Skocz do zawartości

Problem - chyba z kątówką


Pmaverick

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wczoraj sobie patrzyłem na jowisza na podwarszawskim niebie i wreszcie widziałem pasy ;) To tak słowem wstępu bo dalej już nie będzie tak optymistycznie. Niestety zauważyłem, że jak obraz jest w samym centrum kadru to mimo, ostrości widać jakby ktoś domalował dwie jasne kreski symetrycznie po obydwu jego stronach...patrze więc czy nic mi nie zaparowało ale czysto :( poluzowałem śruby w kątówce i zacząłem obracać okularem ale to nie to. Zastanawiam się, czy poluzować obejmy tuby, śrubkę od kątówki i przekręcić tubą przy jednoczesnym pozostawieniu kątówki w miejsu. Jak pasy się obrucą tzn, że to nie wina kątówki i chyba coś jest nie tak w układzie soczewek w tubie. Miał ktoś podobne doświadczenia? Dodam, że wsadzenie okularu w wyciąg troche poprawia sytuacje - napewno wyostrza obraz ale ciagle mam wrazenie ze minimalnie ma zalążki tych pasków - już nie tak wyraźnie przez całądługość obrazu...Kątówka zestawowa - pryzmatyczna.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problemem jest to, że na Jowisza już sezon minął i go nie wyostrzysz tak jak w grudniu. A te dwie kreski symetryczne to pewnie dlatego, że masz Newtona, zgadłem? Tak jest u Newtonów że od pająka odbijają się takie osie. dwie lub cztery. Jak np. tu: 800px-Pleiades_large.jpg

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może problemem jest to, że na Jowisza już sezon minął i go nie wyostrzysz tak jak w grudniu. A te dwie kreski symetryczne to pewnie dlatego, że masz Newtona, zgadłem? Tak jest u Newtonów że od pająka odbijają się takie osie. dwie lub cztery. Jak np. tu: 800px-Pleiades_large.jpg

He, no wlasnie mam refraktor achromat 90/900. Ktoś gdzies kiedyś pisał, że taka pozioma krecha jest charakterystyczna dla pryzmatów dachowych. Nie wiem czy taka zestawowa kątówka 45' ma pryzmaty dachowe, czy nie ale problem jest niezwykle upierdliwy :) Można uda mi się zerknąć dziś przez kątówkę lustrzaną 90' i będę miał jakiś punkt odniesienia.

Dodam jeszcze, że jak obserwuje księżyc nawet przy powiększeniu 36x obraz nie ma takiego efektu. Występuje on tylko jak mały jasny punkt jest w centrum pola widzenia. Na obrzeżach już zdecydowanie mniej.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w kątówce 45 jest pryzmat dachowy ale pryzmat dachowy, pryzmatowi nierówny  :( - jakość - cena.

Narysuj jak to wygląda, może to wina wyczernienia i jakieś lewe światło się odbija  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem osusz obiektyw i okular i kątówkę. Takie linie tworzą się zwykle od kondensacji wilgoci. Może okular w środku zaparował..nie wykluczone też że zatłuściłeś optykę np.dotykając ją ręką i ten brud ugina część wiązki światła....wtedy tylko czyszczenie płynem Baadera. Jeszcze to może być odblask lampy w obektywie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem osusz obiektyw i okular i kątówkę. Takie linie tworzą się zwykle od kondensacji wilgoci. Może okular w środku zaparował..nie wykluczone też że zatłuściłeś optykę np.dotykając ją ręką i ten brud ugina część wiązki światła....wtedy tylko czyszczenie płynem Baadera. Jeszcze to może być odblask lampy w obektywie.

