Skocz do zawartości

Obserwacje DSO - powiększenie oraz apertura.


Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem fajny artykuł(język angielski)w którym autor pokazuje jak zmienia ilość szczegółów na danym obiekcie wraz ze wzrostem powiększenia. Tym obiektem jest M51. Wniosek: nie bójmy się dużych powiększeń do obiektów DSO.

http://www.clarkvision.com/visastro/m51-mag/index.html

Druga część pokazuje jaki wpływ na wygląd obiektu ma apertura teleskopu:

http://www.clarkvision.com/visastro/m51-apert/index.html

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M-51 obserwowalem Taurusem 16" w kudłaczah okularem 9mm/100st .

Obraz wypełnial prawie całe pole okularu ale był wyrazny chociaz ciemny ,tzw.mostu widac nie było

to tyle w tej materii, na temat podlinkowanego artykułu wypowiedziec sie nie moge bo z zagranicznych jezyków znam tylko Ruski a tobie nie chcialo sie zrobic nic ponad podlinkowania artykułu.

pozdrawiam piotr

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie..nie widziałem jeszcze tak wyrazistej struktury wirowej.. Nie  wiem czym kierują się autorzy takich opracowań ale mogli by zadbać o dokładniejsze odwzorowanie obiektu w okularze.

Takie szkice się wykonuje owszem .. ale to efekt wielominutowego wpatrywania się w obiekt i wyłuskiwania subtelnych szczegółów. Chyba, że obserwujemy pod niebem 8 mag :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze ja również nie uczyłem się języka angielskiego, tylko rosyjskiego który się przydawał kiedy Rosjanie handlowali na targowiskach  ;).

Przy tłumaczeniu wspomagam się  http://translate.google.pl/# oraz słownikiem.

Autor pisze i pokazuje na szkicach jak wraz ze wzrostem powiększenia zmienia się ilość szczegółów w M51. W mniejszych powiększeniach widać dobrze mglistą otoczkę galaktyki, wraz ze wzrostem powiększenia znika ta mglista otoczka natomiast lepiej widać ramiona galaktyki. Przyznaje że ja również nie widziałem takich szczegółów w tej galaktyce ale też nie wpatrywałem się w nią tak jak autor  artykułu 70 minut  :o . Przy tak długim wpatrywaniu to nie wiem czy faktycznie widzimy więcej tych szczegółów, czy to nasza wyobraźnia zaczyna płatać nam figle  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze przy omawianej obserwacji zastąpienie 9mm okularu przez 6 mm naglera degradowalo obraz a poza tym caly messier nie miescil sie juz w polu widzenia ,czyli mom zdaniem power 200 x byl takim optimum dla tej pogdy i dla tej apertury

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor pisze i pokazuje na szkicach jak wraz ze wzrostem powiększenia zmienia się ilość szczegółów w M51. W mniejszych powiększeniach widać dobrze mglistą otoczkę galaktyki, wraz ze wzrostem powiększenia znika ta mglista otoczka natomiast lepiej widać ramiona galaktyki.                                  Zgadzam się z tą teorią ,którą potwierdziłem w praktyce nie raz. Nie piszę o ilości szczegółów , a o przytoczonej zasadzie. W 10" przy 171x Orto-7 , czyli jasny okularek i małe malutkie pole, i mgiełka znikała a pośród gwiazd drogi mlecznej na czarnym tle majaczyły ramiona.Pytanie jaki JASNY nie skorygowany okular o szerokim polu o ogniskowej 5-7mm. Na pewno trzeba się przykleić do okularu ,bo spojrzeć to i 20'' nic nie pokaże w Polsce, co innego w Arizonie.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okroj pewnej minimalnej źrenicy wyjściowej do dso nie możesz przekroczyć.... ja uważam że taka minimalna źrenica  DS-siarska jest na granicy 1,5mm-1,8mm ..jednym słowem w teleskopie f5 wymusi ona szkła o ogniskowych  8-9mm..

