Skocz do zawartości

Obserwacja księżyca przez 3 tygodnie. Pomoc


Sowoka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowym użytkownikiem forum astronomicznego i chciałbym prosić użytkowników tego forum o pomoc.

Mam do napisania prace na fizykę klasa 1 technikum.

Temat pracy: Obserwacja Księżyca przez 3 tygodnie

Informacje: Polega na codziennej obserwacji Księżyca, dokumentowaniu (zdjęcia lub rysunki)

Mogę robić rysunki/zdjęcia nie chodzi mi o dokładność tych zdjęć/rysunków lecz o informacje. Chciałbym się dowiedzieć jakie to mają być informacje bo nie znam się na astronomii, a fizyka mi nie idzie za dobrze. Tyle wiem że księżyc każdego dnia inaczej wygląda na niebie. Tylko nie wiem jakie miały by być to informacje.

Przykład:

a9c6b2182315b2d73f9df5a.jpg

Co bym musiał np przy tym zdjęciu napisać?? Że na zdjęciu widzimy księżyc co wygląda jak rogal ? :D i świeci się ?

Prosiłbym o pomoc i nie śmianie się ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dużo Skorzystasz - Poczytaj  :) http://astronomiaamatorska.blogspot.com/p/blog-page_1.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego zdjęcia odczytasz "wiek" Księżyca (który dzień po nowiu - dla mnie 3-4, ale to należy zweryfikować po znalezieniu obrazów z różnych dni cyklu). Odczytasz także, że powietrze zawierało sporo wilgoci - rozproszone światło to tzw. wieniec (nie mylić z halo). Na przedłużeniu dolnego rogu widać - no właśnie, co? Spróbuj rozszyfrować posługując się Internetem.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co Kolego - podejrzewam, że Ty byś chciał gotową pracę i podpisać się za Ciebie na końcu i przesłać Psorowi lub Psorce prawda ???

Co tu jest trudnego  ??? - masz szczęście, że na FA trafiłeś bo gdzie indziej by Cię z butami zjedli za lenistwo - pobierz sobie tego PDF - a jako załącznik  8)

14100_.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Masz przecież podstawy podstaw w tym pliku fazy PDF - już prościej chyba się nie da  ??? ??? ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas obserwacji Księżyca przez trzy tygodnie będziesz widział :

1 Zmiany w fazie księżyca, jak przed pełnią to będzie rosnący jak po pełni to malejący.

2 Będzie wschodził coraz później

4 Będzie przebywał na tle coraz to innych gwiazdozbiorów.

Itd.. itd...

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości luknąłem w tego pdf-ka który załączył Jacek. No myślę, że masz tam sporo informacji, które możesz wykorzystać.

Profesorek od fizyki zapewne chce usłyszeć o godzinach wschodu i zachodu księżyca, (zwróć uwagę na godzinę.) ???

Zaobserwuj jego widoczną (oświetloną) część, czy się zwiększa czy zmniejsza????

Zwróć uwagę na jego rozmiary przy wschodzie, górowaniu i zachodzie. ???

Zaobserwuj, że księżyc nie jest cały czas w tym samym miejscu względem innych ciał. Zrób wykresy (albo poszukaj w necie) jak się przemieszcza. ???

Poszukaj informacji dlaczego tak się dzieje. Co ma wpływ na to, jakie czynniki są tego wszystkiego przyczyną. ???

Przy dobrych fotkach możesz zauważyć na księżycu kraterki. Poczytaj i opisz najbardziej znane regiony moona. Dołącz zdjęcia, opisy, szkice...

Poczytaj o historii powstania naszego satelity. Skąd się wziął, dlaczego sie utrzymuje na orbicie, czy przyspiesza a może zwalnia, jak rotuje......

Stary, możesz taki referat wysmarować, że profesorkowi gały wyjdą. Tylko jednego ci potrzeba. Chęci.  8)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)