Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop, do 1200


Allie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Po kilku miesiącach sterczenia na dworzu i w oknie z 20- letnią lornetką postanowiłam zaopatrzyć się w teleskop.

Jako, że jestem kompletnie zielona w tym temacie postanowiłam zwrócić się do kogoś bardziej doświadczonego - do was.

Niestety mój budżet jest dosyć ograniczony  :-\  1000 zł, maksymalnie 1200 zł.

 

Mieszkam w małym miasteczku, więc  w nocy nie ma zbyt wielu " świateł" - nie ma wieżowców, hoteli itp.

Jeśli chodzi o "ciemność" nieba nad moim miasteczkiem to nie są to z pewnością jakieś egipskie ciemności, ale nie mam porównania, ponieważ nigdy nie  porównywałam  kolorów nieba z innych miast.

Najbardziej zależy mi chyba na ostrości obrazu ( żeby nie był rozmazany itp.) oraz by teleskop nie był jakimś gigantem i nie ważył nie wiadomo ile.

I jeszcze jedno pytanie- co sądzicie o teleskopie poniżej ? W internecie opisują go jaki to on nie jest, och i ach - ale jak jest naprawdę?

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/glowica-fotograficznateleskop-sky-watcher-virtuoso,d3279.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pączątek możesz wybrać Synte 6 lub 8 ceny oscylują w granicach 650 i z wyż (waga ok 25 kg z montażem dobsona) a za resztę kasy kupić porządny okular do obserwacji planet albo obiektów głębokiego nieba . ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tez standardowo polecił bym syntę 8" ale koleżanka napisała, żeby nie był za ciężki a taka synta to 20kg! Może lepiej było by zaproponować jakiegoś Newtonka na az-3.

Poczekajmy, niech zainteresowana odpowie na pytanie, które wcześniej zadał KARL.

 

 

Witaj,

napisz skąd będziesz obserwować - podwórko/balkon/taras itp. Jeśli gdzieś dalej to masz samochód ?  Bardziej nastawiasz się na planety czy obiekty głębokiego nieba ?

 

Pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie niestety nie mam samochodu, dlatego zależy mi by teleskop nie ważył  zbyt dużo.

Jeśli chodzi o to co zamierzam obserwować to na pewno chciałabym zobaczyć słynne mgławice, Księżyc,Saturn itp.

Czyli bardziej planety i mgławice  ;)

A obserwacje zamierzam prowadzić na tarasie ewentualnie na balkonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Koleżanko na balkon i taras, kup sobie taki zestawik - lekki, szybko się rozstawia, zobaczysz mniej więcej to co chcesz, a jeśli niebo Cię nie ,,wciagnie" kłopotu z odsprzedażą nie będzie  :) http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to za darmo - jedynie poświęcenia czasu wymaga ;) Pobierz sobie  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3034-podstawy-astronomii/

Mapki http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-poczatkujacych/

Program, który pomoże zapoznać się z niebem: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13-stellarium/?hl=stellarium#entry21064

Zapoznaj się z kolimacją http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

A jeśli chodzi o zakupy to poczekaj jak to wszystko ogarniesz - to na razie najpotrzebniejsze dodatki :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co poleca Jacek to najlepsze rozwiazanie, jesli nie chcemy newtona 8 calowego na dobsonie. Po pierwsze najwazniejsze musisz nauczyc sie ustawiania montazu paralaktycznego, zrozumiec astronomie od podstaw (osie deklinacji rektascencji).

 

http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13

 

Ten teleskop 150/750 jest bardzo uniwersalny(dzieki krotkiej ogniskowej mozemy uzyskac male powiekszenia od powiedzmy 20x do 150x) ale ma jeden problem ma krotka ogniskowa, czyli F5 i jest wymagajacy co do jakosci okularow. Widok z kitowych okularow bedzie gorszy niz z newtonow o dluzszych ogniskowych.

Co do okularow kitowce sa slabe. I do samej ceny teleskopu z montazem trzeba doliczyc 2x tyle na okulary, filtr mglawicowy(najlepiej ultrablock oriona), polaryzacyjny do ksiezyca,laser zielony itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Co do okularow kitowce sa slabe. I do samej ceny teleskopu z montazem trzeba doliczyc 2x tyle na okulary,

Tak - kitowce są słabe do wszelkich teleskopów i niestety ,,dobry" okular niejednokrotnie potrafi posiadacza pierwszego teleskopu przyprawić o zawrót głowy ale na to nic nie poradzimy - ,,Maluchem" też można było jeździć prawie tak samo  ;)  jak Mercedesem - ale są i marki pośrednie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. ...Po pierwsze najwazniejsze musisz nauczyc sie ustawiania montazu paralaktycznego...

I dlatego właśnie zaproponowałem alternatywne rozwiązanie położenia tego na AZ-3 ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie warto kupic okularki na przyklad baadera w tych cenach to chyba najlepsze rozwiazanie. Moim zdaniem zakup dodatkowych okularkow warto odlozyc na pozniej bo z kitowcami tez mozna poogladac, tragedii nie bedzie. Wazniejsze sa laser zielony, folia baadera nd 5.0, filtr polaryzacyjny regulowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Sky - watcher o którym mówił Jacek będzie chyba najlepszy  :)

Bardzo wszystkim dziękuję za pomoc  ;)

Jak już będziesz właścicielką nowego teleskopu pochwal się nim na forum. No i oczywiście pierwsza relacja z obserwacji musi być tu opisana! ;)

 

 

pzdr

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024