Skocz do zawartości

Jasna nowa w Delfinie


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Eeech ... :( 

Taka jasna nowa i do tego wybuchła przed długim weekendem.

A nie mam sprawnego aparatu do fotometrii. Padła migawka w moim Canonie, a facet w Szczecinie co naprawia ten sprzęt zrobił sobie długi weekend (Koloseum-serwis - chciał 300/450zł na używaną/nową migawkę).

Tymczasem już po maksimum tej nowej ...

post-765-137699940161_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie,dziś o 22.02 UT Novą Del 2013 oceniłem wizualnie na 4.7 mag  :) Rozjaśnione niebo blaskiem księżyca nie dało za wygraną nowej hi.. hi..  :D Po wczorajszej obserwcji była jasniejsza niż dziś,no koledzy widocznie nie przekroczy powyżej 4.0 mag  ;)

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nova Del 2013 została tak jasna,że  umieszczono ją  na liście  Top Lista 35 najjaśniejszych nowych gwiazd wybuchowych  w dziejach historii astronomii gwiazd zmiennych :) 

Nazwa            Mag   

V0603 Aql  -1.4 - 12.4 V

GK Per 0.2 - 14.0 V

CP Pup 0.5 - <17.0 p

RR Pic 1.0 - 12.65 V

DQ Her 1.3 - 18.08 V

V0630 Sgr 1.6 - 14.4 p

V1500 Cyg 1.69 - <21.0 V

V0476 Cyg 1.9 - 17.1 V

T CrB 2.0 - 10.8 V

CP Lac 2.0 - 17.7 V

CK Vul 2.7 - 20.0: V

V0446 Her 2.8 - 18.8 p

V0382 Vel 2.8 - 16.6 V

V0533 Her 3.0 p - 16.4 V

Q Cyg 3 - 15.6 V

HR Del 3.6 - 12.1 V

V0598 Pup 3.6: V - 15.9 CR

DN Gem 3.6 - 16.0 B

V1280 Sco 3.79 - <20.0 V

BT Mon 4.0: - 18.7 p

V Per 4.0 - <17.5 p

Nova Leo 1612 4 - ? v

V1494 Aql 4.1 - 17.1 V

T Aur 4.1 - 15.5 B

V1974 Cyg 4.2 - 17.5: V

DI Lac 4.3 - 14.91 B

RS Oph 4.3 - 12.5 V

V0841 Oph 4.3 - 14.05 V

Nova Del 2013    4.4 - 16.9 V

LV Vul 4.5 - 16.9 V

FH Ser 4.5 - 16.8 V

AB Boo 4.5 - ? V

V1059 Sgr 4.5: - 16.5 p

V0842 Cen 4.6 - 18.6: V

DM Gem 4.8 - 17.4 V

V0368 Aql 5 - 15.7 V

Lornetka DO extreme ED 7x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy pomocy lornetki widziałem tą ślicznotkę. Nieuzbrojonym okiem niestety nie. Uniemożliwiał mi to księżyc. Dziś nie ma szans na obserwację. Właśnie zbliża się burza.  >:(

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi 18stego przed świtem wyszło 5.1 z porównania między 4.8 i 5.7.

Wiadomo, że są różnice miedzy wizualnymi ocenami, niemniej kiedy patrzę na krzywe AAVSO zastanawia mnie rozstrzał między wynikami fotometrii, bywają znaczne różnice pomiędzy ocenami, nie tylko w przypadku Nowej w Delfinie. Czy to DSLR bywa "nieobiektywne",  czy takie rzeczy mają prawo dziać się też w przypadku fotometrii CCD? Podchodziłem do tych zielonych kulek jak do wyroczni, więc rozrzut nieco mnie dezorientuje  :)

 

blabla

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że są różnice miedzy wizualnymi ocenami, niemniej kiedy patrzę na krzywe AAVSO zastanawia mnie rozstrzał między wynikami fotometrii, bywają znaczne różnice pomiędzy ocenami, nie tylko w przypadku Nowej w Delfinie. Czy to DSLR bywa "nieobiektywne",  czy takie rzeczy mają prawo dziać się też w przypadku fotometrii CCD? Podchodziłem do tych zielonych kulek jak do wyroczni, więc rozrzut nieco mnie dezorientuje  :)

Fotometrię robią różni ludzie. Parę dni temu trafiłem na forum AAVSO i w wątku dotyczącym Nova Del 2013 ktoś pisał o fotometrii, którą wykonał i przesłał do bazy AAVSO, a z jego opisu wyraźnie wynikało, że gwiazda była na tym zdjęciu totalnie prześwietlona.