Efekt ten sam na 3 roznych okularach... Lampa w pobliżu 50 metrów żadnej nie było. Efekt sie utrzymywał nawet jak załozylem dekielek na tube i wyjalem to male srodkowe kółko.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obietyw achromatu to dwie odgrodzone od siebie szczeliną soczewki...mogla się do środka dostać woda ...wtedy widział byś zaparowanie i obwódki wokół przedmiotu. Moglo się też zdarzyć, że soczewki zmieniły wzajemne względem siebie położenie...brak kolimacji. Na Twoim miescu reklamował bym teleskop w sklepie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgły nie ma nigdzie, swieciłem latarką do środka w trakcie obserwacji. Fakt - było zimno wczoraj w nocy i wilgotno ale nigdzie żadnego zaparowania nie widziałem. No martwii mnie bardzo perspektywa reklamacji ale jeszcze mam nadzieję, że to kwestia czego innego bo obrazy innych wiekszych jasnych obiektów oraz obserwacje dzienne daja bardzo ladne, ostre obrazy, bez przesunięć.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze jest to że, gdy masz odrobinę rosy lub tłuszczu na optyce widać to szczególnie na janych obietach..gwiazdy, planety i właśnie w nocy. W dziennych obserwacjach gdy wspomaga jasne świtało słoneczne ...nie widać tego efektu. Dlatego lidletki bk7 dwały w jasnym markecie takie zajefajne, kontrastowe obrazy :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny efekt na jasnych obiektach, szczególnie też w terenie zaświetlonym z ref. 120/600. Sprawdź czy dobrze jest wyczerniony w środku przedni element kątówki (ten 1,25", który wchodzi w wyciąg, czy to samo jest z okularami - rant i środek). Możesz też przedłużyć troszkę zestawowy odrośnik, np. z karimaty zapinany na rzepa. To musi być jakiś odblask lewego światła lub tak jak napisał Ignis - zabrudzenie, rosa. Posprawdzaj to jak najszybciej. Jeśli nic to nie da to masz nówkę i możesz reklamować może w środku refraktorka jest coś niedomalowane. Przy jasnych obiektach, w zaświetlonym terenie nieraz to się zdarza ale nie aż tak jak narysowałeś  ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobny efekt na jasnych obiektach, szczególnie też w terenie zaświetlonym z ref. 120/600. Sprawdź czy dobrze jest wyczerniony w środku przedni element kątówki (ten 1,25", który wchodzi w wyciąg, czy to samo jest z okularami - rant i środek). Możesz też przedłużyć troszkę zestawowy odrośnik, np. z karimaty zapinany na rzepa. To musi być jakiś odblask lewego światła lub tak jak napisał Ignis - zabrudzenie, rosa. Posprawdzaj to jak najszybciej. Jeśli nic to nie da to masz nówkę i możesz reklamować może w środku refraktorka jest coś niedomalowane. Przy jasnych obiektach, w zaświetlonym terenie nieraz to się zdarza ale nie aż tak jak narysowałeś  ???

Dzięki, tak zrobie. Dziś zrobie ostatnia probe z jakas kontówką lustrzaną, ciut lepszej jakosci niz kitowa SW i zobaczymy. napewno sie odezwe jaki rezultat.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem po krótkiej przerwie. Krótkiej ale w jej trakcie zaszły spore zmiany. Okazało się, że niestety to nie kątówka a problem tuby 90/900. Przeanalizowałem chwile dotychczasowy rozwój wydarzeń i doszedłem do wniosku, że jeżeli zamiast wymieniać na nowy refraktor, bedzie możliwość dopłaty i wzięcia Synty 6 to tak zrobie  ;) Może to świadczy na moją niekorzyść, bo przecież mogłem tak od razu, ale chęci z refraktorem miałem jak najbardziej szczere i nadal wierze, że 90/900 to jest fajny sprzęt bo jest gro zadowolonych jego użytkowników a ja miałem poprostu pecha co do egzemplarza.

Bardzo fajnie zachwali sie ludzie z Delta Optical'a bo mimo upływu 2 tygodni bez problemu zgodzili sie na zamiana na synte przy zachowaniu rabatu. Tak więc jak poskładam do kupy Synte to dam znać. Czyli pewnie dziś poznym wieczorem.

P.S ale to cholerstwo wielkie jest - ledwo kartony do samuraja upchnałem  :D

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, to dość uniwersalny teleskop który pokaże 2x więcej od tego małego refraktorka który posiadałeś ! Ważne byś miał trochę wolnego miejsca pod "dobsona" mały balkon niestety odpada!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że balkon odpada i wybór teraz był w pełni świadomy. Mam małe podwórko pod blokiem a temat na tyle mnie wciągnał że jestem zdeterminowany do tego, żeby Synte poprostu wyprowadzać na spacerek w pogodne noce. Paradoksalnie Synta zajmuje w pokoju mniej miejsca niż AZ3 z tubą na grzbiecie.

