Skocz do zawartości

M46, M47, dwie planetarki, NGC2903 i planetoida


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu kilka pogodnych nocy.

Ja też nie odpuściłem :)

W niedzielę, wtorek i środę siedziałem ze sprzętem pod czystym niebem.

Na początku wycelowałem w Rufę i dwie gromady: M46 i M47. Razem z nimi zarejestrowały się dwie planetarki NGC 2438 (na tle M46) i PK 231 +4.1 (mała czerwonawa plamka nad M46).

Zebrałem 17 klatek 5-minutowych i Rufa zaczęła się chować za horyzont.

Drugi cel jaki wybrałem to bardzo ciekawa i rzadko fotografowana galaktyka spiralna z poprzeczką NGC 2903.

Fotografowałem ją jeszcze we wtorek (obok Qbanosa) i w środę. Razem zebrałem 55 klatek 10 minutowych.

Na pierwszych klatkach z NGC2903 wypatrzyłem poruszający się obiekt. Na początku myślałem, ze to coś nowego, wcześniej nie odkrytego, ale jak się okazało jest to planetoida  (9332) 1990 SB1.

Animacja z surowych klatek przedstawia ruch tej planetoidy w ciągu godziny.

Trochę się tego nazbierało :)

post-118-137699883468_thumb.jpg

post-118-137699883496_thumb.jpg

post-118-137699883519_thumb.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z identyfikowaniem tej planetoidy była bardzo fajna.

Poznałem podstawowe funkcje programu Astrometrica no i serwis internetowy IAU Central Bureau for Astronomical Telegrams.

Na tej stronie można zgłaszać nowe odkrycia ale jest to też moim daniem najbardziej wiarygodne źródło informacji o już odkrytych obiektach. Jest tam "sprawdzacz" obiektów. Podaje się  datę, godzinę i współrzędne, i serwis wyrzuca informację czy obiekt w tym miejscu to coś nowego czy może jest to już znany obiekt. 

Cartes Du Ciel, Stellarium i AFA nie wiedziały nic o tej planetoidzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no. Troche tych obiektów na fotce się załapało. W związku z tą planetoidą - gratuluję spostrzegawczości. Faktycznie szkoda, że to nie jakiś nowy obiekt.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Animacja została zrobiona z klatek źródłowych bez żadnych zabiegów dlatego planetoida  może się wydawać na niezbyt jasną.

Wg CBAT/MPC miała wtedy jasność 16,4 (Astrometrica wyliczyła jej jasność średnio na poziomie 16.2)

Pozdrawiam

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024