Moim zdaniem ten wielki rozrzut bierze się właśnie z nieprawidłowo wykonanej fotometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotometrię robią różni ludzie. Parę dni temu trafiłem na forum AAVSO i w wątku dotyczącym Nova Del 2013 ktoś pisał o fotometrii, którą wykonał i przesłał do bazy AAVSO, a z jego opisu wyraźnie wynikało, że gwiazda była na tym zdjęciu totalnie prześwietlona.

Moim zdaniem ten wielki rozrzut bierze się właśnie z nieprawidłowo wykonanej fotometrii.

Jestem podobnego zdania. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, czy obrazy były filtrowane czy nie, tu też mogą być pewne różnice w pomiarach. Dodatkowym utrudnieniem jest jasność gwiazdy, np. mój sprzęt nie jest skonfigurowany na fotometrię tak jasnej gwiazdy i muszę ją oceniać wizualnie, ale gdy znajdzie się poza zasięgiem np. lornetek, będę mógł na dobre rozpocząć jej obserwacje CCD.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mi 18stego przed świtem wyszło 5.1 z porównania między 4.8 i 5.7.

Wiadomo, że są różnice miedzy wizualnymi ocenami, niemniej kiedy patrzę na krzywe AAVSO zastanawia mnie rozstrzał między wynikami fotometrii, bywają znaczne różnice pomiędzy ocenami, nie tylko w przypadku Nowej w Delfinie. Czy to DSLR bywa "nieobiektywne",  czy takie rzeczy mają prawo dziać się też w przypadku fotometrii CCD? Podchodziłem do tych zielonych kulek jak do wyroczni, więc rozrzut nieco mnie dezorientuje  :)

Zgadzam się z wcześniejszymi opiniami Piotra i Krzysztofa w tym temacie.

Przy okazji mam kilka uwag na temat obserwacji w barwach V, Tri-G oraz Visual w bazie AAVSO ...

Zauważyłem ,że większość obserwatorów (nawet 95% ?!) wprowadza do bazy AAVSO obserwacje V, które nie są przetransformowane do standardu dżonsonowskiego V. Są to obserwacje wykonywane techniką CCD ze std filtrem V. Takie obserwacje mają flagę Transformed="NO" (patrz --> NDel2013_1.jpg). Przy dobrze wykonanych obserwacjach może to powodować różnice w pomiarach jasności w tej barwie nawet rzędu 0,2 magnitudo.

Obserwacje DSLR bez żadnej kalibracji są wprowadzane do bazy AASVO jako "T-G" (Tricolor-G, patrz --> NDel2013_2.jpg). Obserwacje skalibrowane z zielonych pikseli (przetransformowane do V) oznaczane są barwą (filtrem) V z opcją Transformed="YES" (patrz --> NDel2013_1.jpg, np. obserwator EHEA)

Poza tym generalnie występują różnice pomiędzy wyznaczeniami jasności wizualnymi a dżonsonowskim V (nawet dobrze skalibrowanym) zależne od barwy.

Ten temat poruszał Ssvir na FA - patrz tutaj.

post-765-137699940547_thumb.jpg

post-765-13769994057_thumb.jpg

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi koledzy, od jakiegoś czasu mnie to zastanawiało, a nadarzył się pretekst żeby zapytać ;)

Poza tym generalnie występują różnice pomiędzy wyznaczeniami jasności wizualnymi a dżonsonowskim V (nawet dobrze skalibrowanym) zależne od barwy.

Ten temat poruszał Ssvir na FA - patrz tutaj.

Faktycznie! Zauważyłem, że oceny V miryd i półregularnych SRA lecą czasem "wierzchem" ocen wizualnych. Przeoczyłem natomiast post ssvir'a  :-[

Celestron SkyMaster 15x70 + żuraw; dzida laserowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy nowe klasyfikuje się według szybkości spadku jasności po osiągnięciu maksimum. Służy do tego parametr t2 - liczba dni, w których jasność od maksimum zmniejszyła się o 2 mag. Ze względu na ten parametr nowe dzieli się na:

bardzo szybkie (very fast)  <10

szybkie (fast)  10-25

średnio szybkie (moderately fast)  26-80

wolne (slow)  81-150

bardzo wolne (very slow) >151

Ciekawe jaką okaże się nasza N Del 2013?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kolei według parametru t3 (liczba dni, w których jasność nowej spada od maksimum o 3 mag) nowe dzieli się na szybkie (NA) gdy t nie przekracza 100 dni oraz powolne (NB) gdy t3 wynosi ponad 150 dni.

 

W związku z wybuchem N Del 2013 na AAVSO przypomniano o bardzo interesującej nowej powolnej HR Del z roku 1967.

 

Zobacz:  http://www.aavso.org/whats-store-nova-del-2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024