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz musisz sobie przyswoić czynność pod tytułem: kolimacja  :)  - http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm  i

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz musisz sobie przyswoić czynność pod tytułem: kolimacja  :)  - http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm  i

Dzieki za bardzo uzyteczne linki. Mam nadzieję, że moja Synta nie będzie na początku wymagała kolimacji, ale wykonam ten kliszowy kolimator. Mam tez nadzieję, że ma kropke do kolimacji na lustrze glownym bo jak patrzylem to w celestronie 130/650 i SW 130/900 tego nie było no ale to sprzęt raczej ciut niższej półki więc Synta chyba powinna mieć ;)

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek pudełeczko, lub docelowo  :) http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/kolimator-laserowy-baader-mark-iii,d1751.html

Gdyby Ci brakowało kropki na LG - masz prosty sposób, który zastosował nasz forumowy Kolega piotrkusiu  8)

,,Ja zrobiłem szablon (koło wielkości LG) z dziurką na środku i tam nalepiłem naklejkę. Naklejka biała wykonana z "ceny" takiej jak się w sklepie na towarze nakleja. W naklejce, oczywiście wyciętej na kształt kółka zrobiłem dziurkaczem otworek. Wygląda jak fabryczna z Synty i wytrzymuje bez problemu mycie  [img alt=8)]http://www.astromaniak.pl/images/smilies/icon_cool.gif"

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie koncze skladac synte, piekna jest ale nice wiem czy denko ma byc gole? Nie ma zadnej oslony, widac tafle szkla lustra od rrazu... ??! Sa widoczne sruby do kolimacji lustra... tak ma byc?

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie koncze skladac synte, piekna jest ale nice wiem czy denko ma byc gole? Nie ma zadnej oslony, widac tafle szkla lustra od rrazu... ??! Sa widoczne sruby do kolimacji lustra... tak ma byc?

Tak ma być. Szybciej się będzie chodzić  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma być. Szybciej się będzie chodzić  :)

Moze ja jestem przewrazliwiony ale martwi mnie to takie odsloniete badz co bada serce teleskopu. Chyba dorobie jakas oslonke bo mi to spokoju nie da :) kurcze ale to wielkie, mozna nosic za te rączki?

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ja jestem przewrazliwiony ale martwi mnie to takie odsloniete badz co bada serce teleskopu. Chyba dorobie jakas oslonke bo mi to spokoju nie da :)

Z materiału typu welur wytnij kółko, niech Ci jakaś kobitka wszyje gumkę i naciągaj jak beretkę. Oczywiście tylko w czasie przechowywania, na okres obserwacji zdejmuj- Marek pisał - chłodzenie  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z materiału typu welur wytnij kółko, niech Ci jakaś kobitka wszyje gumkę i naciągaj jak beretkę. Oczywiście tylko w czasie przechowywania, na okres obserwacji zdejmuj- Marek pisał - chłodzenie  8)

Jak już  wykonasz co Jacek zaleca wrzuć fotkę.

Nie widziałem jeszcze Synty w gaciach  :D ;)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze Synty w gaciach  :D ;)

To będzie ,,nadupna beretka" ja zakładam takie coś na betoniarkę przed bombardującymi mewami gdy się chłodzi lub mam przerwę (nawet w nocy cholery latają) - a Pmaverick będzie miał komfort psychiczny i mniej kurzu  ;)

O tak wygląda  :)

post-587-137699895871_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie ,,nadupna beretka" ja zakładam takie coś na betoniarkę przed bombardującymi mewami gdy się chłodzi lub mam przerwę (nawet w nocy cholery latają) - a Pmaverick będzie miał komfort psychiczny i mniej kurzu  ;)

[/quota]

Taaa... nadupną beretke zrobie z pokrowca na rakietke pingpongowa :) serio mozna to kruwsko nosic za te smieszne wkrecane nby raczki?

NEQ6 SynScan, 80ED black diamond, FF 0,85, EOS40D, szukaczoguider + QHY5 MONO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024