Skocz do zawartości

Jak przymocować kamerę CCD z kołem filtrowym do obiektywu z mocowaniem M42?


rybi

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw wstęp ...  :)

W ciągu ostatnich 2 lat zrobiłem lustrzanką cyfrową Canon 400D około 40tys.zdjęć do fotometrii jasnych gwiazd zmiennych oraz drugie tyle zdjęć "normalnych" (portrety, krajobrazy, imprezy, itp.) Aż w końcu padła migawka! Przy robieniu zdjęć fotometrycznych cyfrówkę przykręcałem do obiektywów stałoogniskowych poprzez mocowanie M42 (Jupiter-9->F/85mm, Soligor F/200mm i Tair F/300mm).

Obiektyw z aparatem mocowałem do głowicy statywu fotograficznego lub poprzez dovetail (Tair 300mm) do montażu EQ3-2 z napędem w RA. Aparat ma już około 6 lat i wymiana tej migawki to jest koszt około 300/450zł (migawka używana/nowa). Dlatego zastanawiam się nad kupnem nowego body. Za około 1200zł można kupić body Canona 1100D, który się całkiem dobrze nadaje do fotometrii: dość duże piksle 5,2 mikrona, 14-bitowy przetwornik A/C (Canon 400D->12-bitowy). I przede wszystkim jest to jeden z najtańszych modeli lustrzanek Canona.

A teraz ... o co mi chodzi.

Za kwotę już około 1700zł (tylko 500zł więcej od 1100D) można kupić kamerę CCD BrightStar Mammut Lyuba L429-M, która nadaje się całkiem dobrze do fotometrii.

Chciałbym moje obiektywy (Jupiter-9 F/85mm, Soligor F/200mm i Tair F/300mm), albo chociaż jeden z nich połączyć z tą kamerką. Ale pomiędzy kamerą CCD i obiektywem musi być umieszczony filtr 1,25" a najlepiej koło filtrowe. Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów już ćwiczył podobny wariant?

Odpadnie problem migawki mechanicznej, gdyż ta kamera jej po prostu nie ma (jest tylko "migawka elektroniczna").

Specyfiką fotometrii jasnych gwiazd zmiennych jest to, że wykonuje się nawet kilkadziesiąt zdjęć (nieprześwietlonych na obrazach gwiazd, nieco rozostrzonych), aby uzyskać jeden pomiar.

Podobne rozwiązanie dla kamery CCD Meade Deep Sky Imager jest pokazane tutaj:

http://www.hposoft.com/EAur09/CCD/EAurCCD.html

http://moggadapters.com/astro/adapter.asp

TP.jpg

[img width=1024 height=768]http://www.hposoft.com/EAur09/CCD/Images/Fig7.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć krótką złączkę T2 męski/M42 żeński (chyba, że w obiektyw wkręcasz - to męski) - z koła filtrowego od strony obiektywu jest T2 żeński - najlepiej jeszcze jakiś pierścionek kontrujący - pozwoli Ci wtedy pozycjonować  :)

post-587-13769992726_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć krótką złączkę T2 męski/M42 żeński (chyba, że w obiektyw wkręcasz - to męski) - z koła filtrowego od strony obiektywu jest T2 żeński - najlepiej jeszcze jakiś pierścionek kontrujący - pozwoli Ci wtedy pozycjonować  :)

Dzięki Jacku za odpowiedź. Jak zawsze jesteś pomocny!

Wszystkie obiektywy mam z gwintem M42 wkręcanym. Będę musiał użyć coś podobnego do redukcji z Astrokraka. 

Na co ten pierścień kontrujący  w tej redukcji ma być nakręcany?  Na gwint od strony T2 czy M42?

I jeszcze  coś poza tematem. Co to się porobiło w D.O. z tymi promocjami?

