patent!  :o A jakie wykonanie! Z taką "małą motoryzacją" możesz lecieć i 2 kilometry na miejscówkę, a jak sądzę, masz znacznie bliżej  :)

Gdyby nie to, że cały mój sprzęt noszę w torbie przez ramię, już bym Cię nudził o zrobienie czegoś takiego (albo bym sam zrobił).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje pomysłu i proponuję ,,zapatencić"  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie są w detalu drzwi dla psa - wstawiasz w dziurę wykutą w ścianie, podjeżdżasz astro - taczką i jazda na miejscówkę  8)

PS - a co to jest SCOP  ???

post-587-137699882861_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem  ;) Ach - jo - jak mawiał krtek - Filip takie ładne są polskie nazwy - rurka, teleskopik, syncia a tu SCOP  ??? ...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CSOP...? Nie znam :D ale masz rację, mamy dużo ładnych polskich nazw. Ale to łazi za mną i gdy piszę szybko...samo się pisze :( ale dobra, koniec off-topa (znaczy się nie odbiegajmy od tematu wątku :D ) a ja obiecuję poprawę :]

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja trzymam w garażu bo to same plusy jak dla mnie: mniej wysiłku z wynoszeniem z domu a teraz tylko z wyjeżdżaniem no i w garażu temp zbliżona do zewnętrznej więc mniej czasu na chłodzenie potrzeba:) A sama taczka postawiona w pionie dużo miejsca nie zajmuje.

Wszystko zależy jak daleko jest na jakieś miejscówki, wczoraj pierwszy test był i tylko 50m bo tyle mam  by odsunąć się od budynków i schować się w zacienionym miejcu przed lampami z ulicy by mieć widok na niebo od poludniowego-wschodu do zachodu, a by mieć widok od północnego-zachodu do wschodu to musze w drugą stronę od budynków i najlepiej jakieś 100-150 m, więc noszenie oddzielnie montażu a potem powrót po tube jak dla mnie zbyt kłopotliwe:)

Jeszcze mam jeden pomysł by taczka była jeszcze bardziej mobilna, ale zastanowie się czy będzie mi to potrzebne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jakieś 30 metrów do betonowego placu metr x metr który zrobiłem na specjalnie pod teleskop. I raz idę z montażem, potem z tubą, następnie z zielonym krzesełkiem z Ikei i z mapami, latarką itp. Czasami jeszcze lustrzanka na EQ1 i się robi sporo chodzenia...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa - jak to skrót to tylko piątkę przybić  ;)

Muszę się podszkolić  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024