Istotną rzeczą jest także apertura teleskopu...sam się przekonuję teraz, nie mając do dyspozycji dużego teleskopu (czekam na Dovetaila z AK)  że taki mały achro 90mm nie pociągnie realnych powiększeń ds-siarskich większych od 40-50x ...powyżej to już będzie granica percepcji.

Nie rozbijesz efektownie gromady kulistej, gromady otwarte wyglądać będą jak kleksy

Słuchaj...jeśli szukasz dobrych i jasnych szkieł zainteresuj  się może serią 8 elementowych  SWA.

Jako dłuższe szkła polecam..SWANY 25-40mm oraz świetny Hyperion 31mm asferyk wart swej ceny!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 1.5 - 1.8 to ryzykowne stwierdzenie, wiele malych planetarek czy GC czesto warto obejrzec z mniejsza nieco zrenica...

Tak do powerowania małych planetarek lub gromad zalecana jest mniejsza źrenica, ale to już ekstremum  powiedzmy dla wybranej grupy DS-siarzy ..ja jednak jestem zdania, że zabawa w DSO szczególnie dla początkującego usera z małym teleskopem nie powinna schodzić poniżej tego 1,5mm .. nie nazwał bym też okularu o źrenicy poniżej 1.5mm  dedykowanym do  DSO!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ignisdei-zgadzam się , przeto zakupiłem jasne Orto-9mm.Dla mnie okular galaktyczny to Celestron Ultima Ploosl ,pożyczył mi go Saywiechu na 3- miesiące.Tylko że 18mm daje mi 66x i pole jest bez znaczenia.A okular 7-8mm do mgławic musi mieć z 70*.Muszę pomacać ten SWA-8 ,albo ściółać na Pentaxa.

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to tak jest - zwiększając power ucieka mgiełka a wyostrzają się ramiona. Ale żeby takie obrazy uzyskać to trzeba chyba mieć cudowne niebo i parę cali więcej niż 10" :)

okroj- jeśli szukasz pola to... 70* to malizna  ;D jak już byś na pentaxa XW ciułał to pomyśl nad szaleństwem- 100* ES 9mm jest :)

Ja na razie zatrzymałem się na 8mm i nie czuję specjalnej potrzeby mocniejszego powera - no chyba, ze do kulistych to tak...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo często używam okularu 17mm do ogniskowej 2800mm.Chodzi mi oczywiście o SWA 17mm.Dysponuję wtedy powerem ok 165x i źrenicą 1,7mm. Służy mi to właśnie do powerowania małych mgiełek..szczególnie małych 10-12 mag galaktyczek.  Fajne pole okularu daje mi do dyspozycji ok 0,44mm stopnia łuku..Okular od dobrej transmisji + spore lustro pociągnie taki power...

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,ale ja mam f-1200 a to oznacza że pow-150x mam z 8mm. Tylko czy ta 8-ka to to samo co 13 i 17mm?

Taurus-16"Refraktor ED 120. Wszystko pod wizual, Pentaxy XW-3,5,XW-5,XL-7,XW-10,XW-14,XL-40,Orion SkyGlowe,Zrozumieć każdego i mu pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak ,ale ja mam f-1200 a to oznacza że pow-150x mam z 8mm. Tylko czy ta 8-ka to to samo co 13 i 17mm?

Power to power...w teleskopie o podobnej zdolności rozdzielczej i ze zbliżoną obstrukcją (LW) oraz źrenicą wyjściową 

17/10= 1,7mm

8/5= 1,6mm

musi dać podobne obrazy.

Ludzie skarżą się tylko na zmniejszone  przeloty optyczne SCT. W 11" nie mam tego problemu. No i jeszcze płyta korekcyjna SCT..coś tam pochłonie, no i kątówka lekko przeogniskuje układ..

Newton klasyczny jest wolny od tych rewelacji (prócz obstrukcji oczywiście, która jest spora ) 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)