Skocz do zawartości

mam sw 150/1200 EQ 3.2 co dalej ?


pablo75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym coś mocniejszego cos zeby mozna dostrzec wiecej szczegółów . 

 

Zastanawiam sie czy nie sprzedac samej tuby i zamontować na tym montażu jakiegos wiekszego newtona 10" albo 12". Oczywiscie musiał bym do wywazenia dodac odważniki . 

 

Moze ktos mi podpowie co wybrać itp. 

 

pozdrawiam

PAWEŁ

synta 12" i pare szkiełek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem w tej chwili EQ 3.2 jest na granicy nośności - zniszczysz montaż  - na proponowane rurki - bardzo od biedy minimum montaż EQ 5.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz tylko wizuala, to sprzedaj to co masz, i kup duże lustro na Dobsonie. Najprzyjemniej, i najtaniej :)

Dokładnie. Sam montaż klasy EQ5 to wydatek około 1500zł (nowy)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet i cegłę ;)  Aby się nie ,,kolebał" jak taboret z krótszą nogą :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo, Dobson jest najbardziej stabilnym montażem, chyba że jest w jakiś idiotyczny sposób skopany. Można podkładać cegły czy cokolwiek. Kiedyś obserwowałem często na wybetonowanym nabrzeżu jeziora, Syntą 8". Teleskop stawiałem specjalnie na spadku, po prostu wygodniej się tak lukało. Pod spodem każdy ma takie 3 krótkie nóżki. Chodzi tylko o to, żeby wszystkie miały oparcie, bo inaczej wszystko będzie się bujać.

W każdym razie koncepcja posadzenia 10-12" na EQ3 to pomysł rodem z horroru :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witaj kolego Pablo75,

tak się składa, że posiadam ten sam setup, więc mogę podzielić się moimi spostrzeżeniami i wnioskami z użytkowania.  Zgodnie z tym, co mówili już przedmówcy, montaż EQ3-2 więcej nie udźwignie, prawda jest taka, że tuba 150/1200 już jest za duża dla tego montaż. Posiadam EQ3-2 SynScan GoTo i niestety kilka razy musiałem ratować się nagłym wyłączeniem prowadzenia, gdyż dolna część tuby nieubłagalnie zmierzała ku kolizji z nogą statywu.  Niestety maximum dla tego montażu to krótsza wersja 150/750. Tuba staje się jeszcze cięższa po podpięciu lustrzanki i aby prawidłowo wyważyć całość dodaję 2 dodatkowe 1,5 kilowe krążki (z hantli J ), które zapewniają prawidłową przeciwwagę. Można powiedzieć, że zdaje to egzamin, niemniej jednak do poważnego astrofoto nawet z guidingiem jest niewystarczające. Wg moich obserwacji w miarę spokojnie można uprowadzić do 45 s (bez guidingu).

W związku z powyższym nie polecam montowania czegokolwiek większego na tym montażu, po prostu szkoda montażu ? lepiej sprzedać komuś, kto zadowoli się krótszymi ogniskowymi np. 200-300mm ? w tym przypadku można spokojnie prowadzić i 360s bez guidingu.

Podsumowując lepiej dołożyć i kupić NEQ6, jeśli myśli się o minimum 8?- 10? teleskopie.

Pozdrawiam  

 

 

 

 

GSO 250/1000, EQ6 SynScan, ASI 224 MC, Canon EOS 700D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No więc synta 12" zakupiona , mój poprzedni teleskop sprzedany :)

 

Wczoraj w nocy skolimowałem go i zaliczyłem pierwsze obserwacje - nie jestem jakimś znawca astronomi i narazie ucze sie powoli nieba , potrafie narazie znaleźć pare glaktyk i mgławic bez podpowiedzi z programu np.stelarium 

 

ale ....

 

szczerze nie spodziewałem sie ze aż taka bedzie różnica w obserwacji w stosunku do tego co miałem 6" 

nie mam jeszcze dobrego okulara takiego około 11-13mm bo chyba taki bedzie najlepszy przy tej lufie do tego co bym chciał oglądać , ale wczorajszy Jowisz był tak ostry na 22mm ze gapiłem sie jak wmurowany :) Nie wspomne juz o detalach na Ksieżycu - takiego czegos jeszcze nie widziałem .Mgławica w Orionie super!!! , Jedynie galaktyka Andromedy była mniej ostra taka kulka mgły w srodku bardziej jasna (byc moze ze tak to wyglada bo na moim poprzednim to wogóle cieńko to wyglądało

 

a i jeszcze jedno , miałem troche obawy co do montażu dobsona , ale przyznaję ze to chyba najwygodniejsze rozwiazanie do wizuala

 

pozdrawiam

PABLO

  • Like 1

synta 12" i pare szkiełek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to zadowolenie. Jeżeli masz ciemne niebo to super. A jeżeli telepek będziesz chciał sprawdzić pod naprawdę ciemnym niebem to w marcu zapraszam do Zatomia.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)