Kamerka Mammut staniała o naście procent (jeszcze parę m-cy temu widziałem ją po ok.2000zł, a teraz już po 1700zł. A Astropolis kosztuje jeszcze nawet 2250zł)

Całkiem niezły do fotometrii teleskop Celestron C8-SGT XLT (teleskop+montaż) kosztuje 3999zł.

Jednocześnie teleskop Celestron C8-S XLT OTA  (tylko OTA!!!) kosztuje 4149zł.

Z tego wynika, ,że otrzymujemy pełny montaż CG5 z napędami i goto GRATIS (?). 

Tylko czy CG5 pociągnie SC8" przy astrofoto nawet gdyby zredukować ogniskową do ok.1m? Raczej nie :( 

Z tego co pamiętam to Statkowi udaje się astrofocić na CG5, ale z Newtonem 150/750!

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

"Za kwotę już około 1700zł (tylko 500zł więcej od 1100D) można kupić kamerę CCD BrightStar Mammut Lyuba L429-M"

 

Ta portugalska kamera mimo przeplotu (czyta najpierw parzyste, potem nieparzyste linie i całość matrycy czyta >1 sekundy)  o czym uprzedził mnie pewien grecki wojownik :)

sprawuje się znakomicie i do Twoich celów gwiezdnych DS jako monochromatyczna i do oceny mag byłaby OK., w kategorii jakość/cena optymalna z dostępnych w kraju.

Nie planetarna.

Gwinty opisane jak powyżej, do guidera stosuję ją bez  przejściówki 2/1,25", za to extenderem (przedłużaczem, by ostrzyła) + filtr UHCS Baadera (raczej wyostrza gwiazdki, wycina pozostałe widmo).

Gdzie nie skieruję jest w 1 sekundę ekspozycji w PHD punkt zaczepienia, mag nie oceniałem, pole < 1 s przy ogniskowej 600mm. Polecam, wykonana w Europie, podziała lata.

 

PS. Śledź poproszę Rybi wątek "Hallo Szczecin", miło byłoby się znów zobaczyć, pogadać, nauczyć się od Ciebie, stąd jesteś przecież :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera z gwintem T2 (lub lustrzanka z adapterem) -> koło filtrowe lub szuflada filtrowa (T2) - > ten adapter -> obiektyw M42.

 

Żeby całość ostrzyła trzeba uwzględnić backfocus obiektywu M42 - jakieś 45 mm. Może wyglądać to mniej więcej tak:

 

2rfzm6b.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta portugalska kamera mimo przeplotu (czyta najpierw parzyste, potem nieparzyste linie i całość matrycy czyta >1 sekundy)  o czym uprzedził mnie pewien grecki wojownik :)

...

 

PS. Śledź poproszę Rybi wątek "Hallo Szczecin", miło byłoby się znów zobaczyć, pogadać, nauczyć się od Ciebie, stąd jesteś przecież :)

 

Trochę martwi mnie to długie sczytywanie klatki > 1sekunda. Kamera ma "migawkę elektroniczną", czyli nic nie zasłania pikseli matrycy CCD. Czyżby to oznaczało, że w czasie "sczytywania" klatki nadal są naświetlane wszystkie piksele (w tym te "niesczytane"?). Może to oznaczać to znaczne obniżenie dokładności pomiarów fotometrycznych przy krótkich ekspozycjach. Np. przy fotometrii DLSR bardzo jasnej Betelgeuzy (0,3-06V) stosowałem czasy naświetlania około 1,6sekundy (100ISO), aby jej nie prześwietlić.

Prawdopodobnie Mammut Lubya może nie nadawać się do robienia fotometrii jasnych gwiazd (?). Może uda się to sprawdzić na Twoim Mammucie?

Chwilowo były wakacje i mój zapał astro nieco ostygł, bo nie mam czym robić fotometrii :) . Ale z wielką uwagą śledzę to co się dzieje wokół Sowy. Na pewno wybiorę się w najbliższym czasie na jesienne oglądanie nieba przez Sowę pod Glinną (ale nie w Zatomiu).

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024